Yazarımız Ali Evgiloğlu Kaleminden / Sevgili Gençler ve Aileler....
Ali Evgiloğlu Kaleminden

Ali Evgiloğlu Kaleminden

AKLINYOLUBİR !

Yazarımız Ali Evgiloğlu Kaleminden / Sevgili Gençler ve Aileler. "Bilinçli Seçmen" dersine ne dersiniz?

19 Ekim 2020 - 12:18

Sevgili Gençler ve Aileler. "Bilinçli Seçmen" dersine ne dersiniz?

Ülkemizin temelinde yatan en büyük sıkıntılardan biri, seçimlerde sandıklara gidildiğinde siyasi partilerin önümüze koydukları listelere oy verme zorunluluğunun dayatılıyor olması ve partizan seçmen kitlesinin varlığının sağlanmasıdır. 

Bilinçli seçmen ve vatandaş kriteri bir çok siyasi partinin ve siyasetçinin korkulu rüyası olsa da insanlığın ve ülkemizin geleceği açısından en önemli yapı taşı olacaktır.! 

2011 yılında yenilenen Milli Eğitim Bakanlığı müfredatında "Vatandaşlık ve Demokrasi" dersi adı altında ilköğretim 8. Sınıf öğrencilerine kısmen bir eğitim veriliyor. Fakat, uzmanlar tarafından bu ders için eğitim süresinin azlığı ve içeriğinde çok eksiklerin olduğu, pek kıymeti harbiyesinin olmadığı izlenimleri küçümsenmeyecek orandadır. 8. Sınıf değil de özellikle 11 ve 12 sınıflarda 16-18 yaş arası gençlerimizin böyle bir eğitim sürecinden dolu dolu yararlandırılması demek; Geleceğimizin teminatı gençlerimizin okullarımızda zorunlu ders olarak "Bilinçli Seçmen" veya daha uygun başka bir ad ile zorunlu ders olması, bu ders müfredatının alanlarında uzman, tarafsız ve kabul görmüş eğitimciler, Stk'lar, Demokratik kitle örgütleri v. b yapılar tarafından hazırlanması ve eğitim sistemine sunulması;  Çocuklarımızın ve ailelerimizin hangi kriterlere göre hangi makamlara kimleri nasıl ve neden seçmeleri gerektiğinin şuuru ile hareket etmelerinin temelini oluşturacaktır. Bu eğitim, dersten ziyade büyük bir gereklilik olarak düşünülmelidir.! 

Ülkemizde yıllardır içi boşaltılıp katledilmiş ve dünya eğitim sisteminde son sıralara gerilemiş eğitim sistemimiz, bu şekilde tek bir ders ile dahi olsa gençlerimize ve geleceğe marka değeri katabilir, İyi bir ülke yaratmada katkılarının olacağını bilmeleri onları da bizleri de  onurlandırabilir. 

Belirli donanıma sahip olup yönetimlerde hakları teslim edilmeyen istisna  siyasetçiler hariç, siyasetin topluma ve millete hizmet etmenin önemli bir araç olduğunu bilmeyenler, İki kelimeyi bir araya getiremeyenler, ekonomik gücü olup iki süslü laf edip siyasetçi olduğunu zannedenler, hayal ve yalan pazarlayanlar Muhtar, Meclis Üyesi, Milletvekili, Bakan, Başbakan, Cumhurbaşkanı olamayacaktır. Bu durumda kazanan ise liyakatlı ve düzgün siyasi, bürokratik kadrolara kavuşacak ülkemiz ve milletimiz olacaktır. Unutmayın ki asil olan millet olarak biziz, vekaletimizi verdiklerimiz ise makamları yöneten vekillerimizdir. Hesap sormasını bileceğiz, hesap verilmesini sonuna kadar isteyeceğiz. 

Ülkemizi yöneten ve yönetmeye talip olanlara hep birlikte seslenelim, soralım ve görelim bakalım partilerini mi, kendilerini mi çok düşünüyorlar, yoksa ülkemizin, gelecek nesillerimizin ve milletimizin bilinçli olup hep birlikte başarılı olunmasını mı? 

Bu haftaki yazıma  eğitimci, yazar, şair sayın Ali Küçük'ün "Paradoks" şiiri ile sizlere veda ediyorum. Sağlıklı günlerde buluşmak üzere.
          

PARADOKS 

Elinde pabuç, 
Sırtında yük. 
Yürüyor, 
Gülüyor, 
Süpürüyor günde kalan gamı efkarı. 
Başardık diyor ayakta kalmayı... 

Gelirse de bir yerden bir tasa, 
Evet dememeli birileri. 
Tekrar başlıyoruz oyuna...

Güneş suçlu, 
Yetişemiyor, 
Toprağın doğumlarına.
Fırtınaya hazır suskunluk, 
Garibim yaşadığını sanmakta... 

Birileri çizdikçe çiziyor yazgımızı,
Aslanlar yem olurken serçeye, 
Utanıyorum insanım diye gezmeye… 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar