YÜZDE 50+1 HAYAL OLDU! ANAYASA REFERANDUMU İPTAL MI EDİLECEK?
Elif Yarım

Elif Yarım

Elif'çe Doğrular

YÜZDE 50+1 HAYAL OLDU! ANAYASA REFERANDUMU İPTAL MI EDİLECEK?

02 Ocak 2020 - 12:55 - Güncelleme: 02 Ocak 2020 - 12:59

Bildiğiniz üzere; Türkiye, 16 Nisan 2017'de 18 maddelik Anayasa değişikliğini oylamak için referanduma gitti ve
Türkiye'nin parlamenter sistemden "Cumhurbaşkanlığı sistemine" geçişini öngören anayasa değişikliği yapılan halk oylamasında (%51.41) kabul edildi.
18 maddelik bu değişiklikle, cumhurbaşkanının yetkileri yeniden düzenlendi, başbakanlık kaldırıldı ve bakanlar kurulunu atama yetkisi cumhurbaşkanına verildi. 
Milletvekili sayısı da 600'e yükseltildi. Artık iktidar olmak, ülkeyi yöetmek için yüzde 50 + 1 oy gerekiyor.
Mevut durumda ise hiç bir parti tek başına %50+1 oy alamıyor. Son kamuoyu yoklamaları, anketler AKP'nin hızla oy ve üye kaybettiğini gösteriyor.
Öyle ki iktidar bloku AKP ve Mhp'nin oyları toplamı 50+1 etmiyor. Bu sonuçlara göre AKP ve Mhp'nin yapılacak ilk seçimlerde iktidar olması imkansız.
Yeni partilerin kurulması, partide yaşanan istifalar, son bir yılda bir milyona yakın üyenin istifa etmesi ve anket sonuçları, AKP'nin 
yüzde 50+1 barajını artık aşılamayacağının en net göstergesi.
Zaten bu sonuçları gören AKP'den 50+1'den dönüş yolunda açıklamalar da birbirini takip etmekte. Cumhurbaşkanının "Cumhurbaşkanı seçilmek için gereken yüzde 50+1 Türkiye’yi yorar. 
İlk turda yüzde 40 alan seçilsin ” açıklaması, eski Bakan Faruk Çelik'in "yüzde 50+1 barajının düşürülmesi gerektiği, barajın Türkiye'yi yorduğu" ifadeleri
bunun göstergeleridir. Ancak, partili cumhurbaşkanlığını ve %50+1 barajını beka meselesi olarak savunan AKP'nin bu sistemden dönmesi için değişikliğin,
AKP tarafından değil başka bir parti yada kurum tarafından gündeme getirilmesi gerekir. Aksi halde AKP yanlış yaptığını kabul etmek durumunda kalır ki 
bu seçmen nezdinde AKP'yi zor duruma sokar. 
Peki öyleyse formul nasıl olacak?
HDP’nin 16 Nisan 2017 referandumundan hemen sonra referandumun iptali için Anayasa Mahkemesi’ne bir başvuru yaptığını, biliyoruz.
Fısıltı gazetesinin haberine göre; Yüksek Mahkeme HDP'nin "16 Nisan 2017" referandum İTİRAZ basvurusunu öne cekerek bu ay içinde görüsecekmis!
Yüksek Mahkeme bu başvuruyu gündemine alarak 2017 referandumunu iptal edebilir mi? Böylelikle AKP'nin pişman olduğu 50+1 iptal edilerek, 
parlamenter sisteme geri dönülebilir mi? Neden olmasın? 
AYM, Başkanlık Referandumunu iptal ederse, kime ne diyebilir? Bağımsız yargı karar vermiş, AKP uymayacak mı? 
Yargı kararlarına ne kadar bağlı olduklarını ve uyduklarını herkes bilir! Parti tarihinde yargı kararlarını eleştirdikleri görülmemiştir!
Peki Yüksek mahkeme referandum kararını iptal ederse bu en çok kime yarar? Bir düşünün...
Ben düşündüm; AKP başkanlık sistemi iptal edildiği için mağduru oynar, zaten müzmin mağdurlar! Hem de yargı kararına saygılı bir parti olarak prim yaparlar.
Hakları yargı kararıyla ellerinden alınmış gibi bir propagandayla kaçan oyları tekar geri alabilirler.
Yüce Mahkemenin kararından sonra, yeni bir Anayasa değişikliği için meclis harekete geçer ve erken seçime yelken açılır. 
Erken seçimde AKP'den ayrılan ve yeni kurulan partiler seçime giremez. AKP erken seçimle yeni partilere gidecek seçmenleri de bünyesinde muhafaza etmiş olur.
Yüzde 50+1 barajı düşürüleceği için %30-35 oy alan partinin tek başına iktidar olma şanşı artar. Seçim Kanununda yapılacak düzenlemelerle, bunun önü de açılır. 
AKP %30-35 oyla yeniden tek başına iktidar olabilir. Tek başına iktidar olduğunda Mhp'den de kurtulmuş olur.
Anayasa Mahkemesi 2017 referandumunu iptal ederse, parlementer sisteme dönüş ve 2020 erken secime hazir olun!
Demedi demeyin! Burası Türkiye, her an herşey olabilir! Bekleyip göreceğiz...

Son Yazılar