Ali Evgiloğlu Kaleminden / Sosyal Patlama Tehlikesini görmüyor...
Ali Evgiloğlu Kaleminden

Ali Evgiloğlu Kaleminden

AKLINYOLUBİR !

Ali Evgiloğlu Kaleminden / Sosyal Patlama Tehlikesini görmüyor musunuz?

13 Aralık 2020 - 17:48

Sosyal Patlama Tehlikesini görmüyor musunuz?

Özellikle 2017 Temmuz Ay'ından bu yana hem gündemi, hem sahayı, hem ekonomik gelişmeleri, hem de adliyelerdeki icra dosyaları konularını takip etmeye çalışanlardan biriyim.

Yazıma ve uyarılarıma 2020 Mart itibariyle hayatımıza giren pandemi sürecini dahil etmeden devam ederek;  

2019 sonu 2020 yılı Şubat ay'ı itibariyle son 17 yılda çek, senet, kredi, kredi kartı başta olmak üzere elektrik, telefon, doğalgaz faturalarından dolayı icra dava dosyaları, gayri meşru tefecilerin ellerine düşen vatandaş sayımız %160-170 oranında artmış olup neredeyse 30 milyon kişiyi geçmiş durumda idi.

Açıkladığı tüm veriler güvenirliğini yitirmiş olan TÜİK'in (Türkiye İstatistik Kurumu) 2020 verilerine göre ülkemizin 83.154.997 nüfusu olup, mevcut icra dosyaları aileleri ile birlikte nüfusumuzun en az 55-60 milyonunu yakından ilgilendirmekte ve etkilemektedir. 

Kamu kurumlarından emekli olup yüksek emekli maaşı alanlar dışında, yüksek faizler ile kredi borcu olmayan emekli de neredeyse yoktur. Emekli maaşlarının tamamı kredi borcuna kesilen emeklilerimiz var. Ülkemizi yönetenler  yıllardır bu mağduriyetleri ve konuları sümen altı edip hiç bir medyada veya meydanda bilgilendirme yapmadılar, sorun yokmuş gibi davranarak yönlerini başka tarafa çevirmeye devam ettiler, bu düzenlerini de sürdürüyorlar.

Referandum ve seçim zamanlarında tüm medya ve meydanlarda "sicil affı" sözü verdiler yerine getirmediler. 500-1.000 TL borcundan dolayı takibe düşmüş, bu sorununu hal ettiği halde sicili bozuk damgası yemiş milyonlarca kişileri sanki ülkesini satmış gibi yıllarca yasaklı tutuyorlar, yaşam şartlarını iyileştirmedikleri yetmiyor yeni kredi yollarını da kapatıyorlar, iyice ele güne muhtaç hale düşmelerini sağlıyorlar.

İstihdam alanlarının yok edilmesi ve yeni istihdam alanlarının açılmaması sonucu yoksul kesime de, varlıklı kesime de kalkan olan orta direk vatandaş sınıfı ortadan kaldırıldı, günümüzde sadece büyük bir yoksul kesim ile küçük bir zengin kesim inşa edildi. 

Ülkemizde neredeyse her gün bir intihar vakası, ayrılan çiftler, yıkılan yuvalar, sinir harbine bürünmüş kitle sayısı tavan yapmış, tüm bunların haber değeri yokmuş gibi gizleme yolları seçilmiştir. Gerçeklerle yüzleşmek, önlemler almak yerine geçici pansumanlar ve göz boyamalık işler ile başarılı bir yönetim varmış gibi gösterilmiştir.

Ülkemizin içine düşürüldüğü iç ve dış borç (yaklaşık 422 Milyar $ / 3 Trilyon TL) yüzünden, her şeyden habersiz Dünya'ya gelen çocuklar 10 binlerce dolar, yüzbinlerce TL borç ile hayata merhaba dediklerini yıllar sonra anlayacaklar. Gerçekleri fark ettiklerinde de ülkemizi şuursuzca yönetenlere, o yönetenlere dur demeyen en yakınlarına dıştan sessiz  kalsalar da, içten içe hayır duası etmeyecekleri büyük olasılıktır. 

2020 Mart itibariyle Pandemi sürecinin de hayatımıza girmesi ile  işsizlik, yoksulluk tüm kesimlerde tavan yapmış olup, yıllardır devletine karşı sorumluluklarını yerine getiren esnaf, işçi, emekli, emekçi kaderi ile başbaşa bırakılmış, devlet baba olarak bildiğimiz devletimizi göz boyamalar ile yönetenler tarafından daha çok borç içine sürüklenmişlerdir. Gerçekleri anlatan, doğruları öneren kim var ise de yalancılık ile suçlanmış, tehdit edilmiş ve itibarsızlaştırma yolları seçilmiştir.

Bu süreç bu şekilde ilerletildiği ve her şey toz pembe gösterilip acil önlemler alınmadığı sürece bu işin sonu SOSYAL PATLAMA'dır. Bu Sosyal Patlamanın altında kalacak olanlar ise gerçekleri anlatıp gösterenler değil, o gerçekleri haykıranlara çemkirenler olacaktır.

Milletimizden sonunu iyi düşünmesi, yetkililerden ise önlem alarak ülkemizi bu tehlikeden uzaklaştırmasıdır.

Benden hatırlatması ve uyarması. Gerisi size kalmış!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar