Sporla İlgilenenlerin Okuması Gereken 5 Kitap

Sporla İlgilenenlerin Okuması Gereken 5 Kitap

Editor: Süperadmin
01 Eylül 2021 - 12:22

Sporla İlgilenenlerin Okuması Gereken 5 Kitap

Spor dünya üzerinde ki bir insan için ilham kaynağı oluyor. Yaptıkları sporlarda zirveye ulaşan birçok sporcunun hayatlarını yakından takip etmek isteyen sayısız insan var. Onların başarılarına ortak olmak, kendileri için çıkar bir yol bulmak onlar kadar olamasa da bir şekilde hepsinin önüne geçerek ilerlemek isteyen insanlar oluyor.

Sporcuların hayatlarına karşı olan ilginin yanında belirli spor dalları, takımların organize edilmesi ve sporun genel tarihi ile alakalı olarak yazılan birçok kitap var. Sporla yakından ilgilenen insanlar tek bir spor dalı için genel birçok spor için yazılan bu kitapları okumayı tercih ediyorlar. Sizlerde bunların içerisinden kendiniz için en ideal olan tercihi bulabilirsiniz.

Bir spor takımının nasıl yönetileceği, onlara kazanma hırsının nasıl verileceği, vasat bir sporcunun nasıl rakipleri arasından sıyrılarak nasıl bir yıldıza döndüğünü bu şekilde öğrenmeniz mümkün olacaktır. Sizlere sporla alakalı olarak yazılan kitaplar arasından en çok ilgi çeken 5 tanesi hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Mutlaka Okunması Gereken 5 Spor Kitabı

Spor konusuyla ilgili olarak son yıllarda sayısız kitap ya çeviri olarak ya da yazılarak ülkemizde yayınlanıyor. Global dünya içerisinde sporcuların etkisinin giderek artması sebebiyle bunlara olan ilginin de otomatik olarak artmasına neden oluyor. Sizde bu kitaplar arasında karmaşık bir duruma girmek istemiyor ve öncelikle okumanız gereken bir liste arıyorsanız bu kitaplar tam da aradıklarınız arasında yer alacak diyebiliriz.

  • Tarihe Yön Veren 100 Sporcu

Spor tarihini incelediğinde sporcuların yaptıkları spordan daha ötürü birer karakter haline geldiğini sizlerde göreceksiniz. Bu sporcuların arasından en ünlü 100 tanesini tanımak, hayat hikayelerini ve spor dışında dokunduklarını noktaları öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken bu kitabı mutlaka okumak olacaktır.

Kitabın içerisinde hala kariyerlerine devam eden sporcular olmakla birlikte sporu bırakan, ancak yaptıkları hareketler, bulundukları noktalar ve kırdıkları noktalar ile insanların hayatına dokunmayı bir şekilde başaran insanları daha yakından tanımanız mümkün oluyor.

Kolektif bir şekilde yazılan bu kitap Hürriyet Kitap tarafından yayınlanıyor. 465 sayfadan oluşan kitabın içerisinde dünya yıldızları olan sporcuların yanında ülkemiz için çok özel olan birçok sporcunun da kariyerini bulabileceksiniz. Parimatch üzerinden bu sporcularla ilgili hala bilgi almanız mümkün olacaktır.

  • Hastasıyım Bu Oyunun

Spor dünyasına sadece sporcular yön vermiyor. Yorumcularda bu konuda büyük önem arz ediyor. Ülkemizde NBA denildiğinde ilk akla gelen isimlerin başında Kaan Kural geliyor. Fazla kiloları ve heyecanlı anlatımıyla tanıdığımız isim tarafından yazılan Hastasıyım Bu Oyunun isimli kitap spora karşı yeni ilgi duymaya başlayanlar için mutlaka okunması gereken keyifli bir seçenek olarak sunuluyor.

Okuması çok keyifli olan bu kitabı sizlerde bulabilir, okuyabilir ve onun başından ilginç olaylara birlikte eşlik edebilirsiniz. Tabi onun ana dalı basketbol olmakla birlikte kitabın içerisinde sadece bu oyunla ilgili olan anılar yer almıyor. Diğer spor dalları, yorumculuk yaparken başına gelen ilginç olaylar da bulunuyor. Sizlerde bunlara değerli yorumcunun kaleminden şahit olabilir ve kendinize dersler çıkarabilirsiniz.

  • Futbol Taktikleri Tarihi – Jonathan Wilson

Futbol dünyanın gördüğü en popüler sporlar arasında günümüzde ilk spor arasında yer alıyor. Hali hazırda da yakın bir gelecekte buna devam edecek diyebiliriz. Bir dünya kupasını milyarlarca insanın takip ediyor olması dahi bu oyunun ne kadar çok kişi tarafından izlendiğini bizlere gösteriyor.

Bu konu hakkında daha derin bir bilgi sahibi olmak istiyorsanız okumanız gereken kitapların başında Futbol Taktikleri Tarihi isimli kitap geliyor. 2017 yılında Türkçe’ye çevrilen kitap günümüzde son baskısı ile birlikte satılıyor.

Kitabın yazarı Jonathan Wilson futbolun sahada ki dizilişleri ve detayları hakkında meraklı olan insanlara her şeyi açıkça aktarmaya çalışıyor. 592 sayfa içerisinde futbolun saha içerisinde izleyicilerin izlediği oyundan daha karmaşık detaylara sahip olduğunu hep birlikte görmemize imkan tanıyor. Sizde bu kitap sayesinde sevdiğiniz oyun hakkında daha fazla bilgiye sahip olabileceksiniz.

  • Ruhunu Arayan Takım – Phil Jackson

Basketbol özellikle ABD’de en çok sevilen sporların başında geliyor. Milyon dolarlık anlaşmaların yapıldığı bu sporda bazı isimlerin yeri çok özel olabiliyor. Bunların başında birçok takımla hem sporcu olarak hem de yönetici olarak başarılar elde eden Phil Jackson diyebiliriz.

Özellikle 2000 ile 2002 yılları arasında başında geçirdiği üç yılda Los Angeles Lakers ile adı anılmaya başlayan bir isim diyebiliriz. Bu yıllarda şampiyonluklar gelirken takımın kurulmasının ne kadar zor olduğuna dair açıklamalar hoca tarafından yapılıyor.

Aslında sahada ki yıldız isimlerin bir araya getirmenin ne kadar zor olduğunu ve yüksek egolar ile yüzleşmek gerektiğine dair bilgileri aktarıyor. Bu özel kitabı okuduğunuzda sadece spor hakkında bilgi sahibi olmuyor aynı zamanda yöneticilik ve insan kontrolü hakkında da birçok detaya hakim olmayı başarıyorsunuz .

  • Hayat Hikayem – Alex Ferguson

İngiltere futboluna adeta damga vurmuş bir isim söylesin denildiğinde birçok insanın aklına Alex Ferguson geliyor. Adeta bir ülkenin tarihini tamamen değiştiren ve 26 yıl boyunca başında kaldığı takımı İngiltere’nin en çok şampiyon yapan takımı yapan ismin büyüklüğünü onun takımı bırakmasından sonra Manchester United’ın bir daha şampiyon olamaması ile gösterebiliriz.

Onun elinde basit bir futbolcunun nasıl bir yıldıza dönüştüğünü, ona özel değişikler yapıldığını bu kitapta görebilirsiniz. Onun tüm kariyerini, önemli noktalarıyla birlikte Benim Hikayem isimli kitap içerisinde bulabilirsiniz. Bu sayede detayları ile bu büyük kariyerin aslında ne kadar zorlu süreçlerden geçtiğine şahit olabilirsiniz. Sporla ve futbolla ilgili olanların mutlaka okuması gereken kitaplar arasında mutlaka yer almalıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TİYAD Başkanı Altıparmak'tan Ankara Kulübü Başkalığına Seçilen Metin Özaslan'a Tebrik
TİYAD Başkanı Altıparmak'tan Ankara Kulübü Başkalığına...
İYİ Partiye Katılımlar devam ediyor ! Babaeski'de Günlük üye rekoru kırıldı
İYİ Partiye Katılımlar devam ediyor ! Babaeski'de Günlük üye...