Merhaba spor sevenler, merhaba Haber Asi takipçileri.
Rafet Güntepe

Rafet Güntepe

Rafet Güntepe / Tribünden Hatıralar

Merhaba spor sevenler, merhaba Haber Asi takipçileri.

18 Kasım 2020 - 09:23

Merhaba spor sevenler, merhaba HaberAsi takipçileri.

Sizlerle bundan sonra geçmiş tiribün hatıraları, transfer anıları, deplasman yolculuklarında yaşanan olayları
"Tribünden Hatıralar" köşemizde paylaşacağım.

Maksat bir nebze de olsa spor camiasının unutulanlarını hatırlatmak, bilinmeyenlerini sunmak, sizlerin mazilere gidip tebessüm etmenizi sağlamak ve meşakkatli bir çalışma hayatının ardından  yorgunluğunuzu gidermeye çalışmaktır.

İlk köşe yazımın konusu ve amacı; İstanbul'un geçmiş zamanda ses getiren ancak simdi mazinin tozlu raflarında unutulmuş kulüpleri bilenlere hatırlatmak, "Z" kuşağı dediğimiz genç nesillerimize de aktarabilmek. Genç tayfamız zanneder ki İstanbul üç büyükten ibaret!
İşin aslı tabiki öyle değil. 
Haydi başlayalım
Vira bismillah...

İlk kulübümüz
Üsküdar Anadolu:
Fenerbahçe Kulübü üyelerinin kendi aralarındaki anlaşmazlık sonucu 1908 yılında Burhan Felek ve arkadasları tarafından kuruldu. Uzun yıllar profesyonel liglerde mucadele etti, şimdi İstanbul amatör liglerinde mücadelesine devam ediyor.

Anadoluhisari İdman Yurdu: 1913 yılında sadrazam Talat Paşa ve arkadasları tarafından kuruldu. Ezeli rakibi Beykoz'du. Neden derseniz kulüp kurucuları beykozdan ayrılanlardı. Uzun yıllar profesyonel liglerde oynadı, Türkiye'nin ilk çim hokeyi takımını kurmuştu.
Simdi bu güzide kulübümüzde amatör liglerde mucadele ediyor.

Altınordu İdman Yurdu:
İzmir'de kurulan Altınordu kulubuyle isim benzerliğinden baska hicbir bagi yoktur. İsim benzerliginin sebebi ise her iki kulubede ismini buyuk edebiyatcimiz ziya gokalp'in koymasıdır Altınordu İdman Yurdu Kulübü Galatasaray'dan ayrılan edebiyat ögretmeni Aydınoğlu Raşit bey tarafından kurulmuştur. uzun yıllar profesyonel liglerde mucadele etmiş, hatta super lig'in atası sayılan Cuma liginde iki şampiyonluğu olan güzide bir kulübümüz idi. Farkli spor dallarında, örneğin; rugby, hokey, çim hokeyi gibi branşlarda. basarılar kazandı. Milli sporcular yetiştirdi, ikinci dünya savaşı yıllarında Türkçülük faaliyetlerinde bulundugu iddiasıyla dönemin hükümeti baskısı sonucu faaliyetlerine son verdi.

Hilal Spor Kulübü:
İstanbul Anadolu yakasında kurulan bir baska kulübümüz
1912 yılında Fenerbahçeden ayrılan. bir başka grup tarafından Halit Galip bey öncülüğünde kuruldu. Beş kez İstanbul Profesyonel ligini üç büyüklerin önünde bitirerek ikincilikler ve uçüncülükler elde etti. Türkiye Futbol Federasyonu'nu (TFF) kuran ilk kurucu Üyeler içindedir. Bu kulübümüzde de o zamanlar adet olsa gerek çim hokeyi, rugby, hokey gibi farkli branşlarda faaliyet göstermiştir. Günümüzde Göztepe Spor ile birleşerek faaliyetlerine istanbul amatör liglerinde devam etmektedir.

Süleymaniye Sirkeci Spor Kulübü: 1911 yılında Eminönü ve civarındaki esnaflar tarafından kuruldu. Milli mücadele yıllarında Kuvayi Milliye içinde mim mim gurubunun kamufle olmasında büyük faydalar gösterdi. Faaliyet gösterdiği alanlar futbol, eskirim, jimnastik, tenis, bisiklet, biniciliktir. Bu branşlarda milli sporcular yetiştirdi. İstanbul profesyonel liginde ve Türkiye kupasının atası sayılan mahalli lig kupasında üç büyüklerin belalısı idi. Türkiye Futbol Federasyonu'nu kuran kurucu kulüpler arasındadır. Sonraları mali sebepler yüzünden Küçükçekmece Spor Kulübü ile birleşti, amatör lig ile profesyonel lig arasında gidip gelen bir kulüp oldu.

Nişantaşı Spor: 
1914 yılında Osmanlı saray çalışanları tarafından kurulmuştur. ilk profesyonel ligde yer almış ancak sonradan kurulan mahalli profesyonel lige katılmamıştır. 1970'li yıllarda once üçüncü sonrada ikinci ligde mucadele etmiş, süper
ligin kapısından dönmüştür. Sonraları ise maddi sebeplerden başlayan düşüş amatör lige kadar devam etmiştir.  Ülkemizde ilk basketbol şubesini kuran kulüplerdendir.

Beykoz Spor Kulübü: 
1908 yılında Türk edebiyatının önemli isimlerinden Ahmet Mithat Efendi ve arkadaşları tarafından kurulmuştur. Süper ligde üç büyüklerden sonra Cuma ve mahalli ligleri sayarsak en fazla oynayan sayılı kulüplerimizdendir. Tam kırkbeş yıl profesyonel liglerde mücadele etmiştir. Çeşitli branşlarda faaliyet gösteren kulüp mali sebeplerden dolayı şimdi amatör liglerde mücadele etmektedir.

Vefa: 
1908 yilinda vefa lisesi öğrecileri tarafından kuruldu. O devrin modasına uyarak bu gün ülkemizde yapılmayan bir çok branşta faaliyet gösterdi. Türkiye Futbol Federasyonu'nun kurucu üyelerindendir. Uzun yıllar profesyonel liglerde mucadele ettikten sonra mali sıkıntılardan amatör lige düştü. Faaliyetlerine devam eden kulübün futbol ve hentbol şubeleri bir çok milli sporcu yetiştirdi.

Beylerbeyi: 
1903 yılında kuruldu. İstanbul liginde, Cuma liginde ve mahalli ligde oynad. Türkiye Futbol Federasyonu'nu kuran kulupler arasında olmasına rağmen  profesyonel liglere altmışlı yılların başına kadar katılmadı. 1963 yılında katıldığı profesyonel liglerde  uzun yıllar oynadı, bir çok milli sporcu yetiştirdi. Futbol sosunda judo, eskirim, tenis, yüzme, kürek, su topu, jimnastik, basketbol branşlarında ulusal ve uluslararası başarılar elde etti. Mali sebeplerden dolayı amator lige düştü. Orada faaliyetlerine devam ediyor.

Şimdi mazileriyle övünen bu güzide camialar geçmiste buyuk kitleleri peşlerinde sürüklüyorlardı. Yönetim hataları, zamana ayak uyduramamak ve daha bir çok nedenle artık hatiralarda kaldılar.

Kulüplerde tribününde öncüleri üç büyükler değil, geçmişteki bu köklü camialardır.  

Bu İlk köşe yazımda  İstanbul'da Cumhuriyet öncesi kurulmuş kulüplerimizi konu ettim. Aslında İstanbul'da Cumhuriyet öncesi kurulmuş çok fazla kulüp var. Ancak ben Türklerin kurduğu kulüpleri yazdım. Sizlerin okumasını bilmesini istedim.
Şu anda profesyonel liglerde olan, temelleri Cumhuriyet öncesine uzanan kulüpleri bu yazımın dışında tuttum.

Haftaya konumuz İstanbul'da kurulmuş ama faaliyetlerini başka ülkelerde sürdüren kulüpler olacak. 

Haftaya görüşmek üzere, kalın sağlıcakla.

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar