FANATİZM
Zekeriya Nuranoğlu

Zekeriya Nuranoğlu

FANATİZM

09 Nisan 2021 - 09:06 - Güncelleme: 09 Nisan 2021 - 09:55

           Bir kimseye veya bir şeye aşırı düşkünlük ve tutkuyla bağlılık"şekline ne denir diye sorsam ne dersiniz?Eğer bulamadıysanız sorunun cevabı okumaya başladığınız yazının başlığı.Hangi konuda olursa olsun fanatizm iyi bir şey değil.Çünkü fanatik olan kişi fanatizm yaşadığı hangi konu ise gözleri kör,kulakları sağır oluyor.Hele ki ülke insanımızda öyle bir özellik var ki her konuda bilgi ve bununla birlikte yorum sahibi.Yanlışı savunmak kadar yanlış bir şey olabilir mi?

 

          Anlatıldığına göre, Hz. Ali taraftarlarının yoğun olduğu Kûfe şehrinden devesiyle Şam'a bir Arap gelir. Sokakta gezerken bir Şamlı, Kûfeli Arap'a: 'Bu dişi deve benim' der. Kûfeli, 'Ne münasebet, deve benim, üstelik dişi değil, erkek' dese de tartışma büyür, konu Muâviye'ye kadar ulaşır. Muâviye halkı toplar, tarafları dinler ve kararını açıklar: 'Bu dişi deve Şamlınındır.' Sonra halka dönüp sorar: 'Bu dişi deve kimindir?' Halkın hep bir ağızdan: 'Bu dişi deve Şamlınındır' demesi üzerine Muâviye, Kûfeli Arap'ı yanına çağırır ve: 'Ey Kûfeli, sen de ben de biliyoruz ki bu deve senindir. Ayrıca dişi değil, erkektir. Sen Kûfe'ye dönünce olup bitenleri Ali'ye anlat. Ve de ki: 'Muâviye'nin, erkek deveye dişi diyecek kadar körü körüne kendisine itaat eden 10 bin taraftarı var.' Ali, ona göre ayağını denk alsın".İşte körü körüne inanmak budur.Bunun adına fanatizmdir.

 

          Kişileri Yüce Tanrı’nın yerine koymak,ona yaranmak için akla hayale gelmeyecek sözler söylemek ve davranışlarda bulunmak beni endişeye sevk edenlerden hadiselerden bir tanesi.Maalesef ülkemizde bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan insanlar çok olduğu müddetçe fanatizmin önüne geçemeyiz.Yüce Tanrı’nın sıfatlarını bir faniye yüklemek inancımıza göre şirk değilse nedir?“Bizim zaten abdestimiz var. (…) Biz eylem falan yapmayız. Biz gece vakti işi bitirir ertesi gün işe gideriz" diyen bir İlahiyat Fakültesi dekanından ne bekleyebiliriz.İktidar partisine mensup bir kadın vekilin “Bağırta bağırta Akdeniz Belediyesi'ni aldık, kanırta kanırta da büyükşehri alacağız” diyebilmesi nasıl izah edilir.Bir vekile özellikle de bir hanımefendiye yakışacak sözler olabilir mi?Kişilerin hangi partiye üye olduklarını ulusal bir gazetenin yayımlaması nasıl izah edilir bu fişleme değilse nedir?Bir imamın ekonomist ve anayasa uzmanı,bir güreşçinin banka yönetim kurulu üyesi,içinde Türk’lük ,doğruluk,büyüklere saygı,küçüklere sevgi yurt sevgisinin geçtiği bir anddan rahatsız olunan,yüksek faiz ve işsizlikte birinci olan bir ülkede yaşıyoruz.Takım tutar gibi parti tutan bir insandan ne bekleyebiliriz.Ve öyle bir topluluk elde edersiniz ki bu topluluğa "vur deseniz vurur, öl deseniz ölür." Maalesef ülkemizde takım tutar gibi parti tutan insanımızda sandık başına giderken kime veya neye göre oy vereceğini bilmeyenlerde azımsanmayacak kadar çoktur.

          Birbirimizi önce insan olarak sevip sayalım.Hiç bir kişinin,kurumun veya partinin fanatiği olmayın çünkü hiçbir takım hiçbir parti din değildir zamanla insanların duygu ve düşünceleri değişir değiştikçe geçmişte peşinden körüne körüne gittiğiniz kişilerden,partilerden,takımlardan veya daha farklı şeylerden pişman olabilirsiniz.Kişilerin partisi veya görüşü diğer tarafta kalsın.Önce insan olalım.Kalın sağlıcakla.

 

 

 

Son Yazılar