İYİ Partili Prof. Dr. İmam Hüseyin Filiz : “Antep Fıstığı...

İYİ Partili Prof. Dr. İmam Hüseyin Filiz : “Antep Fıstığı Fitoplazma Hastalığının Pençesinde !..”

Editor: Süperadmin
10 Haziran 2021 - 13:03

Prof. Dr. Filiz: “Antep Fıstığı Fitoplazma Hastalığının Pençesinde !..”

 

Prof. Dr. Filiz TBMM’de “Antep Fıstığı Ağaçlarımız Hastalanıyor…” vurgusuyla “Fitoplazma” hastalığı ve bu hastalığı iyileştiren formülü açıkladığı konuşmasında, Gaziantep’te yaşanan kuraklığa da çözüm önerdi.

 

İYİ Parti Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. İmam Hüseyin FİLİZ TBMM’de söz alarak Antep Fıstığı ağaçlarında yaşanan fitoplazma hastalığı ve bölgedeki sulama projelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Antep fıstığı bahçelerinde özellikle son iki yılda fitoplazma hastalığının bariz şekilde kendini gösterdiğini vurgulayan Prof. Dr. Filiz; Fitoplazma’nın, bitkilerin "floem" dokularında yaşayan ve hücre duvarı olmayan bakteriler olduğunu belirtti.

 

Prof. Dr. İmam Hüseyin Filiz Hastalığın Formülünü Açıkladı !..

Prof. Dr. Filiz: “Güçsüz kalan ağaçlarda etkili olan bu hastalığı yenmenin yolu, ağaçların taç izdüşümüne açılan banda 300 litre suyla birlikte demir, hümik asit, azot ve potasyum içeren gübreleri vermektir.” diyerek fitoplazma hastalığının tedavi formülünü açıkladı.

Prof. Dr. Filiz: 5 Megavatlık GES Önemli !...

 

Açıklamasında; “Fitoplazma konusunun ilgili kurumlarca sistemli bir çalışma yapılarak köylülerimize iyice anlatılması yanında, su temini de çok önemlidir. Bu durum kuraklığın yoğun olduğu Gaziantep'te Barak Ovası Sulama Projesi çerçevesinde, Gaziantep Valiliğince kurulması planlanan 5 megavatlık GES'in önemini bir defa daha ortaya koymuştur.” ifadelerini kullanan Prof. Dr. Filiz konuşmasının sonunda, ilgililerden bir an önce toprakları suya kavuşturma çabalarını artırmalarını beklediğini vurguladı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'' Sezgin Baran Korkmaz'dan para alan 12 gazeteciden biri Ahmet Hakan ''
'' Sezgin Baran Korkmaz'dan para alan 12 gazeteciden biri Ahmet Hakan...
Saray Yandaşı 5'liye 10 Yılda Tam 128 Defa Vergi İndirimi Uygulanmış
Saray Yandaşı 5'liye 10 Yılda Tam 128 Defa Vergi İndirimi...