ŞAŞKIN BAKAN
Elif Yarım

Elif Yarım

Elif'çe Doğrular

ŞAŞKIN BAKAN

14 Ocak 2020 - 16:48

 

Kanal İstanbul’u savunacağım diye saçmalayan bakan olur mu? Olur! Hem de bal gibi olur. Kanal İstanbul’u savunurken ne diyor Ulaştırma Bakanı? Yeğeni söylemiş; “Üsküdar’dan Beşiktaş’a geçen yıl 15 dakikada geçiyorduk, bu sene yarım saati buluyor”. 15 milyar dolarlık projeyi, yeğeninin beyanıyla meşrulaştırmaya çalışıyor. Komik ötesi. Normalde ciddiye bile alınmayacak açıklama, Türkiye’de 15 milyarlık projeye referans oluyor…

Başka neler diyor Sayın Bakan? 16.01.2018 tarihli açıklamasında; Çılgın Proje’den 8 milyar dolarlık gelir Hazine’nin kasasına girecek diyor. Tam 1 Yıl sonra 13.01.2020 tarihinde yaptığı açıklamada ise Kanal İstanbul’dan geçecek gemilerden alacağımız para yıllık 1 milyar dolar civarında diyor. Hangisinde doğru söylüyor bilmiyoruz. Ama elinde hiçbir veri olmadan konuştuğu aşikâr. Yoksa bu kadar (%700) sapma mümkün değil. Sayın Bakan Kanal İstanbul’dan elde edilecek gelir 1 milyar dolar mı? 8 Milyar dolar mı? Bir karar verirseniz, seviniriz. 

Bir de gelir hesaplaması var Sayın Bakanın; Kanal İstanbul’dan 50 bin gemi geçtiğinde, gemi başı 100 bin dolardan yıllık 5 milyar dolar gelirimiz olacak (Şimdi de 5 milyar dolar gelir edeceğiz!). Bir proje için 1 milyar dolar, 5 milyar dolar ve 8 milyar dolar gelir hesaplamasını özel sektörde yapsa anında kapının önüne koyarlar. Ama kamuda bakan yapıyorlar. Ayrıca Sayın Bakana hatırlatmak isteriz; 2019 yılında geçiş yapan 42 bin gemiden toplamda 143 milyon dolarlık gelir elde edilmiş, yani gemi başına 3.400 dolar. 

Bakan Beye soruyoruz; 

Montrö Sözleşmesine göre ticari gemiler İstanbul Boğazından bedava geçecekken (gemi başı 3.400 dolar) Kanal İstanbul’dan niye geçsin? Niye gemi başı 100 bin dolar ödesin? Bekleme yapmak istemeyenler, acil sevkiyatı olanlar geçecek diyorsanız, O gemiler de 100 bin dolar ödemez! Gemiyi mi satın alıyoruz? 400-500 bin dolar peşinatla 5 Milyon dolara gemicikler var…

Geçiş ücretleri gemi sayısına göre belirlendiyse ki öyle anlaşılıyor, 1 tonluk gemiden de 10 tonluk gemiden de aynı ücreti mi alacağız? Geçiş ücretini tonaja göre belirlemek gerekmiyor mu? Hesaplamanızda teknik ve maddi hata yok mu?

Boğazlardan geçen gemi sayısı yıllar itibariyle azalmaktayken, 2018 yılı itibariyle de 41.103 iken Kanal İstanbul’dan yıllık 50 bin gemiyi nasıl geçireceksiniz? Hayali ihracat gibi hayali gemi geçişleri mi olacak? 

Türk milleti çılgın projelerdeki bu hesaplamaları daha önce; Otoyollar, Köprüler, Şehir Hastaneleri ve Havaalanlarında gördü. Hepsinde hesaplar şaştı, tutmadı. Bırakın gelir elde etmeyi, üstüne bütçeden milyarlar ödendi, ödenmeye de devam edecek.

Bizim bunlara karnımız tok! Asıl niyetinizin zengin Araplara özel bölge yaratacak ARAPİSTANBUL olduğunu hepimiz biliyoruz…

Son Yazılar