Demokrasi delegeye mahkum olmak mı? Yoksa her üyeye güvenip saygı...
Ali Evgiloğlu Kaleminden

Ali Evgiloğlu Kaleminden

AKLINYOLUBİR !

Demokrasi delegeye mahkum olmak mı? Yoksa her üyeye güvenip saygı duymak mı?

14 Ekim 2020 - 16:07

Demokrasi delegeye mahkum olmak mı? Yoksa her üyeye güvenip saygı duymak mı? 

Siyasi Partilerde büyük çoğunluk İlçeler, İller ve Genel merkezler olarak seçimlerini yaptılar, süreçlerini tamamladılar. Alışılagelmiş parti içi seçim sisteminden zerre kadar ders almadan mevcut düzenleri devam ettirdiler. Oysa ki siyaset farkındalık yaratarak çalışma sanatı ve topluma hizmet etmek için önemli bir araçtır. 

Siyasi partilerin tabanlarından çatılarına kadar tartışmaların, kırgınlıkların, gruplaşmaların, bireysel güç gösterilerinin temel sorunu mahkum olunan delege sistemidir. Bu sisteme ilçe, İl başkanları başta olmak üzere Genel Başkanların ve yeni adayların dahi mahkum olması gözle görünür gerçek ve bu düzen devam ettikçe kaçınılmaz sondur.

Akraba, hemşehri, arkadaş ve ahbap çavuş ilişkisi içinde delegeler belirlenerek başarısız olanlar koltuklarını bırakmıyor, ellerindeki yetkilerin gitmemesi için set oluşturuyor, her yerde bir köşe kapmanın hesaplarından vazgeçmiyorlar, yeni aday olup başarılı olabilecek yönetim taliplilerinin yolunu kesmekten de zerre kadar pişmanlık duymuyorlar.

Ülkemize en iyi hizmetleri yapıp yönetmek vaadleri ile yola çıkan siyasi partiler kendi başlarına açtıkları iç seçim dertleri yüzünden zamanlarının ve enerjilerinin büyük bir kısmını tartışmalar, iç çekişmeler, olumsuzluklar ve verimsizlikle geçiriyorlar. Kaybedenler ülkemizin geleceği adına beklenti içinde olup parti içi çalışmalardan haber dahi edilmeyen tabanlar, kazananlar ise kurdukları delege düzeneği ile ellerini ovuşturarak yerlerini koruyup garantiye alanlar oluyor. 

Peki yapılması gereken nedir? 

Gece gündüz üyemiz ol diye  çalışmaların odak noktası olan vatandaşlarımızın parti üyesi olduktan sonra, ülkemizin geleceği adına önemli bir yapı taşı olduğu hissettirilmeli. Bunun içinde yönetime aday olanların sadece belirledikleri 300-500 delege ile değil tüm üyeler ile planlarını projelerini paylaşarak iç seçimlerini yapmalarıdır. İlçe Başkanlığı seçimleri için tüm üyelerin, İl başkanlığı seçimleri için tüm ilçe üyelerinin , Genel başkanlık seçimleri için tüm il ve ilçelerin üyelerinin her il ve ilçede sandıklar kurarak ülke genelindeki üyelerinin tamamının partilerinin yönetimlerinde seçmen olmaları sağlanmalı, başarı ve başarısızlıklarında pay ve sorumluluk iç güdüsünde bulunmalarının yolu açılmalıdır. 

İşte bunun adı tam ve gerçek demokrasidir. Delege sistemine mahkum olmaktan kurtulmaktır, iç çatışmalara ve kırgınlıklara set örmektir, bir kişinin veya bir grubun hegomonyasından sıyrılmaktır, çatısı sağlam olan bir taban inşa etmektir. 

Ya sağlam tabanlı bir çatı inşa edilmeye devam edilecek güven içinde yaşayıp hep birlikte başarıya koşulacak, ya da çürük tabanla her an çökebilecek çatı da diken üstünde bulunmak alışkanlığında ilerlenecektir.

Mevcut süreç geçti, gelecek süreç için uyarması benden, uyanması ise Parti tabanını oluşturan cefakar üyelerden ve o cefakarları görmezden gelen idarecilerden..! 


14.10.2020
B. Ali Evgiloğlu

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar