Sağlık Bakanının Açıkladı Tüm Verilerle Oynanmış !

Sağlık Bakanının Açıkladı Tüm Verilerle Oynanmış !

detay için tıklayınız

30 Temmuz 2020 - 07:18

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs güncel verilerini açıklarken kullanılan tabloda değişikliğe gidildiğini duyurdu. Koronavirüs verilerinin paylaşıldığı tabloda entübe ve yoğun bakım hasta sayıları kaldırıldı. Yerine ağır hasta ve zaterrü oranları getirildi. Bu değişikliğe İYİ Parti'nin doktor vekillerinden Aytun Çıray'dan ve gazeteci Uğur DÜndar'dan itiraz geldi. Çıray, "tehlikenin farkında mısını?" diye sorarken Dündar, "Tablo ve rakamlarla oynanmış gibi" dedi.

29 Temmuz koronavirüs verileri ile ilgili bir ilk yaşandı. Koronavirüs verilerinin yer aldığı tabloda değişikliğe gidildi. Daha önce tabloda yer alan ‘Toplam Entübe Sayısı’ yerine ‘Ağır Hasta Sayısı’. ‘Toplam Yoğun Bakım Hasta Sayısı’ yerine de ‘Hastalarda Zatürre Oranı’ yer aldı.

BAKAN KOCA YENİ KARARI DUYURDU

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosunda, bundan sonra, salgın boyunca oluşan uluslararası standarda uygun olarak, Ağır Hasta sayısı da verilecek. Yeni ve toplam hasta sayısına ek olarak, seyir hakkında detaylı bilgi sunması için Zatürre Oranı gösterilecek” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün (28.07.2020) yayımladığı veriler

"TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ?"

Koronavirüs verilerinin açıklanma şekline itirazlar geldi. Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığı yapan İYİ Parti'nin doktor vekillerinden AYtun Çıray, "Tehlikenin farkında mısınız? Bakan'ın açıkladığı verilerden entübe ve yoğun bakımda olan hasta sayıları çıkarılmışlar" dedi.

"TABLO VE RAKAMLARLA OYNANMIŞ GİBİ"

Tepki gösterenler arasında gazeteci Uğur Dündar da yer aldı. Dündar, "Sağlık Bakanlığı koronavirüs verilerini açıklamayı acaba bugünden itibaren TUİK'e mi bıraktı?
Çünkü tablo ve rakamlarla oynanmış gibime geldi!" değerlendirmesinde bulundu.

Koca’nın “vaka tablosunu uluslararası standartlara uygun açıklayacağız” ifadelerine tepki gösteren Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Sinan Adıyaman, “Salgın başlayalı beş ay oldu. Birçok ülkede birinci dalga bitti ikinci dalga gelmek üzere. Türkiye daha birinci dalgayı bastıramadı. Uluslararası standartlara uymak beşinci ayda mı Sağlık Bakanlığı’nın aklına geldi. O zaman, Dünya Sağlık Örgütü’nün söylediği gibi testleri negatif olan ama klinik ve radyolojik olarak Covid-19 tanısı alıp tedavisi gören, ilaçları da Sağlık Bakanlığı tarafından verilen hasta sayısını da açıklasınlar” diye konuştu.

‘DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NÜN KODLARINI KULLANSINLAR’

Günlük vaka tablosunda yoğun bakımda yatan hasta sayısı ve entübe hasta sayısı yerine ‘Ağır hasta sayısı’ ifadesiyle veri paylaşılmasına ilişkin ise Adıyaman, “Bunun adı saklamaktır. Çünkü aktif vaka sayısı ve yoğun bakımda yatan hasta sayısı oranı dünya standartlarına göre yüksek. Bu oran yüzde 2’nin altında olması gerekirken Türkiye’de yüzde 10. Diyarbakır’da yüzde 15. Bu da çok çok yüksek. Bu da testleri negatif olan ama klinik ve radyolojik olarak pozitif olan hastaların varlığını gösteriyor. Uluslararası standarda uygun yapacağız diyorlar. Sağlık Bakanı’na çağrıda bulunuyorum. Uluslararası standarda uygun yapacaksa lütfen Dünya Sağlık Örgütü’nün kodlarını kullansınlar” dedi.

‘ANKARA EN YOĞUN OLDUĞU ZAMANDAN DAHA YOĞUN’

Türkiye’nin pek çok ilinde yoğun bakımda yatan hasta sayısının artığını belirten Adıyaman, “Hasta çok ama testleri negatif olan klinik ve radyolojik olarak birçok hasta var. Testleri negatif olduğu için açıklanmıyor. Sağlık Bakanlığı gerçek rakamları gizleme çabası içerisinde” dedi.

Hükümetin 1 Haziran tarihinden itibaren hayata geçirdiği normalleşme adımları nedeniyle vaka sayısında düşüş yaşanmadığını belirten Adıyaman sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yeni açılma hızlı yapılmasaydı biz şu anlarda günlük 300 vakanın altına düşmesini bekliyorduk. Ama böyle yapılmadı. Toplum sağlığı gözetilmeden ekonomik ve siyasi çıkarlar göz önüne alındığı için bu hale geldik. Birinci basamak bastırılamadı ve salgında büyük bir hızlanma var. Bunu biz Ankara’da İstanbul’da görüyoruz. Ankara şu an en yoğun olduğu zamandan daha yoğun. Bayramdan sonrasını düşünmek istemiyoruz ama toplumsal hareketliliğin azaltılması gerekiyor.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BİNGÖL'DE UYUŞTURUCU OPERASYONU
BİNGÖL'DE UYUŞTURUCU OPERASYONU
BİNGÖL'DE SİLAHLI SALDIRI
BİNGÖL'DE SİLAHLI SALDIRI