Rusyanın Değil Ankara’lı Çifçinin Bugdayı Alınacak ! Mansur...

Rusyanın Değil Ankara'lı Çifçinin Bugdayı Alınacak ! Mansur Yavaş Dügmeye Bastı

Rusyanın Değil Ankara'lı Çifçinin Bugdayı Alınacak ! Mansur Yavaş Dügmeye Bastı

06 Aralık 2019 - 08:54

Halk Ekmek Polatlı'nın buğdayını alacak

HALK EKMEK, ekmek yapınmanda kullanacağı un için buğdayı Polatlı Ticaret Borsasından almayı talep etti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatı ile Polatlı’ya halk ekmek geliyor. Polatlı’da halk ekmek satışı ile birlikte fabrika satış yeri ve ekmek satış noktalarını planladıklarını, Polatlı’da ilgili kuruluşlarla istişare etmek amacı ile Ankara Büyükşehir belediyesi Halk Ekmek. A.Ş yetkilileri Polatlı’ya geldi . Halk Ekmek A.Ş Genel müdürü Fahrettin Gökşin ve genel müdür yardımcısı Alpaslan Yılmaz Polatlı’da açılması planlanan halk ekmek noktasında Polatlı Ticaret Borsası, Ziraat Odası, İlçe Tarım, muhtarlar derneği ile bir dizi istişarelerde bulundular.
Halk Ekmek yetkilileri “Halk ekmek olarak Ankara ve kırsalında, kooperatifler dahil kapımızı ne kadar üretici, kadın kooperatifi, üretici kooperatif varsa onlarında ürettiği ürünleri almaya talibiz”dedi.

MANSUR YAVAŞ DÜĞMEYE BASTI

Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek AŞ. Genel müdürü yardımcısı Alpaslan Yılmaz konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Halk ekmeğin bugün kullandığı un Nevşehir’den, Samsun’dan hatta Rusya’dan geliyor. Başkanımıza biz Ankara’lıyız burada Polatlı, Haymana burnumuzun dibi. Kendi bölgemizi, yöremizi kalkındırmak adına düğmeye bastı başkanımız. Onunda talimatlarıyla bugün buradayız. Polatlı’yı çok önemsiyor. Şu an da birkaç tane un fabrikayla görüşüyoruz. Biz Halk Ekmek olarak şu anda Ankara ve kırsalında kooperatiflere de açtık kapımızı ne kadar üretici, kadın kooperatifi, üretici kooperatif varsa onlarında ürettiği ürünleri almaya talibiz. Onlarla da iş birliği yapmaya talibiz. Şu anda hepsi bizimle irtibata geçiyorlar. Hızlandırılmış bir süreç yaşıyoruz biz. Başkanımızın isteği kırsalı geliştirmek. Halk ekmek olarak sosyal belediyecilik anlayışımızda glütensiz ekmek üretimimiz var. Sadece ekmek değil glütensiz börek, çörek, kurabiye üretiyoruz. Diğer glütensiz ürünleri de üretici firmalardan alarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Ankara’da bununla ilgili bir çalışma yaptık. Sadece glütensiz ürün satan bir büfe oluşturduk. Sakarya caddesi ile Mithat Paşa caddesinin kesiştiği noktaya bu büfemizi koyduk. Pazartesi günü de faaliyete başlayacak. Polatlı’dan da bununla ilgili biliyorsunuz bu bir hastalık ve çocuklarımız çok ciddi anlamda sıkıntıdalar. Yani bir çikolatayı alıp yiyemiyorlar. Ya da zincir marketlerden alıp yemek zorunda kalıyorlar. Orada da fiyatları çok yüksek. O yüzden biz bunu da üzerimize aldık. Sayın Başkanımızın talimatıyla gerçekleşti. Bizde bu talimatı yerine getirdik. Şu an da Ankara’da bir adet yer açtık sadece glütensiz ürün satan. Diğer satış noktalarımızda da var ama biz bunu detaylı araştırdık. Glütensiz ürün satan yer sadece glütensiz satması gerekiyor.

ÜRETİM ANKARA SATIŞ POLATLI DA YAPILACAK

Bizim üretim yerimiz tek fakat mayalı grubu dediğimiz ürünler orada hamur haline getirilip burada pişirilecek. Sıcak sıcak sunulacak vatandaşlara böreğimiz, poğaçamız, simidimiz taze taze alınacak. 3 adet projemiz var şu an da. Mevcutta Ankara’da 8 adet satış noktamız var. Buralar da bütün unlu mamullerimizi fabrika satış noktası olarak halka sunuyoruz.

POLATLIDA İSTİHDAM SAĞLANACAK

Polatlı’da da aynı şekilde bir yer açmayı düşünüyoruz. Yani sadece unlu mamuller üzerine açmayı düşünüyoruz. Ciddi şekilde istihdam sağlanacak. Ondan sonra da market projemizin bir ayağını Polatlı’ya oturtacağız. Birde sadece et ve süt ürünleri satan mağazalar açıyoruz şu anda Ankara’ya. Bunun sebebi de Ankara’da ve çevresinde ki hayvan üreticilerini, besicileri desteklemek. Şu anda oluşturduğumuz 4 adet pilot bölgeden 2 yerde kiralamamızı yaptık. Biz buralarda vatandaşımıza uygun et, uygun süt sunacağız. Sadece fiyat olarak uygun değil, menşei belli kaliteli ürünler olacak. “dedi.

POLATLI’NIN DOĞRU YER OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ

Halk Ekmek Genel Müdürü Fahrettin Gökşin “Polatlı’da belki de alacağımız tüm hububatın düzgün bir şekilde depolanması bu işlerin buradan kontrol edilmesi de çok önemli olacak. Polatlı bu konuda iyi adımlar atmış. Buranın doğru yer olduğunu düşünüyoruz”dedi.

Gökşin “Son 5 yılın istatistiklerine göre Dünya’da %76 olan yerel ürünlere bağımlılık Türkiye’de %91. Bu bizim için çok önemli. Onun için yerel marketlerden ürün sağlamak amacındayız. Bunun için halk ekmeğin kendi kuracağı marketlerde çevredeki ilçelerden başlamak üzere tedarik yapacağız. Sırf tedarikle de kalmayacak Polatlı’da belki de alacağımız tüm hububatın düzgün bir şekilde depolanması bu işlerin buradan kontrol edilmesi de çok önemli olacak. Polatlı bu konuda iyi adımlar atmış. Buranın doğru yer olduğunu düşünüyoruz. Biliyorsunuz marketlerde süt satışı var. Uzun ömürlü süt diye satılıyor veya çiğ süt diye satılıyor. Öyle büyük bir araştırma yaptık ki gerçekten bazı şeylerden çekindik. Yarından sonra bizim 3 litrelik sütümüz piyasaya çıkıyor. Başlangıç olarak günlük 1000 adet 3 litrelik süt satacağız. Bunda ki en önemli şey kar etmekten ziyade üzerinde mayası olacak. Amacımız o çocukluğumuzda yediğimiz ev yapımı yoğurtları yeniden tadabilmemiz. Geleneksel ev yoğurdu mayası hediye ediyoruz. Çünkü probiyotik dediğimiz konu bu ülkede çok büyük bir problem. Bugün çok acı bir rakam ama %2’lere varan oranda otizm ortaya çıkıyor. Bu süt çok önemli. Esnaf ve tüccarı düşünmek gerekiyor. Bu işi yapabilmemiz için birbirimizden haberdar olmamız lazım. Burada bir bağ kuruyoruz. Bizim amacımız rekabeti yaratarak çiftçiyi kalkındırmak tüccara, çiftçiye kazandırmak. Buradan alığımız buğdaylarla unumuzu yapmak istiyoruz. Polatlı’nın ismiyle buğdayı piyasaya sokmak istiyoruz. Bizim iyi ürünlere ihtiyacımız var. “dedi.

TOPLU “AÇIK VE ŞEFFAF ŞEKİLDE HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ”

Ziyaretlerinden dolayı Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek yetkilerine ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Polatlı Ticaret Borsası yönetim kurulu başkanı Yahya Toplu , hububat alımı talebine sıcak bakarak “Açık ve şeffaf şekilde her türlü desteğe hazırız. Gelin buradan buğdayınızı alın”dedi.

Toplu “Manipülasyona maruz kalmadan açık, şeffaf bir şekilde buradan alabilirler. Kurum zan altında kalmaz kimden alındı, kaç paraya alındı diyerek. Her şey tamamen elektronik ortamda kim kimin malını alıyor o bile görünmüyor. Sadece malın kalitesine göre alınıyor. Sizin için sonuçta hepsi üreticinin malı. Polatlı’da depolanacak tesislerde mevcut. Bizim bünyemizde Lisanslı depomuz var oraya da koyabilirler. Sınıflandırmayla yerleştiriliyor. Garanti bir sistemle. Kira kısmının belli bir kısmını devlet ödüyor. Açık ve şeffaf şekilde her türlü desteğe hazırız. Gelin burada buğdayınızı alın. Un fabrikası çalıştırmak kolay değil. Ben mesela uncuyum ama her sene makine değiştirmek zorunda kalıyorum. Türkiye’de ki hazır un fabrikaları da Türkiye kapasitesinin çok üzerindedir. Un fabrikası çalıştıracağınıza buğdayı alıp fabrikalara un yaptırmak isterseniz burada ki tüm fabrikaları size çalıştırırım. Bu benim önerim size kalmış bir şey. Mühendisinizi de koyun kalitesine göre değerlendirsin. Türkiye’de en büyük ihracatı yapan un firmasının fabrikası yok. Ben benim fabrikama verin demiyorum yanlış anlaşılmasın sadece fikrimi söylüyorum.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • savaş aydın
  7 ay önce
  yerel kalkınma toplumsal kalkınmanın temel dayanağını teşkil eder
 • Erdoğan Hk
  8 ay önce
  ABB ,(MANSUR YAVAŞ,)HALK EKMEK İÇİN BUĞDAYINI RUSYA\'DAN DEĞİLPOLATLI\'DAN ALIYOR,diyorsun da Polatlı çiftçilerin tohumluk aldığı buğday da Rusya\'san geliyor ya;kimi kandırıyorsunuz siz?!.
 • Trakyali
  8 ay önce
  Yerli togumu yasaklayan kim?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş
İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş "Hastaneler dolu, test...
İyi Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu Memleket Masasına” bekliyoruz
İyi Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu Memleket...