AÇIK ARA KAZANDI.
Zekeriya Nuranoğlu

Zekeriya Nuranoğlu

AÇIK ARA KAZANDI.

24 Haziran 2019 - 15:37

          Her seçimin bir kazanını olduğu gibi bir de kaybedeni olur.Aylardır konuşulan ve tüm Türkiye'nin sonucunu merakla beklediği  İstanbul'da tekrarlanan seçimin galibi sayın İmamoğlu oldu.31 Mart'ta yapılan seçimde fark onüç bin bandında iken dün yapılan seçimde rakibine yaklaşık sekiz yüz bin oy fark atarak seçimi açık ara kazandı.İstanbul'lular sayın İmamoğlu'na büyük bir teveccüh gösterdi.Peki bu seçimi sayın İmamoğlu neden kazandı sayın Yıldırım neden kaybetti.Sayın İmamoğlu bu seçimi dil'i ve iktidarın yanlış uygulamaları ile kazandı.Nasıl mı?

          Herkesi ve her kesimi  kucakladı.Kimseyi ötekileştirmedi,hiç kimseye pontus,yunan,rum,zillet,illet,çukur,çöp demedi.Seçime son birkaç gün kala bebek katilinin mektubunun televizyonlarda okunması,bebek katiline hiçbir zaman haketmeyeceği sıfatlar yüklenmesi ve  toplumda tepkilere neden oldu.Herkese tatlı dil ve güler yüzle yaklaştı.Tabi dilin yanında sayın İmamoğlu'nun mazbatasının elinden alınarak görevden el çektirilmesi ve YSK vasıtasıyla seçimin neden tekrar edilmesi gerektiğini anlatamayan bir iktidar kendi eli ile sayın İmamoğlu'nun yolunu açtı.Şimdi sayın İmamoğlu'nu yapılacak ilk seçimlerde CHP genel başkanı yapanlarda var Cumhurbaşkanı adayı yapanlarda var.Sayın İmamoğlu'nun belediye başkanlığında ki performansı (başarılı veya başarısız) bence hem CHP'nin siyasetine hem de Türk siyasetine de yön verecektir.Aslında bunları konuşmak için bence çok erken.Şimdiden sayın İmamoğlu'na farklı anlamlar da yüklememek gerek.Sayın Yıldırım dün akşamda daha yayın yasağı kalkmadan rakibini tebrik etti.Bence kaybedeceğini biliyordu sanki.

          28 Nisan 2019 tarihinde verdiği bir beyanatta sayın Yıldırım; "Ben kaybedilmiş bir seçimi, kazanmak için uğraşacak bir insan değilim.Bu makamların daha fazlasını gördüm daha fazlasında sorumluluk aldım. Benim hassasiyetim, bizlere verilen oyların yerli yerine gidip gitmediğinden emin olmak. Bunun için çaba gösterdik."diyordu.28 Mayıs 2019 tarihinde katıldığı bir televizyon programında ise sayın Yıldırım;"Çaldılar’ demeye mecburdum. Niye mecburdum? Çünkü bir algı operasyonu yapıldı. Yani hukuki bir tabir değildi bu. Ben farkındayım. Bir kere ortada en büyük mağduriyeti yaşayan İstanbullular var, aday olarak ben varım.Ben sesimi duyuramıyorum, kendimi ifade edemiyorum."diyordu.Böyle beyanatlar veren bir aday ile seçime girerseniz kaybetmeniz de gayet normaldir.Netice itibariyle seçimi sayın Yıldırım kaybetti.İstanbul sayın İmamoğlu'ndan çok şeyler bekliyor.Bekleyip göreceğiz bakalım neler olacak.Benim  bu seçimde en çok sevindiğim noktalardan bir tanesi kimsenin burnunu kanaması ikincisi ise tertemiz bir seçim olması kimsenin kafasında en küçük bir şaibenin kalmaması.Seçimin kazananı inşallah İstanbul olur.Bu vesile ile seçim sonuçlarının hayırlara vesile olmasını diliyorum.Ne mutlu TÜRKÜM diyene. 

Son Yazılar