MEHMET AKİF ERSOY
Zekeriya Nuranoğlu

Zekeriya Nuranoğlu

MEHMET AKİF ERSOY

26 Aralık 2018 - 07:36

             Mehmet Akif Ersoy fani dünyadan ebedi dünyaya gidile tam 82 yıl olmuş.Mehmet Akif’i ne kadar tanıyor,biliyor arkadaşlarımıza ve çocuklarımıza anlatabiliyoruz.Okul kitaplarından mı?Edebiyat kitaplarından mı?Dergilerden mi?İstiklal Marşı’mızın yazarı olarak mı? Bir çoğumuzun aklına Mehmet Akif dendiği zaman maalesef sadece İstiklal Marşı şairi olarak gelmektedir.Mehmet Akif’i sadece İstiklal Marşımızın yazarı olarak tanımak son derece yanlış olur.Bizler Mehmet Akif’i anlamak ve anlatmak zorundayız.Türk milleti’nin bir ferdi olarak bu zorunluluk bizim milletimize karşı boynumuzun borcudur.Onun hayatından kendimize örnek alacağımız sayısız davranışlar bulunmaktadır.Mehmet Akif yaşadığı gibi değil inandığı gibi yaşamıştır.Yüreğinde vatan,millet ve Allah sevgisi olan örnek bir kişiliktir. Mehmet Akif  milli mücadeledeki rolüyle ve İstiklal Marşı'nı yazmakla Türk milletinin gönlünde milli bir kahraman olmuştur.

             Benim aklıma Mehmet Akif  şu sözleriyle  gelir “Bir söz ya ölüm veya ona yakın bir felâketle yerine getirilmezse mazur görülebilir.” “Asımı’ın nesli diyordum ya,nesilmiş gerçek/İşte çiğnetmedi namusunu,çiğnetmeyecek.” Bir insan düşünün ki paltosu olmadığı halde  Ankara’nın dondurucu soğuğunda ceketle dolaşmakta ama o dönem için bir servet sayılan ödülü elinin tersiyle itmektedir.Yağmurlu günlerde arkadaşı Şefik Bey‘in paltosunu ödünç almaktadır.Yine bir gün Şefik Beyin, paltosunu isteyen Akif’e "Şu mükafatı reddetmeseydin de kendine en azından bir palto alsaydın." diyecektir  ama diyeceğine de pişman olur.Mehmet Akif’in  cevabı, bu yakın arkadaşıyla aylarca konuşmamak olur.Mehmet Âkif  İstiklal Marşı için.”O şiir bir daha yazılamaz .Onu kimse yazamaz .Onu ben de yazamam... Onu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım.O şiir artık benim değildir.O milletin malıdır.Benim millete karşı en kıymetli hediyem budur.Allah bu millete bir daha bir İstiklal Marşı yazdırmasın!” demiştir. Başta İstiklal Marşı’mız olmak üzere Çanakkale şiirinin ve daha nice şiirlerin şairi Mehmet Âkif Ersoy’dan geriye şiir dünyamızda  "ancak Bedr'in aslanları bu kadar şanlı idi", diyen, "sana âguşunu açmış duruyor Peygamber", diyen mısraların bu mert,cesur ve  yürekli şairin ölmez sedası olarak kalmıştır.

             Mehmet Akif Ersoy 27 aralık 1936 yılında 63 yaşında vefat etmiştir.Mehmet Akif Ersoy’u ölümünün 82. yılı  münasebetiyle rahmet ve minnetle anıyorum.Ruhu şad mekanı cennet olsun.Yeni yılınızı tebrik ediyorum.2019 yılı ülkemize,milletimize,Türk ve İslam coğrafyasına hayırlar getirsin.

 

 

Son Yazılar