Köşe Yazarı Olmak !
Ceketsiz Şair

Ceketsiz Şair

Ceketsiz Şair'în Kaleminden

Köşe Yazarı Olmak !

15 Aralık 2020 - 21:20

Madem ki köşe yazısı yazmaya başladık. Bu işi hakkıyla eda edelim dedik. Öncelikle köşe yazarlığı nedir? İyi bir köşe yazısı nasıl olmalıdır, sorusunun cevabını aradık.

Dinimizde ''Yaptığın işi güzel yap'' denilmiş. Böyle bir mantıkla hareket ettiğim için de usta yazarları okuyorum. Yazıyı nasıl evirip çevirdiklerine bakıyorum. Aynı zamanda bundan dört yıl öncesinde '' Adını Sen Koy '' isimli bir deneme kitabı çıkardım . Sonrasında aynı yayın evinin imzasıyla iki tane da deneme kitabına eserler yazdım. Kitaba karşı yakın bir ilgim alakam vardı aslında ama köşe yazarlığı konusunda ilk tecrübelerim diyebilirim. Bakalım , görelim , okuyalım bizleri neler bekliyor.

İnternet gazeteciliğinin de gelişmesiyle ülkemizdeki köşe yazarlarının sayısı arttı. Eskiden belli başlı bir kaç gazetede belli başlı bir kaç köşe yazarı vardı. Bunlar ülkenin nabzını tutarlar, halkın siyasi ve kültürel anlayışına yön verirlerdi.

Şimdi ise özellikle internet ortamında, yazmakla arası iyi olan çok kişi, köşe yazısı yazabiliyor. Bu, hem ülkemiz açısından bir kazanç, hem de sesini duyuramayan bilge kişiler için bir fırsattır.

Sözü daha fazla uzatmadan BİR KÖŞE YAZISI NASIL YAZILMALIDIR, bakalım...

Yazdıklarım köşe yazılarıyla ilgili bir araştırmanın mahsülüdür. Hayra vesile olmasını temenni ederken öncelikle kendim için sonra da köşe yazısı yazanlar ve yazacaklar için toplanmış bu bilgi yumağını,istifadeye sunuyorum.

Bir köşe yazısı için giriş, gelişme, sonuç çok önemli olmayabilir ancak aşağıdaki kurallar olmazsa olmazdır.

BAŞLIK..

Okuru yazıyı okumaya teşvik etmeli. Merak uyandırmalıdır. Üç, dört kelimeyi geçmezse iyi olur. Duruma göre büyük harf kullanılır.

ÖZET..

Özet kısmını muhakkak doldurun. Kimi yazarlarımız boş bırakıyor. Bu yazı bu şekilde yayınlanırsa hem cazibesini kaybeder, hem de sayfada çirkin görünür, diyor bir yazarımız.

Yazıda neyi anlatmak istediğini iyi anlatan bir özet o yazının okunmasına olumlu etki yapar. Özet kötü olursa okunma oranı olumsuz etkilenir. Başlık gibi özet de okuru yazıyı okumaya teşvik etmeli ve merak uyandırmalıdır, diye devam etmiş aynı yazarımız.

Bununla birlikte işinde uzman köşe yazarları etkileyici bir cümleyle de giriş yapmasını bilirler..

YAZININ UZUNLUĞU

Ortak görüş yazının çok uzun olmamasıdır. Fakat bir kaç satırcık da olmamalıdır.

İMLA KURALLARI

Sadece köşe yazılarında değil bütün yazılarda en önemli kuraldır. Yazdığımız yazıyı bir kaç sefer gözden geçirmekte fayda var.

Satır arasını bol bırakmak okuma kolaylığı sağlar. Bu okuyucuya ferahlık verir. Köşe yazısında kişiler hedef alınmamalı. Fikirler hedef olmalıdır. Kişilere ve değerlere karşı (ne türlü değer olursa olsun) hakaret, küfür ve aşağılayıcı cümleler kurulmamalıdır.. Eleştiri sınırları yapıcı ölçüler içinde olmalıdır.

Yazıda alıntı yapılıyorsa belirtilmelidir.

Bir başkası da köşe yazarından önce yazarın tanımını yapmış:

Yazar, dünyanın niçini’ni nasıl yazmalı’nın içine tamamıyla gömen insandır. Bir başka tanım da şöyle: Yazar, kendi yapısıyla dünyanın yapısını sözün yapısı içinde kaybeden tek kişidir. Gerçek onun için tek bahanedir.

Şunlar da çok hoş!

'' Okuyun. Yazabilmek için okumak şart.

Siz gerçekten “okur-yazar” olun… Bu alanda isim yapanları, ustaları, herkesin beğendiklerini, cümle alemin kızdıklarını, boş yazanı, dolu sallayanı, rakiplerinizi, edebiyatı, kurmacayı, araştırmaları, politikayı, mizahı… Ne bulursanız okuyun.''

''Sırf havalı duruyor, sizi entelektüel gösteriyor ya da gündemde diye hakkında yeterince bilgi ve fikir sahibi olmadığınız bir konuda yazmayın. Her topa çıkmayın…''

 saygı ve sevgilerimi sunarken , sözlerime burada son veriyorum. Kendimden detaylı bir şekilde bahsedeceğim yazımı ise , bir sonra ki yazıma saklıyorum.
Herkese hayırlı olması dileklerimle , okuyucusu bol olsun .

Ali İŞLER

Kağıtta Ceketsiz Bir Adam / Ceketsiz Şair Derler
15 Aralık 2020 / Merhaba

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar