.Suriyelileri Ülkede Tutmak Karşılığında 5 Yıllığına 6...

.Suriyelileri Ülkede Tutmak Karşılığında 5 Yıllığına 6 Miyar euro || Avrupa diyor ki bizi Rahatsız etmesinler siz ne yaparsanız yapın

07 Nisan 2021 - 12:17

AB'nin en yetkili isimlerinden Ursula von der Leyen ve Charles Michel'in Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la gerçekleşen görüşmesinde 5 yıllık 6 milyar Euro'luk sığınmacı anlaşmasının uzatılması yönünde karar alındığı öğrenildi.

Dün Ankara'da Avrupa Birliği'nin (AB) en yetkili isimlerinden AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB konseyi Başkanı Charles Michel Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Üç saat süren görüşmenin ardından AB'nin iki yetkili ismi açıklamalarda bulundu.

The Times'ta yer alan habere göre, 5 yıllık 6 milyar Euro'luk sığınmacı anlaşmasının uzatılması ve AB'nin Türkiye'ye daha çok para verilmesi konusunda mutabık kalındı. Paketin ve verilecek olan paranın detayları ise henüz açıklanmadı. 

Türkiye, Lübnan ve Ürdün'deki sığınmacıların bakımına yardımcı olacak AB finans paketinin kısa süre içinde duyurulması bekleniyor. 

NE OLMUŞTU?

En yetkili AB diplomatı olan Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell , geçen hafta anlaşmanın yenilenmesi gerektiğini söylemişti. 

2015 yılında Suriye'deki iç savaştan kaçan yüz binlerce sığınmacının Avrupa'ya gelmesi üzerine AB ile Türkiye arasında 18 Mart 2016 tarihinde bir mülteci anlaşması imzalamıştı. Anlaşmaya göre Ankara, Türkiye üzerinden Ege'deki Yunan adalarına düzensiz geçiş yapan sığınmacıları geri almayı ve insan kaçakçılarıyla mücadele etmeyi kabul etmişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Flaş Haber:  MHP'li Başkanlara Silahlı Saldırı
Flaş Haber: MHP'li Başkanlara Silahlı Saldırı
Defalarca Kanseri yenen Kansere Karşı Mücadelesi İle Bilinen Güler Yüzlü İnsan Olcay Senem Hayatını Kaybetti
Defalarca Kanseri yenen Kansere Karşı Mücadelesi İle Bilinen...