BANDIRMA DA SÖZDE DEPREM ÇALIŞTAYI !
Ramazan Narin

Ramazan Narin

BANDIRMA DA SÖZDE DEPREM ÇALIŞTAYI !

19 Şubat 2022 - 23:45

BANDIRMA DA SÖZDE DEPREM ÇALIŞTAYI !

Bandırma da çekilen deniz ve gelen MARMARA DEPREMİ uyarısıyla ; Bandırma 17 Eylül Üniversitesi, Bandırma Belediye Başkanlığı ve Kent Konseyi girişimiyle, Bandırma Belediyesi eski düğün salonunda, bir DEPREM ÇALIŞTAYI gerçekleştirildi. Tertip eden (3) kurum, gerekenlerin davetinde imtina gösterdiği için olacak, çalıştaya ilgi ve katılım, gazeteciler bakımından bile azdı !

Öyle ya ; Bandırma Kaymakamı, Belediye Başkanı ve Rektör katılınca, onların varlığı yeterliydi...Oysa BANDIRMA DEPREMİ, beklenen bir doğal afet.

MUHTARLAR davet edilmiş ki, onlara da birkaç masa ayrılmıştı ama ; Muhtarların masaları boş kaldı. Muhtarlara sanırım, maaş yetmedi, elektrik-su paralarının karşılanması yetmedi, sarayda ağırlanmalar yetmedi, yemekli toplantılarda boy göstermeler de yetmedi, sekreterleri olmadığı için, çaycıları olmadığı için ve hatta altlarına araba verilmediği için, hala kırgınlar...
 
Öyle ya, muhtarlar çok iş yapıyorlar ( ne iş yaptıklarını gören yok ?). Yetkilerinin budanmasına, yıllardır ses çıkarmayan muhtarlarımız, şimdi kendilerini vali ekibi, kaymakam ekibi, hatta HÜKÜMET TEMSİLCİSİ gibi görmeye çalışarak, ha bire kulis ve faaliyet yürütüyorlar. SARAYIN Muhtarları olmak, onları iyice şımarttı da... bir muhtarın FELANCA PARTİYİ iktidara getirmek için, ne gibi katkı sağlayabileceğini, sunabileceğini ben hala göremiyorum.
 
Bir muhtar gelse köyünün, mahallesinin bir sakinine ARKADAŞ ŞU PARTİYE ŞU ADAMA OY VERECEĞİZ falan dese, bırakın ordan oy almayı, bi ton sopa yiyerek ayrılır değil mi ? Ben hiç bir köy ve mahalle sakininin, muhtarımız hangi partideyse, biz de o partideyiz dediğini, muhtarını aşiret reisi görenini, hayatım boyunca duymadım ! 
Organizasyonu yapan komiteye de eleştirim şu ; Arkadaş, sen ben bizim oğlan ile ÇALIŞTAY olmaz. Doğru mekanlar seçin, doğru kişileri yerinmeden davet edin ve halkın da, STK ların da katılımını sağlayın ki, yaptığınızın adı ÇALIŞTAY olsun. Mesela, gelmeyen muhtarlar yerine, Apartman-Site Yöneticilerini neden davet etmiyorsunuz ?O yöneticiler, dağıttığınız formlardaki soruları daha doğru cevaplamazlar mı ?
 
Bandırma nın neresinde halk depremden endişe duyuyor diye bir harita çıkaracaksanız, Bandırma nın olası depremi için bir senaryor ortaya koyacak iseniz, önce Apartman Site Yöneticileri ve ilgi duyan halka ihtiyacınız yokmu ?
 
Netice de eksik-gedik te olsa, bir DEPREM ÇALIŞTAYI yapıldı.
 
ÇALIŞTAY sonuçlarını göreceğiz. Kapıdağ Yarım Adasının zaman zaman ADA ya dönüştüğünü ve Tatlısu-Düzler arasının bataklık olduğunu, ORADA BAZI MEDENİYETLERİN VE ŞEHİRLERİN TOPRAK ALTINDA TARİHİ ESER OLARAK KALDIĞINI... görmüyorsanız, o kopacak alandaki BAGFAŞ ın ve Sülfirik Asit Fabrikasının, asit tanklarının patlayacağını ve asit yağmuru altında binlerce kişinin ölebileceğini hesaplamıyorsanız... EKEN OTEL in önündeki dolgu alanına, YARATTIĞI HEYELANA rağmen, hala ısrarla 13 kat imar verip, orada birilerinin rant sağlamasına Belediye İmar Komisyonu göz yumuyorsa, Bandırmadaki (5) adet eskiden denize akan derelerin yataklarına yapılan yapılaşmaları, BELEDİYE rant için destekliyorsa, kentsel dönüşümle ilgili tek bir binayı dahi yenilememiş iseniz....vb. kusura bakmayın arkadaş, işbu ÇALIŞTAYINIZ sadece kendinizi, sadece sizi kandırır !
 
Bandırmada yarın doğal afetlerde ölecek kişilerin sorumluluğu dünkü ve bugünkü yerel ve genel yöneticilerdir. Vebalden, çalıştay yaparak çalıştık diye kurtulamazsınız !  19/02/2022  NOGAYTÜRK
 

Son Yazılar