"Türkiye'de kuruldular, Avrupa'da efsane oldular."
Rafet Güntepe

Rafet Güntepe

Rafet Güntepe / Tribünden Hatıralar

"Türkiye'de kuruldular, Avrupa'da efsane oldular."

25 Kasım 2020 - 13:10

Merhaba haber asi okuyucularımız.

Bu hafta sizleri tekrar geçmişe götüreceğim.

Türkiye'de kurulmuş ancak faaliyetlerine yurt dışında devam eden spor kulüplerini anlatacağım.

Böylece özellikle Yunanistan'da ki ezeli rekabetin  hikayesini de öğrenmiş olacağız...

BEYOĞLUSPOR/PERA (AEK- Yunanistan)

Yıl 1884 İstanbul'da belki de ilk spor kulübünün kuruluşu gerçekleşiyor.
Bu gün Beyoğlu diye bildiğimiz semtte yani o günkü adıyla Pera da Rum azınlığa mensup ahali Ermis adıyla bir kulüp kuruyor İlk başlarda olimpik sporlar kulübün faaliyet alanı, sonraları popüler olan futbol kulübün faaliyet alanına ekleniyor.
Ancak kulübün adı 1914 yılında Pera olarak değişiyor.
İşgal yıllarında kurulan Pazar liginde basarılar elde ediyorlar.
Cumhuriyet kurulduktan sonra isimlerini Beyoğluspor olarak değiştirip faaliyetlerine devam ediyorlar.
Fakat ilerisi için ümitsizliğe kapılan kulübün azınlık mensubu sporcuları Fransa'da oynadıkları bir maç sonrası ülkeye dönmüyor ve Yunanistan'a yerleşiyor, ora da AEK kulübünü kuruyorlar. 
Renkleri sarı siyah kulüp isminin tükçe açılımı ise '' İSTANBUL ATLETİK BİRLİĞİ ''dir.

ERMİS/RUMBLERS ( PAOK- Yunanistan )

1884 yılında o günkü adıyla Pera bugünkü ismiyle Beyoğlu'nda kurulan kulübün tarihçesini yukarıda anlattım, kulüpden ayrılan bir gurubun Pera ismi ile faaliyete geçmesinden sonra kulüpten ayrılmayan boğaz bölgesinde özellikle Beşiktaş ,Ortaköy, Arnavutköy, Bebek, Yeniköy civarında oturan mensupları bu isimle faaliyetlerine devam ettiler. Adları da Pazar liginde Rumblers'ti işgal yıllarının ardından 1923 yılında çıktıkları Avrupa turnesinden bir daha geri dönmediler ve Yunanistan'a iltica ettiler, orada Paok
Kulübünü kurdular renkleri siyah beyaz kulubün isminin Türkçe açılımı ise'' İstanbullu Selanik'lilerin Spor Kulübüdür.'' Paok ve Aek Yunanistan liginin ezeli iki kulubüdür ve ezeli rekabetin temelleri İstanbul'da atılmıştır.

KURTULUŞSPOR/TATAVLA-HERAKLİS/İSTANBUL(HERAKLİS-İRAKLİS Yunanistan)

1896 yılında İstanbul'un o zamanki adı Tatavla olan bugünkü adıyla Kurtuluş semtinde kuruldu. İstanbul Pazar liginde Cumhuriyet sonrası kurulan ve bugünkü süper ligin atası sayılan İstanbul mahalli lignde iki sezon oynadı mübadele döneminde kulüp üyelerinin neredeyse tamamı göç etmek zorunda kalınca kulüp Yunanistan'da tekrar Heraklis adıyla kuruldu 

PANİONNİOS / İZMİR (PANİONNİOS-Yunanistan)

İzmir şehrimizde kuruldu, bu ilimizde kurulan mahalli liglerde mücadele etti.
Mübadeleden sonra Yunanistan'da tekrar kuruldu. Yunanistan'da kuruluş tarihi olarak İzmir'deki kuruluş tarihini benimsedi.
Yunanistan'daki en ateşli ve fanatik taraftar gurubuna sahip kulüptür.

APOLLON/İZMİR (APOLLON SMİRNİS FC - Yunanistan)

1891 yılında İzmir'de kuruldu kurulduğu dönemde gerek sosyal çevre gerekse Avrupai tarzdaki binası ve seçkin üyeleri sebebi ile izmir'in en önemli vede gösterişli yeri idi. Bu kulübe üye olmak o dönemin İzmir'i hatta ege bölgesi için çok çok önemli bir olaydı. Mübadele dönemine kadar izmir mahalli liginde faaliyet gösterdiler, mübadele sonrası Atina'ya taşınan kulüp ismine İzmir'in Rumca adını da ekleyerek faaliyetlerine orada devam etmektedir.

MACCABİ/YILDIZ/İSTANBUL(MACCABİ HAYFA-MACCABİ TELAVİV-İsrail)

1904 yılında İstanbul'da kuruldu Pazar liginde yer aldı cumhuriyet sonrası kurulan İstanbul liginde iki sezon oynadı, sonrasında ise lig'e katılmadı. İsrail devletinin kurulmasının ardından İstanbul'dan göçenler kulüplerini orada yeniden kurdular. Bu gün israil liginde ezeli rekabet içinde olan bu iki kulüp
İsrail'in en ateşli en fanatik taraftar guruplarına sahiptir.

APOLLON KALAMARİAS/TRABZON (APOLLON PONTOU-Yunanistan)

1897 yılında Trabzon'da kuruldu Karadeniz bölgesinde kurulan ilk spor kulübüdür. Hatta Karadeniz bölgesinden maç yapmak için İstanbul ve İzmir gibi şehirlerimize deplasmana giden ilk kulüptür. Mübadele sonrası Selanik'e yerleşen göçmenler tarafından tekrar kurulmuştur. Çok renkli bir taraftar gurubu bulunur maçlardan önce ve devre arasında horon, kemençe sov yaparlar tiribünlerinde sürekli Bordo-Mavi bayrak vede flamalar asılı durur.

Özellikle Yunanistan'da kökleri anadolu'ya uzanan birçok kulüp vardır. Bunlardan en bilinenleri Olimpiakos, Panatinakos, Panetolikos FC, Ergolites Fc, Atromitos Fc ve Paok'tur.
Genellikle bu kulüplerin kökleri İstanbul, İzmir ve Karadeniz bölgelerimizde Rum azınlığın o dönemde yogun olarak yaşadığı Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun illerine uzanmaktadır.
Yıllarca dostluk, barış içinde hür ve adalet içinde yaşadıkları bu coğrafyada gün gelip emperyalist devletlerin uşaklığına soyunup boş hayallere kapılan, yüz yıllardır bir arada yaşadıkları komşularının malına namusuna canına kast etmenin vahşice soykırıma varan saldırılarının bedelini denize dökülerek ve göç ederek ödediler. 
Bu gün ise hasretle bakıyorlar, anıyorlar buraları ve bıraktıklarını..
Oysa ki aynı kültürü yaşıyorduk, birlikte aynı türküleri dinleyerek kah ağlıyor kah gülüyorduk.
Aynı yemekleri yiyor Anadolu denilen bu mukaddes topraklardan birlikte besleniyorduk.

Ama hiç unutmamaları gereken bir şey vardı, ihanet asla afedilmezdi.
Emperyalizmin uşaklığına soyunan herkes yok olmaya mahkumdur. Sonları ise
boş hayaller kurmanın sonucu bu topraklardan sürülmek oldu.

Bize ise geriye sadece hatıralarımızda onlardan ve onlara ait vahşi, cani, ahlaksız, ve hayasızca yaptıkları saldırılar, soykırıma maruz bıraktıkları bölgelerdeki halkımızın acı çığlıkları ve göz yaşları kaldı!

Haftaya yeni bir konu ve sohbetimizde buluşmak üzere kalın sağlıcakla.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar