ADI VAR KENDİ YOK
Zekeriya Nuranoğlu

Zekeriya Nuranoğlu

ADI VAR KENDİ YOK

30 Mayıs 2019 - 08:07 - Güncelleme: 30 Mayıs 2019 - 08:21

          Geçen hafta içerisinde bir haber yayınlandı internet gazetelerinde haberin başlığı şöyle; "2018’in en İslami ülkeleri listesi; ilk 40’ta Müslüman ülke yok". Haberin başlığı şaka gibi gerçekten.Bu haberi okurken gerçekten ülkem adına çok üzüldüm neden diye belki de defalarca sorum kendime aslında sorunun çözümü belli ama çözecek kimsenin en azından şu an olmadığı biliyorum.16 Mayıs 2018 tarihinde kaleme aldığım yazımın başlığı "Türkiye'de Dindarlık"  idi.Aslında bu yazımı okumadan 16 Mayıs'ta yazdığım yazıyı okuyup sonra bunu okursanız birbiri ile ne kadar ilintili olduğunu görürsünüz.Peki haber ne diyor İslam'a en uygun yaşayan ülkeler sıralamasında ilk 40'ta Müslüman ülke yok.Haberin devamı şöyleydi;" Amerika Birleşik Devletleri'nde İran asıllı akademisyen Hüseyin Askari'nin kurduğu İslamilik Vakfı tarafından 2015 yılından beri yürütülen çalışmada, yakın zaman önce cami saldırılarıyla gündeme gelen ve saldırı sonrasında ülkece tutumuyla takdir toplayan Yeni Zelanda üçüncü kez en yüksek puanı aldı.Sıralamada ilk 44'te Müslüman nüfusu çoğunlukta olan ülkelerin bulunmaması ve en sonda Yemen'in olması dikkat çekti. İslami kriterlere en fazla uygun devlet yapısına sahip olan 'Müslüman ülke' ise 45'inci sıradaki Birleşik Arap Emirlikleri olarak belirlendi.

En İslami Ülke Hangisi?
 

          153 ülkenin yer aldığı listenin ilk sırasında, 15 Mart ’ta iki camiye düzenlenen saldırılarda 51 kişinin hayatını kaybettiği YeniZelanda var. Saldırılardan sonra özellikle Başbakan Jacinda Ardern’in söylemi, açıklamaları, başörtüsü takarak Müslüman toplumla dayanışma göstermesi takdir toplamıştı." 153 ülkenin yer aldığı listenin ilk sırasında, 15 Mart’ta iki camiye düzenlenen saldırılarda 51 kişinin hayatını kaybettiği Yeni Zelanda var. Yeni Zelanda’yı İsveç, Hollanda, İzlanda, İsviçre ve İrlanda izliyor. Danimarka 7, Kanada, 8, Avustralya 9, Norveç de 10. sırada yer alıyor. İlk 20’de Kuzey Avrupa ülkelerinin haricinde Malta ve Japonya da bulunuyor.

         2018 İslamilik Endeksi’nde en üst sırada yer bulabilen Müslüman ülke Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve listede 45. sırada. BAE’nin ardından Arnavutluk 46, Malezya 47, Katar da 48. sırada yer bulan ve ilk 50 içinde olan diğer Müslüman ülkeler. 60. sırada bulunan Bosna Hersek’in ardından listede yer alan diğer Müslüman ülkeler sırasıyla Umman, Endonezya, Kuveyt, Bahreyn ve Ürdün.

 

PEKİ TÜRKİYE KAÇINCI SIRADA ?

           2018 İslamilik Endeksi listesinde Türkiye bir önceki yıl 81. sırada iken bu yıl 14 sıra birden düşerek 153 ülke arasından 95'inciliğe geriledi.En yüksek puanını ekonomi alanında alan Türkiye, uluslararası ilişkiler kategorisindeyse 148'inci olarak yer aldı.Endeksin ilk yayınlandığı 2015 yılında Türkiye liste üzerinde 65'inci sırada bulunuyordu.

 

KRiTERLER NELER?

 

            Bu sıralamalar hangi kritere göre yapılıyor bence en önemli yer burası.Haberin devamın da bunun da cevabı verilmiş;"Endeks oluşturulur iken namaz veya oruç gibi kişisel ibadetler değerlendirilmeye alınmıyor.Örneğin hukuk ve yönetişim alt endeksinde;hukuksal bütünlük,yolsuzluğun önlenmesi, güvenlik endeksi ve devlet etkinliğine bakılıyor. Burada ki amacın yolsuzluğun yaygınlığını, mülkiyet haklarının güvenliğini,hesap verebilirliği,hukukun üstünlüğünü ve yönetişim yapılarının etkinliğini ölçmek olduğu belirtiliyor.İnsan hakları ve siyasi haklar konusunda da medeni ve siyasi haklar ve sosyal refah ölçüsü,sosyal sermaye,kişisel özgürlük,medeni ve siyasi haklar,kadın hakları,eğitime erişim,sağlık hizmetine erişim ve demokrasi 

düzeyi verilerinin değerlendirildiği belirtiliyor."

 

Aslında araştırmanın baktığı kriterler kısaca şunlar;

 

1-Ahlak

2-Adalet

3-İnsan Hakları

4-Kadının Toplumda ki Yeri Ve Önemi    

 

             Zaten bu kriterlere bakınca neden 95.sırada olduğumuzu anlamak zor olmasa gerek.Kısaca İslam'ın adı var kendi yok. 

Son Yazılar