Saray Muhtarlardan Muhbir Ordusu Kuruyor !

Saray Muhtarlardan Muhbir Ordusu Kuruyor !

haberin detayı için tıklayınız

Editor: Süperadmin
11 Mayıs 2021 - 08:05

AKP iktidarı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce muhtarlar ile buluşmasında muhtarlara “Sözlü talimat” olarak verdiği “muhbirlik” görevini resmen kanunlaştırarak muhtarların görevleri arasına sokmaya hazırlanıyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanarak görüşe açılan  ve muhtarların özlük haklarında düzenleme öngören yasa teklif taslağının “Detaylarına” gizlenen bir detay dikkat çekiyor.

O detay ise muhtarları “Kolluk kuvvetlerinin” dolayısı ile aslında siyasi iktidarın “Muhbiri” haline getirecek madde.

BirGün Gazetesi’nden Nurcan Demir’in haberine göre hazırlanan yasa teklifi taslağında muhtarlara huzur ve güvenin sağlanması için kolluğa yardım etmek ve bu konularda mülki amire bildirimde bulunma görevi resmen veriliyor.

Bu taslakta muhtarlara yeni görevler de tanımlanıyor. 442 Sayılı Köy Kanunu’nu değiştiren ve yeni hükümler ekleyen taslağa göre, “Muhtarın göreceği devlet işleri” arasında yer alan “Dirlik ve düzenliği korumak” görevi şöyle düzenleniyor: “Köyde huzur ve kamu düzeninin sağlanmasında kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak, gerektiğinde bu kamu idarelerince köy hakkında talep edilen bilgi ve verilerin toplanmasına yardımcı olmak.”

Taslakta muhtarlar için “Mahallin mülki amirince kendisine verilen görevleri yapmak” şeklinde istenildiği gibi kullanılabilecek yeni bir görev tanımı daha yer aldı.

Yasa teklifi taslağı bu şekli ile yasalaştığı takdirde köy muhtarları başta olmak üzere muhtarlar “Dirlik ve düzeni sağlamak”  gerekçesi ile mülki amirlerin kendilerinden hakkında bilgi istediği kişilerin kişisel bilgilerinden,siyasi görüşlerine,hayat tarzlarından,ailevi özelliklerine kadar tüm bilgileri kolluk kuvvetlerine sağlamakla yükümlü olacaklar. Zira muhtarlardan hangi konularda bilgi istenileceği net biçimde sınırları belirlenmeyerek muğlak bırakılmış durumda ve çok geniş bir alanda kullanılabilecek şekilde düzenlenmiş durumda.

Kaynak: https://haberalternatif.com/akp-muhtarlardan-muhbir-ordusu-kuruyor/

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Saray Yandaşı 5'liye 10 Yılda Tam 128 Defa Vergi İndirimi Uygulanmış
Saray Yandaşı 5'liye 10 Yılda Tam 128 Defa Vergi İndirimi...
Babaeski İYİ Parti Yıkılma Tehlikesi olan köy köprüsünü TBMM Meclis gündemine taşıyor
Babaeski İYİ Parti Yıkılma Tehlikesi olan köy köprüsünü TBMM...