Malazgirt Zaferi Malazgirt'te neden kutlanmıyor?
İlhan Şerafettin

İlhan Şerafettin

İlhan'ın Mavi Köşesi

Malazgirt Zaferi Malazgirt'te neden kutlanmıyor?

09 Ekim 2020 - 22:44

Malazgirt Zaferi Malazgirt'te neden kutlanmıyor? 

Tarih 26 Ağustos 1071'i gösteriyordu. Romen Diyojen yönetiminde ki Bizans ordusu çok kalabalıktı. Sultan Alparslan yönetiminde ki Türk ordusunun belki sayısı Bizanslılara göre azdı ama imanları ve inançları vardı. Malazgirt Meydan muharebesi Türklerin Anadolu'nun kapılarında ki zaferle sonuçlanan son muharebe olacaktı. Öyle oldu ve Sultan Alparslan'ın ordusu Zaferi elde etti. Türklere Anadolu'nun kapısını açtı bu zafer. 

Her yıl Malazgirt'te coşkuyla kutlandı bu zafer. Malazgirt halkı ve çevre il, ilçelerden gelen kalabalık Malazgirt'te kutluyordu Zaferi. Ama son bir kaç yıldır her ne oldu ise 1 hafta  süren kutlamalar Ahlat'ta da kutlanmaya başlandı. Başlarda bir gün Ahlat'ta kutlandı. Sonradan öyle bir hal aldı ki kutlamalar Malazgirt'ten çok Ahlat'ta kutlanmaya başlandı. Öyle ki AKP Hükümeti Ahlat'ta birde saray yaptı. Allah Allah neler oluyor Malazgirt Zaferi artık Ahlat Zaferi mi olacak ? Diye düşünmeye başladı halk. Halbuki Malazgirt Zaferinin Malazgirt'te kutlanması lazımdı. 

Malazgirt halkı tepki olsun diye kutlamalara gitmedi. Ama değişen bişey olmadı. Malazgirt'te kutlanan Malazgirt Zaferi 1 gün hatta saatler içerisinde biterken; Ahlat'ta resepsiyonlar veriliyor kutlamalar günlerce devam ediyordu. Halk; haklı isyanını dile getiriyor ama nafile dinleyen yok. Olsun dediler bir günde olsa bu zafer kutlamaları Malazgirt esnafına bir gelir kaynağı olur dediler. Ancak bekledikleri gibi olmadı malesef. Hükümet kanadı kutlamaların organizasyonu için Okçular Vakfını görevlendirdi. Nasıl oldu, bu görev niye verildi belli değil. Olsun ne farkeder nihayetinde yine kutlamalara kalabalık bi katılım olacak. Bir su bile içseler bu bile gelirdir diye düşündüler. Ama yine olmadı. Okçular Vakfı suyu bile tırlarla getirdi. Halk neye uğradığını şaşırdı. Yemek tırlarla geliyor, su tırlarla geliyor eee bize ne faydası var bu kalabalığın diye düşünmeye başladı. Malesef binlerce kişinin katıldığı Malazgirt Zaferi kutlamalarının esnafa hiçbir katkısı olmuyordu. Yine olsun dediler. Bizim bi zafer kutlamamız var reklamımız oluyor dediler. Kadere bak ki kutlamalar Ahlat'ta gitmeye başladı. Kutlamaların çoğu Artık Ahlat'ta yapılmaya başlandı. Ve bu şekilde de devam edecekti. Öyleki halk; yoksa artık Malazgirt'te kutlama olmayacak mı? Söylemlerinde bulunuyor. Evet İsmi Malazgirt Zaferi. Evet Anadolu'nun kapıları Malazgirt'ten açıldı. Ama bu gidişle sadece isim kalacak. Ahlat'ta; Malazgirt Zaferi kutlanacak gibi. Halbuki ismi gibi 

Malazgirt Zaferi Malazgirt'te kutlanması lazım....

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar