DEĞİŞİM İYİ GELİR !
Canboray Soykan

Canboray Soykan

iyi gençlik
  • Instagram

DEĞİŞİM İYİ GELİR !

20 Haziran 2020 - 16:23 - Güncelleme: 20 Haziran 2020 - 16:25

Üç sene öncesini düşünüyorum…

Siyaseti dışarıdan ilgiyle takip ettiğim, siyasette yer almak istediğim ve siyasetteki işleyişten memnun olmadığım o günleri. Yeni bir siyasi anlayışını gerektiğini seslice dile getirmeye başladığım o günleri. O zaman yazarlık yaptığım mecralarda yazdıklarımı düşünüyorum.

‘’Yeni bir siyasi anlayış gerek, demokrasi gerek, parti içi demokrasiyi gerçekten işletecek bir siyasi hareket gerek, eski kavramlara takılıp kalmadan siyasete yenilik getirecek ve kutuplara itilmiş topluma nefes olacak bir siyasi hareket gerek.’’ Bunların hepsini köşe yazılarımda yazmış, uzun uzun tartışmıştım.

İşte o günlerde İYİ Parti çıkageldi, İYİ Parti benim sıraladığım bu hedefleri kendisine ufuk olarak bilmişti ve bu saydıklarımı gerçekleştirmek idealini taşıyordu. Partiye katılmalı mıyım, orada barınabilir miyim, nasıl olur diye düşünürken ikinci kitabımın imza gününe katılan İYİ Parti Kurucu İl Başkanı Serdar Kaman beni partiye bizzat davet etti, aynı hedefleri paylaştığımızı aktardı ve benimle bu yolda birlikte yürümek istediğini izah etti.

Böyle başladı İYİ Parti yolculuğu, bu hedeflerin izinde, lüzumsuz meselelerle zaman kaybetmeden bir yol açacaktık biz. Yeni bir yolun açılmasında öncü olacaktık, iddiamız buydu. Kurucu gençlik kolları il yöneticiliği daha sonra gençlik kolları il başkan yardımcılığı derken teşkilatta sıfırdan başlayarak, kimseyi araya sokmadan 19 yaşında genel merkeze kadar ilerledim ben. Bunu kimseyi araya sokarak yapmadığım için de başımı zerrece eğmedim, kimsenin karşısında el pençe durmadım. Bundan on beş gün öncesine kadar da partimizin en genç genel merkez yöneticisiydim.

Benim gibi binlerce İYİ Partilinin amacı yukarıda saydıklarımı gerçekleştirmek için çalışmaktı. Ve biz başımızı kuma gömenlerden, gördüğü yanlışları sineye çekenlerden, belli çıkarlar için arka alanda birileriyle el sıkışanlardan olmadık hiç. Bu ideallerin gerçekleşmesini her kim zorlaştırıyorsa çekinmeden eleştirdik, düşüncelerimizi dile getirdik. Partinin tavanında olsun veya tabanında olsun bu hedeflerin gerçekleşmesi için çalıştık ve memnuniyetle ifade etmeliyim ki hiç kimsenin adamı olmadık. Birilerini hoş tutacağız, bu sayede koltuklarımızı muhafaza edeceğiz düşüncesine hiç uğramadı aklımız. Bu dün de böyleydi, bugün de böyle ve siyaset içinde var olabildiğimiz sürece de böyle olacak.

İYİ Parti’de hiç iyi gitmeyen bir şeylerin var olduğu aşikar. Kimse üç maymunu oynamasın, kimse hülyalarda dolaşmasın, kimse kimseyi kandırmasın. İYİ Parti’de kraldan çok kralcılık var olduğu sürece, İYİ Parti’de ‘’Küçük olsun ama benim olsun, biz arkadaşlarla yönetelim, ne gerek var kalabalığa 3-5 inanmış adam bana yeter.’’ düşüncesi savunulduğu sürece İYİ Parti kuruluş hedeflerinin hiçbirini gerçekleştiremez. İYİ Parti, hakim olan bu zihniyetle birlikte ancak girdiği ittifaklarla ortaklarına galibiyet getirirken 31 Mart’ta olduğu gibi 19 tane ilçe belediyesi alarak Demokrat Parti’yle kıyasıya mücadeleye girişir. İYİ Parti’nin üst kademeleri, İYİ Parti’nin yetkilileri bu partiyi bu zihniyetle yönetmeye devam ettiği sürece İYİ Parti, MHP’nin bazı konularda güncelleme almış muhalefet versiyonundan bir milim öteye gidemez ! İYİ Parti, bir demokrasi mücadelesinin neticesinde kuruldu. İYİ Parti ‘’Küçük olsun, benim olsun.’’ düşüncesinin antitezi olarak kuruldu. İYİ Parti siyasette yeni yolu açmak için kuruldu. Madem bunlar tekrar edilecekti, madem aradan 3 sene geçmeden aynı mantaliteyle hareket edilecekti, madem aynı yolun başka kavşağında tur atılacaktı ortalığı neden ayaklandırdık biz yahu ? Niçin ‘’Yüzünü güneşe dön Türkiye’’ dedik biz ? Bu soruları sormanın, bu sorulara yanıt bulup gereğini yapmanın zamanı geldi de geçiyor.

Yarın 21 Haziran, yarın partimizde oldukça mühim il kongrelerimiz var. İYİ Parti’nin kuruluşunda bulunup emek harcamış, İYİ Parti için fedakarlıklar yapmış ve İYİ Parti için çalışmış bir genç olarak değişimin artık bir tercih değil, mecburiyet olduğunu düşünüyorum. Niçin yola çıktığımızı, bugün nereye vardığımızı, bugün geldiğimiz yerden kimlerin sorumlu olduğunu unutmayalım. Hangi adayların kuruluş hedeflerimizi, ilkelerimizi benimseyerek adım atacağını düşünelim. Nereden nereye geldiğimizi sorgulayalım. Bir dahaki seçimde ulusun karşısına neler üreterek çıkacağımızı ve bu üretim sürecinde kimlerin başarılı olabileceğini sorgulayalım. Parti içi demokrasiden bihaber yöneticilerle, vatandaşları nasıl ülkeye demokrasi getireceğimize inandıracağımızı düşünelim. Geç olmadan, son çıkışı kaçırmadan, yazık olmadan, bağlar kopmadan düşünelim.

İYİ Parti’de yapılacak kongrelerini hayırlı olmasını ve değişimin rüzgarlarını estirmesini temenni ediyorum.

Değişim iyi gelir iyi !

Emin olun iyi gelir…

Son Yazılar