Yazarımız Aycan Aydoğmuş Kaleminden / REEL POLİTİĞİN...
Reklam
Aycan Aydoğmuş'un Kaleminden

Aycan Aydoğmuş'un Kaleminden

Aycan'ın Günlügü

Yazarımız Aycan Aydoğmuş Kaleminden / REEL POLİTİĞİN ULUSLARARASI İLETİŞİM BOYUTU

19 Ekim 2020 - 12:19

REEL POLİTİĞİN ULUSLARARASI İLETİŞİM BOYUTU

    Devlet ve hükümet, ahlaki kaygılardan arınmış, siyasal karar gücünün gereklerine göre hareket etmeli ve bunu kararlılıkla sürdürmelidir. Bunu istikrarlı bir şekilde sürdürmek ise   başarının yegane ölçüsüdür. Reel politik; Almanca bir terim olup en bilinen tanımı ile Devlet Politikası olmasının yanında Kamuoyu baskısından uzak durmayı da gerektiren bir politika türüdür aynı zamanda. Reel politika, asıl amacından çıkmış olup şuanda komplo teorileri düzleminde okunmaya ve anlamlandırılmaya çalışılmaktadır. Aslında amaçlar, eylemler, stratejiler açık bir şekilde ortada olmasına rağmen ve mantığa uygunluk söz konusuyken komplo teorileriyle olaylar başka bir biçime dönüştürülmüştür. İşte burada Reel Politiğin karşısında sıkıntı yaratan ve başarısızlıklara örülü bir düzende olan  komplo teorileri, ülkemizde  yanlış yönlendirmelerle birlikte ülkenin  olumsuz siyasi tablosunu tetiklemiştir.


Fakat şu gerçeği de göz ardı etmemek gerekir. Türkiye komplo teorileri dediğimiz olguyu bırakmadığı gibi bunu tamamıyla siyasi ve politik gündemden de çıkaramıyor. Üretilen bu teoriler ne yazık ki, ülkeyi açmaza bazen de sıkıntıya sürüklemektedir. Nedir bu komplo teorileri diye bakacak olursak; Ülke içi siyasi dilin farklı kullanılması ve güçlü grupların bunu yanlış lanse ettirmesi, halkın verdiği tepkiler ile uluslararası boyutta hataların ve üretilen teorilerin yanlışlığı. Tarihe baktığımız zaman ise Reel Politiğin Osmanlıcada’’ Eyyamcı Siyaset’’ olarak geçtiğini görürüz. Bunu, rüzgara göre yelken açan bir siyaset tanımı olarakta  görmek yanlış bir ifade olmaz sanırım. Adından da anlaşılacağı gibi Reel politik tek bir tanım gibi anlaşılsa da herkesi yanıltan bir terimdir aslında. Yani gerçeği yansıtan bir ifade sanılır. Ama, özünde  tam da bu anlamı içermeyip az önce belirttiğimiz  gibi rüzgara göre ve  duruma şartlara göre değişen bir siyasi lügattir. Ülkelerin gücü Reel Politikayı yönetmeye ve onun üzerinden başarılı olmaya yeter mi?  İşte burada buna bakmak gerekir. Tabii ki bunu başaran ülkeler olduğu gibi bu tür bir siyaseti yönetemeyen ülkelerde mevcuttur. İlişkide bulunduğunuz ülkelerde  ve hatta askeri anlamda işgal ettiğiniz  ülkelerde  koşulları  tam anlamıyla iyi bilip gücünüzü ona göre kullanmanız  gerekir.


       Buda bize gösteriyor ki Türkiye’de şuanda Reel Politik, yani, rüzgara göre yelken açan bir siyaset yürütülmekten çıkılmış, tamamiyle şahsi çıkarların, menfaatlerin, ve yanlış Kamu diplomasilerinin esiri olunmuştur. Ülkemizin de yürüttüğü bu hatalı siyaset, bize ağır bedeller ödetmiştir. 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mehmet şükrü Baş
    1 yıl önce
    Aferin kızıma ...babasının izinden gidiyor hemde büyük bir başarıyla. Tabrik edeyor ve başarılarının devamını diliyorum.

Son Yazılar