MEB’den Pansiyon Ayrımı ! İmam hatiplere % 55 Diğer Okullara %...

MEB'den Pansiyon Ayrımı ! İmam hatiplere % 55 Diğer Okullara % 27

15 Eylül 2020 - 09:23

MEB diğer alanlarda olduğu gibi pansiyon konusunda da imam hatibe ayrıcalık yapıyor. Pansiyon oranları imam hatip liselerinde yüzde 55, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’ne bağlı liselerde ise sadece yüzde 27,5.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2019-2020 istatistikleri imam hatiplere yönelik kayırmacılığı açıkça ortaya koydu. Okul sayısı, derslik sayısı gibi konularda kayrılan imam hatipler ayrıca yatılı öğrencilerin kaldığı pansiyonlarda da diğer öğrencilerden farklı görülüyor. Okul türüne oranla en çok pansiyon imam hatipler için ayrıldı. Bunun yanında öğrensi sayısına oranla kontenjanın en çok olduğu okul türü de imam hatipler oldu.

MEB’in verilerine göre bin 650 imam hatip lisesinin yarısından fazlası pansiyonlu. İmam hatip liselerinin 908’inde pansiyon bulunuyor. Buna göre okulların yüzde 55’inde pansiyon bulunuyor. Ayrıca imam hatip liselerindeki 495 bin 659 öğrenciye karşılık pansiyonların 136 bin 526 kişilik kontenjanı bulunuyor. Bu da öğrencilerin yüzde 27,5’inin pansiyonlarda kalabileceği anlamını taşıyor.

İçinde Anadolu, fen ve sosyal bilimler liseleri gibi veliler tarafından en çok tercih edilen okul türlerinin bulunduğu Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nde ise 3 bin 254 okula karşılık 998 pansiyon düşüyor. Bu okulların yalnızca 30,6’sında pansiyon bulunuyor. Öğrenci sayısına göre pansiyon kontenjanı ise çok daha az. 1 milyon 733 bin 913 öğrencisi olan Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nde pansiyon kontenjanları sadece 189 bin 816. Öğrencilerin yalnızca yüzde 10,9’u pansiyonda kalabiliyor.

Meslek liselerinde de durum Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’ne bağlı okullardan farksız. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı 3 bin 591 okula sadece 831 pansiyon düşüyor. Meslek liselerinin yalnızca yüzde 23,1’inde pansiyon bulunuyor. 1 milyon 300 bin 48 öğrencinin bulunduğu bu okulların pansiyon kontenjanları ise sadece 132 bin 885. Meslek liselerindeki öğrencilerin yüzde 10,2’si pansiyonda kalabiliyor.

ANADOLU DIŞARIDA TUTULUYOR

Konuyu değerlendiren Eğitim Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan ailelerinde uzakta yaşayan lise öğrencilerinin imam hatiplere zorlanabileceğine dikkat çekti. Bozdoğan şu ifadeleri kullandı: “Köyden kente gelmek durumunda ve barınmayla ilgili sorunu olan öğrencinin; barınacağı bir yurt varsa, akşam yiyeceği yemeği varsa, cebine de bir miktar harçlık veriliyorsa o öğrencinin o okulu tercih etmesi yeterli neden hale gelebilir. İmam hatip okullarının ihalesi yapılırken, inşaat onayları alınırken çoğunlukla pansiyonlarıyla beraber alınıyor. Anadolu liseleri genelde bunların dışında tutuluyor. Ama burada esasında yurt ve pansiyon olanağı olmayan tek okul türü Anadolu lisesi olarak kalıyor.”

Şu anda fen lisesi ve sosyal bilimler lisesi programı uygulayan imam hatip liseleri olduğunu aktaran Bozdoğan şöyle devam etti: “Pansiyonlardaki fazlalık da tam olarak bundan kaynaklanıyor. Biz de buna karşı diyoruz ki, herhangi bir şekilde eğitim alanında ayrıcalık tanınamaz. Ama görülüyor ki hem pansiyonlarda hem okullarda hem dersliklerde imam hatip okullarına, din öğretimi genel müdürlüğüne dönük ciddi bir avantaj sağlanıyor.”

pansiyonda-da-imam-hatip-780889-1.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ERTUĞRUL YAVUZ: MİLLET BİZİ ÇAĞIRIYOR!
ERTUĞRUL YAVUZ: MİLLET BİZİ ÇAĞIRIYOR!
Sanki Aynı Yumurta İkizleri ! Akşener Ve 3800 Yıl Öncesi Türk Kraliçe Lolan’ın Muhteşem Benzerligi
Sanki Aynı Yumurta İkizleri ! Akşener Ve 3800 Yıl Öncesi Türk...