ÇÖKÜŞ DÖNEMİ
Elif Yarım

Elif Yarım

Elif'çe Doğrular

ÇÖKÜŞ DÖNEMİ

16 Ocak 2020 - 14:10

 

Aliya İzzetbegoviç’in dediği gibi, sonsuz iktidar yoktur. Her iktidar geçicidir ve herkes, er veya geç, önce milletin ve nihayet Allah’ın önünde hesap verecektir. Dünyanın en uzun tahtta kalan kralı Fransa kralı 14.Louis’tir. Tam 72 yıl tahtta kalmıştır (1643-1715) ama sonunda O’da iktidarı bırakmıştır. Akepe iktidarı da sonsuz değildir. Ne kadar güçlü ve kudretli olursanız olun bir gün mutlaka bu gücünüz ve kudretiniz sona erecektir. Çünkü sonsuz olan sadece milletin kendisi ve iradesidir. 

AKP, iyisiyle, kötüsüyle, doğrularıyla, yanlışlarıyla 18 yıldır bu ülkeyi yönetiyor. Ama artık yolun sonuna geldi. Yıprandı, yoruldu, millete yeni şeyler söyleyemiyor, umut veremiyor. Anket sonuçları bu çöküşün en net göstergesi. 

Bürokratların kalem oyunlarından arındırılmış gerçek enflasyon, reel işsizlik, ayyuka çıkan yolsuzluklar, rüşvet ve kayırmalar, batık krediler, hacizler, icralar, tahsil edilemeyen alacaklar, adalete olan güvenin azalması, eğitimin dinselleştirilmesi, cemaatlerin devleti ele geçirmesi, kutuplaştırma, sonun başlangıcı. Zaten TÜRK! Tipi başkanlık sisteminde AKP 'nin ve ortağı Mhp’nin %50+1 alması imkânsız. 

Nasıl ki milyarlık yatırımları çöküyorsa, AKP de öyle çöküyor. Ve artık güçlendirme de işe yaramıyor, dikiş tutmuyor; 140 milyon liralık Yeni Eskişehir Stadının çatısı ilk karda çöktü, 1.6 milyar liralık KKTC’ye su temin eden boru hattı patladı, İstanbul’un su ihtiyacını karşılayacak 1.5 milyarlık Melen Barajı duvarları çatladı, Erzurum’da 600 milyon liraya yapılan Kayak Atlama Kuleleri 2 kez çöktü, İstanbul Havalimanı’na rüzgardan uçaklar inemedi, Pistin ısıtma sisteminin olmadığı ortaya çıktı, Trenler raydan çıktı, Madenler göçtü, binlerce insanımız öldü, devletin kasasından bir kuruş çıkmayacak denilen köprü ve otoyollara Hazine'nin milyarlarca dolarlık kredilere borç üstlenim taahhüdü verdiği, bütçeden milyarlarca lira kaynak aktardığı ortaya çıktı…

Buna benzer yüzlerce örnek verebiliriz. Peki, şartname ve eklerine, ilim ve fen kurallarına uygun yapılmayan bu projeler için herhangi bir yüklenicinin ya da bürokratın soruşturma geçirdiğini, ceza aldığını ya da tazminata mahkûm olduğunu duydunuz mu? HAYIR! AKP için yolun sonu görünüyor, bir millet uyanıyor, sorguluyor, araştırıyor ve hesap soruyor. Hesap soran bir milletin karşısında hiçbir güç duramaz. 

Başbuğ Mustafa Kemal ATATÜRK’ün de dediği gibi; Yöneticiler, iktidara saltanat sürmek için değil, millete hizmet için getirilmişlerdir. Ulusa karşı olan görevlerini kötüye kullandıkları takdirde, şu ya da bu biçimde ulusal iradenin kendi haklarında vereceği kararla karşılaşırlar. Ulus tarafından, ulus adına devleti yönetmeye yetkili kılınanlar, gerektiğinde ulusa hesap vermek zorunda olduklarını bilmelidirler…

 

Son Yazılar