Sondakika: Merkez Bankası Kararını Açıkladı ! Dolar kaç lira?...
Reklam

Sondakika: Merkez Bankası Kararını Açıkladı ! Dolar kaç lira? Altın kaç TL oldu? Faiz düştü, dolar ve altın yükselişe geçti!

Editor: Süperadmin
23 Eylül 2021 - 14:29

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini yüzde 18'e indirdiğini duyurdu. Haber sonrası Dolar ve Euro kurunda hareketlilik yaşandı. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini yüzde 18'e indirdiğini duyurdu. Haber sonrası Dolar ve Euro kurunda hareketlilik yaşandı. 

 • Merkez Bankası politika faizini indirme kararı aldı. Politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çeken TCMB, son zamanlarda kulislerde dolaşan "Faiz düşecek" beklentisini de haklı çıkartmış oldu.

  DÖVİZ KURLARI HAREKETLENDİ
  Merkez Bankası'ndan gelen son dakika açıklaması ile özellikle gözlerin çevrildiği Dolar ve Euro'da hareketli anlar yaşanıyor. Açıklama öncesi 8.65 civarında seyreden dolar kuru 8.80'in üzerini görürken, Euro ise 10.15 TL'den 10.30 seviyelerine yükseldi. 

  ALTIN YÜKSELİYOR
  Faiz kararının ardından gram altın 500, çeyrek altın 818 lirayı aştı.

  Merkez Bankası'nın açıklaması şöyle;
  Enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte; gıda ve ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve açılmaya bağlı talep gelişmeleri etkili olmaktadır. Bu etkilerin arızi unsurlardan kaynaklı olduğu değerlendirilmektedir. Diğer taraftan, güçlü parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkileri devam etmektedir. Parasal duruşun sıkılığı ticari kredilerde öngörülenin ötesinde daraltıcı etki yapmaya başlamıştır. Bunun yanında, bireysel kredilerin ılımlı seyre dönmesi için makroihtiyati politika çerçevesi güçlendirilmiştir. Kurul, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirmiştir. Bu çerçevede para politikası duruşunda güncellemeye ihtiyaç bulunduğu değerlendirmesi yapılmış ve politika faizinde indirim yapılmasına karar verilmiştir.

Reklam

YORUMLAR

 • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gelecek Partisinin Oyları %10'lara Ulaştı ! Gelecek partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'dan Flaş Açıklama
Gelecek Partisinin Oyları %10'lara Ulaştı ! Gelecek partisi Genel...
Saadet lideri Temel Karamollaoğlu: Mantığa Matematiğe Ve Vicdana Ters Bu Anlayışla Ülke Yönetilemez
Saadet lideri Temel Karamollaoğlu: Mantığa Matematiğe Ve Vicdana...