Cuf Cuf TCDD
Atila Develioğlu

Atila Develioğlu

Atilla'nın Kaleminden
  • Youtube
  • Instagram

Cuf Cuf TCDD

21 Nisan 2019 - 20:40 - Güncelleme: 21 Nisan 2019 - 20:58

        Değerli bir ağabeyimizin kızının düğünü için, diğer bir ortak arkadaşımız olan Yakup ağabey ile birlikte Kayseri den Ankara’ya gideceğiz. Hayatımda hiç tren ile yolculuk yapmamıştım. Herneyse tren ile gitmeye karar verdik. Ama aklımda hep şu soru oluştu yıl olmuş 2019 hala tren ile yolculuk yapan varmıdır? Nihayetinde hızlı tren değil di.

        Kayseri tren istasyonuna gittik ve karşılaştığımız görüntü ile hayal kırıklığına uğradık. Çok eski buram buram tarih kokan istasyonu restore yapımı vardı. Gel görki bir yeri yaparken diğer yeri daha da bozmuşlar, o tarih kokan kapılar ve pencereler gelişi güzel naylonlar ile örtülmüş ama, o güzelim ahşap el yapımı pencereler ve kapılar komple boyalı çoğunun camları ve çerçeveleri kırık işin ilginç tarafı 1 yıl olmuş ve hala hizmete açılmamıştır. Sonrasında çevre kirliliği hat safada, yolcuların doğru dürüst oturacakları yerler bile yok. Bilet almak isteyen 17 yaşında Bir genç yanıma geldi bana bilet almamda yardımcı olurmusunuz dedi, önce şaşırdım ve nedenini sordum. Abi yaşım küçük diye bilet vermiyorlar. Hangi çağda yaşıyoruz hayret diyerek yardımcı olalım dedim. Gişedeki memur yakınınız mı? Dedi, evet dedim. Bana hiç bir kimlik bilgisi sormadan, o gence bileti kesti. Bu nasıl bir anlayış, bu nasıl bir düzen varın siz çözün. Zaten çoğu yolcuya ise bizim gibi numarasız bilet kesmişler. Tren istasyona yaklaşınca, koltuk numarasız kesilen yolcular adeta birbirlerini ezercesine yer bulmak için  sağa sola yaşlı, çoçuk ve bayan demeden koşuyorlardı. Nihayetinde ilk defa trene bindiğimiz için Yakup ağabey ile ben birbirimize baktık. Neler oluyor diye. Trene bindik lakin, bizim gibi onlarca insan ayakta kalmış ve tren tıklım tıklım dolu idi 7 saat yol ayakta ne kadar dayanılabirdiki. Ara koridorda oturanı mı ararsın, ayakta duranları mı? O kalabalıkta kaçak bineni mi? Herneyse hala kafamdaki soruyu çözemedim ve 3-5 yolcu ile sohbet ettik. Neden uçak veya otobüs değilde tren. Hepsinin ortak bir cevabı vardı Paralarının olmadığını en ucuz yolculuğun tren yolculuğu olduğunu söylediler. Şimdi sonuç olarak buradan yetkililere seslenmek istiyorum. Bu yolcular insan, trendeki vagon sayısı belli neden koltuk sayısından fazla bilet kesilir. Yazık değil mi?  

      Bir anda kalabalık bir gürültü ile vagon yankılandı, ilk önce tartışma oldu düşüncesi ile kalabalığa doğru ilerledim. Fakat olayın içeriğine girince anladım ki bu tartışma değil
Trende kaçak yolcular vardı; bilet kontrolü yapılırken görevli arkadaşların işlerini titizlikle yaptıklarına şahit olduk. Trende yolcular arasında 7 tane Cezayir uyruklu kaçak kişiler yakalandı, jandarmaya bildirildi. Kayseri’ye bağlı Himmetdede jandarmasına teslim edilmek istendi fakat jandarma teslim almadı. Böyle görevine bağlı tren şef ve personeline de ayrıca teşekkürlerimizi sunduk.

      Sonradan koltuk bulsakta, ilk defa tren ile yolculuk yapmanın keyfi bir başka idi.Günümüzde tren yolculukları hem keyifli, hem de keyifli olduğu kadar ekonomik olan ulaşım seçeneklerinden birisidir. Türkiye’nin pek çok bölgesine sağlanmış olan uzun ray hatları sayesinde bugün ülkenin birçok iline sadece tren yolculuğu yaparak ulaşabilmek mümkün olmaktadır. Tekrardan tren personellerine özellikle yolculara ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür ediyorum.

Son Yazılar