ONUN İÇİN BU HALDEYİZ.
Zekeriya Nuranoğlu

Zekeriya Nuranoğlu

ONUN İÇİN BU HALDEYİZ.

13 Ocak 2022 - 11:30 - Güncelleme: 13 Ocak 2022 - 11:40

          Tarih 13 Ağustos 2012 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, TV Habertürk'te 23.00 haberlerine telefon bağlantısıyla katıldı ve yaptığı açıklamanın son onunda şu cümleyi sarf etti; “Gerekli olursa bu meclis toplanmalıdır. Ama PKK bomba patlattı diye, bir yeri bastı diye, birkaç Mehmet'i şehit etti diye, her gün PKK’nın Türkiye’nin gündemini oluşturmasına müsaade etmemeliyiz."

          Tarih 12 Ocak 2022 Büyük Birlik Partisi (BBP) MKYK Üyesi Ahmet Namık Akdoğan, Eskişehir'de "Çalışan Gazeteciler Günü" dolayısıyla yerel basın mensuplarıyla bir araya geldi. Büyük Birlik Partisi (BBP) MKYK Üyesi Ahmet Namık Akdoğan  "Bir velet öldü diye cemaatleri mi kapatacağız? Bir ayyaş öldü diye meyhaneleri mi kapatacağız. O zaman ÇYDD, Lions Kulübü gibi yerlerde kapatılsın" diye konuştu. Sözlerinin tepki çekmesinin ardından Büyük Birlik Partisi (BBP) MKYK Üyesi Ahmet Namık Akdoğan sosyal medya hesabından “Kardeşim ben bunun latife olduğunu orada bulunan 13 gazeteci arkadaşın huzurunda söyledim ondan sonrada evladımızın intiharına üzüldüğümü kendine uygun olmayan bir yurtta kalmaması gerektiğini ifade ettim. Etmedim mi?” diyerek kendini savundu.

          Şimdi şu iki açıklamayı okudunuz aralarında bir fark var mı?Yok çünkü zihniyet aynı,bakış açısı aynı sadece söyleyen isimler,partileri  ve tarihleri farklı.Aslında partileri de farklı değil gibi çünkü aynı ittifak içindeler.İşte ben bu zihniyeti lanetliyorum.Hüseyin Çelik bu lafı söyleyeli on yıl olmuş demek ki on yıldır aynı yerdeyiz zihniyet açısından.Bir tarafta vatanı için canını feda etmiş yiğitlerimiz diğer yanda tıp öğrencisi bir gencimiz.Üniversiteyi kazanıpta imkansızlıklar yüzünden kalacak bir yer bulamayıp cemaat yurtlarında kalmak zorunda kalan kim bilir kaç gencimiz var bilmediğimiz.Bu gençlerimizi bu cemaat yurtlarından bir an önce kurtarmamız lazım.Üniversite yapılan yerlere yurt yapılmazsa bu gençlerde  mecburen cemaat yurtlarında kalmak zorunda kalıyor.İşin garip tarafı cemaat yurdunda intihar eden gencin babası 25 yıldır bu cemaatin içinde olduğunu fakat zarar görmediğini söylüyor.Evladını kaybetmişsin daha nasıl zarar görmeyi düşünüyorsun acaba diye sormak lazım.Nasıl bir biat ve itaat kültürü ile yetişmiş anlamak mümkün değil. Buna benzer bir açkılamayı da Aralı ayında Antalya’da yine cemaat yurdunda vahşice ve canice öldürülen gencimiz babası yapmıştı.Hala gönderdiği yurdun emin ve güvenilir olduğunu çocuğunun tabutu söylüyordu.Halbuki güvendiği yurt onun evlatsız bıraktı.Söylecek söz bulamıyorum bu babalara evladınızdan oldunuz inşallah hakikatleri görüsünüz ne diyeyim başka bilemiyorum.Güya dinini öğrensin diye gönderilen iki gencimiz kaybettik.Yılbaşında bildiri dağıtıp yılbaşını kutlamayın diye bildiri dağıtan sakallı ve cübbeli arkadaşları bu tür olaylar karşında açıklama yaparken hiç görmüyoruz.Göremezsiniz çünkü karşı çıkmazlar çıkamazlar neden çünkü ekmekleri kesilir din üzerinden kurdukları sömürü düzeni bozulur.Yöneticlerimiz daha neyi bekliyorlar bu cemaat ve tarikat yurtlarına gerekeni yapmak için.Daha kaç gencimizi kaybetmemiz gerekiyor acaba?

                  Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kastamonu’da türbelerden, yalancı evliyalardan söz ederek:“Ölülerden yardım istemek medeni bir toplum için uygun değildir, dedi. Sonra tekkelere geçerek aşağıdaki açıklamalarda bulundu:Var olan tarikatların amacı kendilerine bağlı olan kimseleri dünyada ve manevi olan hayatta mutluluk sahibi yapmaktan başka ne olabilir? Bugün ilmin, fennin, bütün kapsamı ile medeniyetin ışığı karşısında filan veya falan şeyhin uyarmasıyla maddî ve manevi mutluluğu arayacak kadar ilkel insanların Türkiye medeni toplumunda varlığını asla kabul etmiyorum.Efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en gerçek yol, medeniyet yoludur. Medeniyetin gerektirdiğini yapmak insan olmak için yeterlidir. Tarikat reisleri bu dediğim gerçeği bütün açıklığıyla anlayacak ve kendiliklerinden hemen tekkelerini kapatacak, müritlerinin artık erginliğe ulaştıklarını elbette kabul edeceklerdir.”

 

                           Gazi Mustafa Kemal Atatürk az önce okuduğunuz sözleri 1 Eylül 1925 tarihinde söylemiş yani bundan 95 yıl önce sen nerdesin biz nerdeyiz Paşam.Bizi yönetenler hala senin gördüklerini göremiyor ve seni anlayamıyorlar.Senden fersah fersah gerideler onun için bu haldeyiz.

Son Yazılar