Yine Türkiye Yok ! 23 Ülke’den ÇİN’e doğu türkistan...

Yine Türkiye Yok ! 23 Ülke'den ÇİN'e doğu türkistan bildirisi

detay için tıklayınız

31 Ekim 2019 - 07:22

ABD, İngiltere ve Almanya’nın da aralarında bulunduğu 23 ülke, Çin'in Doğu Türkistan'da uyguladığı skandal yaptırım ve zulümleri eleştiren bir bildiri yayımladı.

New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nun insan hakları konularını ele alan 3. Komitesi'nde yapılan ortak açıklamada, Çin’in Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlallerinden endişe duyulduğu kaydedilirken, Pekin’e uluslararası yükümlülüklerini yerine getirme ve insan haklarına saygı duyması çağrısı yapıldı.

KAMPLARDA 1,5 MİLYON TÜRK BULUNUYOR

İnsan hakları aktivistleri ve yabancı hükümetlerin bildirdiğine göre, bölgedeki zulüm kamplarında yaklaşık 1,5 milyon Türk bulunuyor. Çin, bu kampları eğitim ve öğretim merkezleri olarak adlandırırken, bunun terörizm ve radikalizm ile mücadele etme konusunda gerekli olduğunu iddia ediyor.

BM’NİN AÇIKLAMASINI REDDETMİŞTİ

 

Çin, geçtiğimiz 22 Temmuz’da, BM’nin Doğu Türkistan'daki Türklere yönelik muamelesini eleştiren mektubu reddetmiş, Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, yaptığı açıklamada bu adımın Çin’in iş işlerine müdahale olduğunu öne sürmüştü.

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ömür Nizamettin AYKANAT
    2 ay önce
    BU NASIL REZİL BİR İHANETTİR ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Acı Haber Evlerine Ulaştı ! Türkiye Şehitlerine Ağlıyor
Acı Haber Evlerine Ulaştı ! Türkiye Şehitlerine Ağlıyor
İYİ Parti Lideri Akşener: Erdoğan'dan Bilgi Aldım Paylaşmam Doğru Olmaz
İYİ Parti Lideri Akşener: Erdoğan'dan Bilgi Aldım Paylaşmam...