Yazarımızı İlhan Şerafettin Kaleminden / NE ÇEKTİK BU...
İlhan Şerafettin

İlhan Şerafettin

İlhan'ın Mavi Köşesi

Yazarımızı İlhan Şerafettin Kaleminden / NE ÇEKTİK BU ŞEYHLERDEN VE BEYLERDEN..

19 Ekim 2020 - 20:18

NE ÇEKTİK BU ŞEYHLERDEN VE BEYLERDEN.. 

İslam toplumu olarak hep büyüklerimizden saygıyı öğrendik. Bizlere emeği olanların ellerini öptük. Baş tacı yaptık. Bizim aile terbiyemiz, geleneklerimiz bunu gerektirdi. Böyle büyüdük, böyle gördük atalarımızdan. 

Bizim bu saygımızı bildikleri için değilmiydi bizi sömürdükleri. Bey derse bu arazi benimdir atalarımız yok demedi verdi. Niye o beydir. Ondan iyi mi bileceğiz. Evladımızı istese veririz neden olmasın o daha iyisini bilir diye diye neyimiz var neyimiz yok elimizden aldılar. Bu beydir bu bilir zihniyeti uzun süre devam etti. Sonrasında şeyhler çıktı. Bildikleri iki üç cümlelik İslami bilgiyi kullanarak bu kez onlar sömürmeye başladı. Elhamdülillah hepimiz Müslümanız. Onlarda dinimizi istismar ederek, din üzerinden bizi bitirdi. Beyler göz dikti tarlamıza, hayvanımıza hatta kadınımıza kızımıza aldılar bizden bunlarsa geleceğimize göz dikti. Atalarımıza dedilerki " çocuklarınızı okutmayın, günahtır, dinden çıkarsınız" atalarımız aaa şeyh böyle diyorsa kesin doğrudur. Engellenmiştir yıllarca eğitim görmemişler büyükleri ve gelenekleri bunu yapmalarını göstermiş onlara. Halbuki nerden bilecekler ki şeyhlerin tek amacı; kendilerine ve çocuklarına hizmet edecek cahil bir toplum yetiştirmek istediklerini. Tabi eğer ki bizlerin çocukları okuyup, eğitim - öğretimden yararlanırsa, dinde bunların dediklerinin çoğunun yalan olduğunu bilirler ve karşı çıkarlar bunlara. Yıllarca engellemeler devam etti. Öyle ki köylü arazisini ekti bu kadarın şeyhin payı diye ekinini böldü onlara verdi. Hayvanlarını böldü şeyhin hakkı dedi verdi. Şeyh dermi hiç bunu fakir - fukaraya dağıtın diye niye desin ki ekmek elden su gölden. Kadınlarımız ekmeğini yapıyor, yemeğini yapıyor, hizmetini yapıyor. Ekinini bölüyor, hayvanını bölüyor şeyh hakkı diye. Deyipte yıllarca atalarının dediğini mi yalanlayacak. Zekat şeyhin, fitre şeyhin. Şeyh ne derse o olur. İslamiyet onun emrettiği gibi yaşanır. Çocuklarımızın okula gitmesini engeller göndermeyiz. O ise çocuklarını okutup, doktor, avukat vs. Olmasını sağlar. Yine üstümüzde etkisi var. Onun çocukları okula gidiyorsa şeyh daha iyi biliyor dedi hep atalarımız. Yıllarca büyükleri hep yaptı bu zulümü, onlarda aynı yolla devam ettiler. Atalarımız nerden bilecek ki peygamberlerin, evliyaların, ulemanın yaşantısını. Gerçekler onlara öyle anlatılmamış ki. Şeyh en iyisini bilir. Devlet okul yaptı. Öğretmen atadı. Ama ne fayda okula gelen giden yok ki. O zaman o öğretmenin ne işi var orada. Aldı öğretmeni gönderdi başka yere. Kapandı köyün okulu. 

Zaman ilerledikçe bunların zulmü de arttı. İlde bulunan hiçbir yetkili köye gitmiyor ki bunları görsün. Ama bu düzen böyle sürmez elbet biri çıkar. Günler geçti bir köylü başka bir şehire gitti. Bir kaç kaldı. Baktı ki İslamiyet bu şeyhlerin anlattıkları gibi değil. İslamiyet gerçekte hakkın, hukukun, hoş görünün olduğu bir din ve ilk emri "OKU".  Yıllarca Kuran-ı Kerim farklı anlatılmış. Gerçeğini öğrendi Köyüne geldi. Dedi anlattı köylülere. Şeyh duydu. " kovun bunu köyden. Bu münafıktır" dedi. Adamı kovdular ama dedikleri akıllarının bir kenarında yer etti. Önce biri daha sonra diğerleri çocuklarını gönderdi yatılı bölge okullarına. Okudukça herşey ortaya çıkmaya başladı. Gerçekler artık belli. Uyandı halk. Öğrendi bir çok şeyi. İslamın İlk emri olan "OKU" yine devreye girmişti. Okuyarak cehalet yenilmeye başlandı. Artık onlarında uçan bir varlık değil bizler gibi bir kul olduklarını öğrenmiştik. 

Ama bu seferde siyasetle dinimizi suistimal eden beyler çıktı. Yine din üzerinden bizim duygularımızla oynayıp oylarımızı toplamaya başladı. Elbet bunlarında sonu gelecek. Mücadelemizi yapıp, bekleyip göreceğiz. Ama bu mücadelemizden asla geri adım atmayacağız. 

Şeyhler derken gerçek Allah dostu olanlar değil kastettiğim. Onlar zaten bunların yaptığı zulmü yapmaz ve yaşantıları bellidir. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar