______________KANAAT ÖNDERİ ! (?)
Ramazan Narin

Ramazan Narin

______________KANAAT ÖNDERİ ! (?)

28 Ekim 2021 - 22:22

______________KANAAT ÖNDERİ ! (?)

( Az önce CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU'nu, Kanaat Önderleri....yazan bir afişin önünde konuşurken dinledim de...)

Kanaat Önderi/Lideri kavramı, psikolojik bir kavram olup, fertlerin ve toplumların, anlama ve kavrama farklılıklarından ötürü, kendisine biat eden bir gruba veya topluluğa... sosyal olayları, onların anlayacağı ve kavrayacağı dilde anlatan ve kendini ruhbanlaştıracak mesajlarını veren kişidir de, tarikat şeyhleri ve şıhlar ve dahi hocaefendiler de, bu statüde değerlendirilir. Fetullah Hocaefendiler, Adnan Hocalar ve binlerce örnekleri vardır...

İnsanoğlu daha önce, akıl erdiremediği doğa olaylarını ve taşı ve toprağı, ve güneşi, ve ayı... inanç boşluğunu doldurmak için tanrısallaştırmış ve bu tanrı ihtiyacından da, tanrıya elçi saydığı 128.000 peygamber inancı, yüzlerce din ve kitap inancı... insanı ve beyinleri ve toplumları kuşatmıştır. Bu şekilde toplumdaki beyinsel boşluğu gören, erenler, ermişler, dervişler, evliyalar, hocalar, şeyhler, şıhlar, hocaefendiler v.s... toplumda birer kanaat önderi olarak, kendilerini önder sayarak gördükleri boşluğu doldurmuşlardır.

Bilimsel adını kullanmayayım da... İnsanoğlu dediğimiz canlı varlıkların, illaki birşeylere, illaki bir takım kişilere, biata varan hayranlıklar duyması ve İNANMASI gibi... bir KOYUNSAL ihtiyaçları vardır. Bu boşluk genelde din ve din adamı (İslamda DİN ADAMI veya ruhban sınıf veya ululaştırılan insan modeli aslında yoktur.) dediğimiz kişilerce doldurulurken, modernleşen dünya toplum yapısında bu boşluk ; fırkalar, yani partiler, yani STK lar ve liderleri ile doldurulmaya başlanılmıştır. Onlar, sözde KANAAT ÖNDERLERİDİR...

Dikkat ederseniz, bir il veya ilçede veya bu, bir köy de olabilir... Oraya dışarıdan gelen birileri veya ordaki yerleşik toplum hitapçıları gazeteciler, siyasetçiler, devlet adamları v.d, bir toplantı yaparken ; BURDAKİ KANAAT ÖNDERLERİ ile bir toplantı yaptıklarını iddia ederler değil mi ? Veya gittikleri yerde, kanaat önderleri ile görüştüklerini söylerler. Söylemlerinin girişine, işbu 'KANAAT ÖNDERLERİ İLE GÖRÜŞTÜM' dediklerinde ise, söyleyeceklerinin-söylediklerinin hepsi DOĞRU kabul edilir. Bu kabul, zamanla öyle ileri gider ki; o kişi, eli ayağı öpülesice bir yarı tanrıdır artık. Hatta mesihtir!

Yine dikkat edin, dünyanın geçmişi 4-5 milyon yıl önceye dayandırılsa da, 10-15 bin yıl öncesine kadar, tarihsel insan yaşamı incelenmektedir. Ve yine calib-i dikkat ; son 1500-2000 yıllık tarihtedir bütün dinler, bütün peygamberler ve kanaat önderleri !

Kanaat önderi olduğu iddia edilen kişilerin sözleri ve kanaatleri dinlenir ve onların kanaatleri, doğru olarak kabul edilir değil mi ?

Bu kabul, sizi karanlığın dehlizlerine sürükleyecektir ve tünelin ucunda gösterilen ışık, maalesef aydınlığınız olacaktır. Karanlık meçhuldür artık, karanlık gizemdir, ama karanlıkta yol almak insani değildir bence. Oysa GÜNEŞ, en hakiki ışıktır değil mi ? Aydınlığı tünelin ucundaki ışıkta değil, güneşin aydınlattığı yeryüzünde arayınız ! Yeterince, ışık olacak bilimsel veriler vardır elimizde.

Dincilerin ve din ve tarikatların, papa kıyafetine-peygamber kıyafetine bürünüp, saç-sakal bırakıp-şalvar-hırka-sarık giyenlerin elindeki önderliğe şimdi, siyasetçiler, şimdi gazeteci ve yazarlar falan da taliptir. Çünkü ; o sıfatı bir defa elde ettiniz mi, elinizi ayağınızı öpenler, sizin mezar taşınızı bile sarıklı yapıp, inanç arzusundaki insanların mezarınızda mum yakmasını bile sağlarlar. Orda bile sizi tanrıya aracı yaparlar ve sizden ev-araba-hanım-gelin-damat, para falan isterler... Olümsüzleşirsiniz yani... Hatta öyle menkibeler üretilir ki hakkınızda, efsane bile olursunuz !

Bunlar yüzünden siz siz olun, kanaat önderi denilen şahıslara itibar edip, onlara... biat etmeyin. İnsanın yaratılışında bulunan inanç eksikliğini, inanç boşluğunu onlarla değil, bilimle, araştırmayla, sorgulamayla doldurun. Göreceksiniz ki; o zaman siz siz olacaksınız. Esenlikler ve aydınlıklar sizinle olsun. 28/10/2021 NOGAYTÜRK

Bir 1 kişi ve ayakta görseli olabilir

Son Yazılar