Meral Akşener ’’ Ben Onları Uyardım Omzuma Vuruldu Merak Etme...

Meral Akşener '' Ben Onları Uyardım Omzuma Vuruldu Merak Etme Gelin Hanım Denildi ''

11 Ocak 2020 - 19:36

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Mersin’de İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Paneli’nde konuştu.

Kendisine iletilen son anket sonucunu paylaşan Akşener, vatandaşın yüzde 64'ünün parlamenter sistemi tercih ettiğini ifade etti. İYİ Parti lideri referandumda 'Evet' oyu veren AKP'li vatandaşların yüzde 20'sinin ise tercihini parlamenter sistemden yana değiştirdiğini belirtti.

Akşener’in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"İki önemli dönüşüm yaşadı Türkiye. Birincisi 2010 referandumu. O zaman içinde bulunduğum parti ‘Hayır’cıydı ama “Saldım çayıra Mevlam kayıra” gibi bir pozisyondaydı. O zaman nefesim yetmedi. Devlet yetkililerine de söyledim. Yapmasın dedim. İsimlerini söyleyeyim, Mehmet Ali Şahin’di biri, devrin Meclis Başkanı, Devrin tepesindekiler de dahil. O zaman omzuma vuruldu “Merak etme gelin hanım” denildi. Gördük neler olduğunu. O referandum olmasa 15 Temmuz olmazdı."

“BİRAZ ÖNCE GELEN ANKET SONUCUNA GÖRE…”

"2017’deki diğer malum referandum, millete yalan söylendi; “Uçacağız” dendi. Temel soru şu; Ey Meral Akşener, neden bu parlamenter sistem meselesini dilinden düşürmüyorsun? Önceden “Bu sistem memnun musunuz?” diye sorulmuyordu. Ama 2 aydır soruluyor. Biraz evvel cep telefonuma gelen bir araştırma sonucuna göre parlamenter sisteme dönmek isteyenlerin oranı yüzde 64.

Referandumda ‘Evet’ oyu veren AKP’li seçmenin yüzde 20’si şimdi parlamenter sisteme geçiş yönünde fikir beyan diyor. Bizim 150 yıllık bir parlamenter demokrasi tecrübemiz var. Kesildi mi kesildi, hatalar oldu mu oldu? Ama bir birikimimiz var. ABD’deki sistemin aynısı gelse bile bir bilim insanı olarak başkanlık sisteminin yanında olmadım.

Laiklik bir hukuk terimidir, yalnız hukukçular değil ilahiyatçılar konuştu, sorun da bu. Hukukçular sustu, ilahiyatçılar konuştu geldiğimiz sonuç ortada."

 

Kaynak: yenıcag

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sağlık Bakanı Koca'nın paylaşımına Sağlıkçılar ve vatandaşlardan çok sert tepki geldi
Sağlık Bakanı Koca'nın paylaşımına Sağlıkçılar ve...
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Muharrem ince sorusuna bakın nasıl cevap verdi
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Muharrem ince sorusuna bakın nasıl...