HOCALI SOYKIRIMI-1
Zekeriya Nuranoğlu

Zekeriya Nuranoğlu

HOCALI SOYKIRIMI-1

21 Şubat 2019 - 10:18 - Güncelleme: 21 Şubat 2019 - 10:23

          Azerbaycan, can Azerbaycan, güzel Azerbaycan! Kardaş Azerbaycan. Azerbaycan’lılarda biz de aynı soydan, aynı boydanız: Oğuz boyundan. Bu nedenle Azerbaycan’lı kandaşımıza, gardaşımıza yapılanı kendimize yapılmış sayarız millet olarak. Çünkü devletler ayrı da olsa millet olarak aynıyız. Tek millet, iki devlet. İşte bu nedenle yıl dönümü yaklaşan Hocalı Katliamını unutmak mümkün değil.Sadece Hocalı’yı mı?  Doğu Türkistan’ı, Bosna’yı, Kıbrıs’ı nasıl unuturuz? Dünyanın neresinde olursa olsun Müslüman Türk’e yapılan hiçbir katliamı, hiçbir zulmü unutmak mümkün değil.Azerbaycan'da, soydaşlarımıza, kandaşlarımıza,gardaşlarımıza yapılan zulümlere karşı, neden kayıtsız kalalım? Neden soydaşlarımıza yardım etmeyelim? Neden dertleriyle dertlenmeyip onları yalnız bırakalım?

          İngilizlerin “Mavi Kitap” yalanlarına inanarak dolduruşa gelen Ermeniler Birinci Dünya Savaşının en zor günlerinde, bizi arkamızdan vurmuşlar; 1914-1915 yıllarında doğu ve güneydoğu illerimizde Ruslarla işbirliği yapmış, hıyanetin her türlüsünü göstermişlerdir. İşte o zaman yaptıkları katliamın aynısını, belki de daha beterini 77 yıl sonra, 26 Şubat 1992 tarihinde  Hocalı'da ki soydaşlarımıza, kadın, çocuk, ihtiyar, hasta demeden  yapmışlardır. İnsanlarımızı diri diri yakmışlar, avuç içlerinden duvarlara çivilemişler. Gözlerini çıkarmışlar, kulaklarını kesmişler; hamile kadınlarımızın karınlarını deşerek bebeklerini çekip öldürmüşler, bunu yaparken de bebeğin cinsiyeti konusunda birbirleriyle  iddialara  tutuşmuşlar, bebeği havaya atıp altına süngü tutmuşlardır.Kadınlarımıza, kızlarımıza tecavüz etmişler...Yaptıkları o kadar çok vahşilik, barbarlık ve iğrençlik var ki hangisini anlatayım. Elbette  bu iş birliği karşılıksız kalmamış Ermeniler kendilerine vaat edilen topraklara kavuşmuşlardır.Rusya 1920'de Azerbaycan sınırı tespit edilirken Türkiye ile Azerbaycan arasına, Ermenistan'ı bir hançer gibi soktu.Rusya bunu  Türkiye Türklüğünü, Azerbaycan  Türklüğünden bir bakıma Türk dünyasından ayırmak için yaptı.Çünkü Türk dünyasının başı Türkiye ise gövdesi Türkistan, boynu Azerbaycan’dır. Ağzınızı ve burnunuzu kapatmak  ne  ise, Türkiye ile Azerbaycan ve Türkistan arasına Ermenistan'ı sokmak da odur.

          Şimdi gelin sizinle Hocalı Katliamı'nın yedi ay öncesine gidelim ve olayların nasıl başladığına bakarak "Hocalı Katliamı" nasıl olmuş inceleyelim.1990  yılının  Ağustos  ayında Ermeniler ilk iş olarak  Ermenistan’da yaşayan Azerbaycan Türklerini sınır dışı  etmeye başladılar. Evlerinden zorla göç ettirilen Azerbaycan Türklerinin sayısı 190 bin civarında idi. Bu sınırdışı esnasında büyük bir dram ve insanlık trajedisi yaşandı.Azerbaycan  Türkleri evlerini, iş yerlerini, tarlalarını bırakarak sadece elindeki bavulu ile ülkeyi terk etmek zorunda kaldılar. Mal varlıklarına Ermenistan Devleti el koydu. Azerbaycan Türklerine  karşı başlatılan bu etnik temizlik dünyanın gözleri önünde yapılıyordu. Azerbaycan  Türkleri her gün sokak ortasında Ermeni çeteleri tarafından katlediliyordu.Azerbaycan  Türkleri canlarını kurtarmak için anavatan  Azerbaycan’a sığındılar. Ermenistan’da tek bir  Azerbaycan  Türk’ü bırakmayan Ermeniler bu kez Azerbaycan topraklarına saldırdılar. 1991 yılının Ekim ayında Ermeniler bazı Azerbaycan  köylerini işgal ettiler. Ermenilerin işgal hareketleri 1992 yılının Şubat ayına kadar sürdü. İşgal ettikleri yerlerden birisi de Dağlık Karabağ’ın Hocalı kenti idi. Burada yaklaşık 4 bin Müslüman vatandaş yaşıyordu. Bunların çoğunluğu Azerbaycan  Türk’ü geri kalanları ise Ahıska Türkleri ve diğer müslüman topluluklarından oluşmakta idi. Rusya’nın da desteğini alarak vahşileşen ve barbalaşan Ermenistan birlikleri 25 Şubat 1992’de Dağlık Karabağ’ın, Hocalı kentine  girdikler, bölgede bulunan tüm Müslümanları ve Türkleri hedef alarak tam bir katliam ve soykırım yaptılar. Devam edecek......

Son Yazılar