NİYET OKUMAYIN
Zekeriya Nuranoğlu

Zekeriya Nuranoğlu

NİYET OKUMAYIN

04 Ağustos 2021 - 14:25 - Güncelleme: 05 Ağustos 2021 - 10:09

          Akdeniz bölgemizin sıcağı meşhurdur.Mesela şuan yazıyı yazarken terliyorum.Bizler burada yaşadığımız için sadece sıcak demekle yetiniyoruz ama farklı bir bölgeden gelen insanların ilk kullandığı tabir ÇOK SICAK oluyor.Bugün itibariyle sekiz gündür ülkemiz yangınla mücadele ediyor. Ormancılar, itfaiyeciler,siviller, AFAD ve daha adının şuan aklıma gelmediği birçok kişi veya kuruluş bu yangınları söndürmek için insan üstü bir mücadele veriyorlar. Üzülüyorum.Birazcık vicdanı ve merhameti olan üzülür elbet.Yüzlerce yıllık ağaçlarımız çıra gibi yanıyor.Kimler zarar görmedi ki ağaçlarımız yandı,ormanlarımız yandı,evler,hayvanlar  velhasıl ne varsa yandı.Şu ana kadar sekiz insanımız yangından dolayı kaybettik.Ailelerine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Vefat edenlerden biri adı Şahin Akdemir daha  25 yaşında bir gencimiz.Fotoğrafını gördüm yüzü gözü is içinde.Marmaris’te yangını söndürmeye çalışan görevlilere su ve ayran taşıyormuş.Ulu Tanrım rahmetiyle muamele etsin.

 

          Bu yangına maalesef  bakanlık hazırlıksız yakalanmıştır  bunu da bu yangınla öğrenmiş olduk.Sadece çıkıp rakam vermekle,muhalefete laf söylemekle,belediyeleri suçlamakla olmuyor.Gündoğmuş Belediye Başkanı Mehmet Özeren de yaptığı bir röportajda, "Evleri kullanılamaz hale gelen vatandaşlarımız için TOKİ tarafından 20 yıl ödemeli çok cüzi faizlerle istedikleri gibi evleri yapılacak. Yani ben şunu söylüyorum çok eski evi olan vatandaşlar keşke bizim de evimiz yansaydı diyecekler diye düşünüyorum” diyebiliyor.Böyle akla ziyan bir açıklama nasıl yapılır anlayabilmek mümkün değil.İnsanların evleri,eşyaları,hayvanları,hatıraları  yanarken ya düzgün açıklama yapın ya da susun sayın Başkan Allah aşkına.Türkiye Cumhuriyeti Devleti dünde aciz değildi bugün de değil yarında aciz olmayacak.Devletimiz doğal bir afette farklı bir ülkeye yardım ettiği zaman yardım edilen ülke aciz mi oluyor?En basit covid-19 aşısını farklı ülkelerden aldık aciz mi olduk şimdi?Bütün dünya bu aşıyı üreten birkaç ülkeden aşı aldı aciz mi oldular?Doğal bir afet karşısında ülkelerin birbirlerinden yardım istemeleri kadar doğal bir şey yoktur.Memleket cayır cayır yanarken bile devleti aciz göstermeyin diyeceğinize neden uçak yok onun cevabını verinde bizde bilelim.Şöyle bir ortam da uçaklar nerede diye soranlara  hain demek hangi aklın hangi zihniyetin üründür.Milletimiz her daim devletinin yanındadır.İnsanımız kürekle,pet şişelerde ki su ile yangını söndürmeye çalışıyor daha ne yapsın sabahlara kadar uyumayan bölgede ki tüm insanlardan Allah razı olsun.Kimsenin devletimiz aciz göstermek gibi bir niyeti yok olmazda olamaz da.Eğer niyet okunması gereken bir yer varsa sayın Belediye Başkanı sormak  lazım yangın devam ederken  ne ara kararı alınmış TOKİ’nin 20 yıl ödemeli ev yapacağı.Ayıptır günahtır lütfen niyet okumayın.Türkiye Cumhuriyeti Devleti’de geçmişten bugüne bugünden yarına mazlum milletlere ve yardıma muhtaç ülkelere her daim yardım etmiştir ve edecektir.

          Bu ülkede ormanlar sadece bugün yanmıyor ama ben daha büyük bir görmemiştim gerçekten bir afet.Bugüne kadar sadece bir kişi tutuklandı bu yangınlarla ilgili.Günlerdir televizyonda haberleri seyrediyorum. Ormancılar, itfaiyeciler,siviller, AFAD bölgede insanüstü bir mücadele içerisindeler. Yaşadığımız bu manzara karşısında söylenecek söz bulmak gerçekten zor.Ulu Tanrı’m başta onların sonra bu aziz milletin yardımcısı olsun. Kalın sağlıcakla.

Son Yazılar