İYİ PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI DR. TUBA VURAL ÇOKAL AŞI...

İYİ PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI DR. TUBA VURAL ÇOKAL AŞI SKANDALININ PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ

06 Ekim 2019 - 18:14

İYİ PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI DR. TUBA VURAL ÇOKAL AŞI SKANDALININ PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Dr. Tuba Vural Çokal, Sayıştay’ın denetim raporlarına yansıyan aşı skandalı ile ilgili Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamanın kamuoyunu tatmin etmediğini söyledi. Dr. Çokal “ Bakanlık resmi bir rapor ile ortaya çıkan skandalı araştırmak yerine muğlak açıklamalar ile konuyu geçiştirmeye çalışıyor. Ancak ben açık ve net soruyorum. 63 bin yavrumuza süresi dolmuş aşı uygulandı mı uygulanmadı mı? Toplam 113 milyon lira değerinde 1 milyon 628 bin doz aşı İl Sağlık Müdürlükleri'nin deposunda bozuldu mu? Bozulmadı mı?”

Sayıştay’ın 2018 Sağlık Bakanlığı Denetim Raporunda yer alan tespitlerin üzerinin örtülmemesi gerektiğini ifade eden İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Dr. Tuba Vural Çokal, ortaya çıkan skandalların peşini bırakmayacaklarını söyledi. Konu ile ilgili soru önergesi verdiğini ifade eden Dr. Tuba Vural Çokal " En yetkili denetim organı olan Sayıştay’ın 2018 raporu sağlıkta yaşanan yolsuzluk ve usulsüzlükleri bir bir ortaya koymuştur. Olmayan tüp bebek merkezine garantili malzeme alımından, ölülere sağlık hizmeti verilmesine kadar her şey yapılmış. Hadi bunları gözünüzü para hırsı bürüdüğü için yaptınız. 63 bin çocuğa süreci geçmiş aşıyı hangi vicdanla yaptınız. Bu kadar çocuğun sağlığını tehlikeye atmanın mantığı nedir?” diye sordu.

Raporlarda 72 bin doz aşının okul çağında olan yaklaşık 63 bin çocuğa uygulandığının toplam 113 milyon lira değerinde 1 milyon 628 bin doz aşı İl Sağlık Müdürlükleri'nin deposunda bozulduğunun tespit edildiğini kaydeden Dr. Tuba Vural Çokal “ Bu bir iddia değil, tespit. Bunu devletin en önemli denetim kurumu, yaptığı incelemelerde tespit ediyor. Raporluyor. Doğal olarak Bakanlıktan bir açıklama bekliyoruz. Ama Bakanlık bizim aklımızla alay ediyor. Bunları bir iddia değil resmi bir rapor olduğunu görmezden geliyor” dedi.

Dr. Çokal, sözlerini şöyle sürdürdü; “konu hakkında Sayıştay’ın açıklamış olduğu bilgiler ve rakamlar göz önüne alındığına Sağlık Bakanlığı’nın açıklamaları Sayıştay’ı yalanlamaktadır. Oysa Sayıştay’ın vermiş olduğu bilgiler Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından Sayıştay’a verilmiş bilgilerdir. Sayıştay bu bilgilere tek basına ulaşamaz. Sağlık bakanlığı tarafından verilen bilgiler doğrultusunda açıklamalarını yapmışlardır”

Bakanlığın şeffaf olması gerektiğini dile getiren İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Tuba Vural Çokal “ Karşımızda çok vahim tespitler var. Sağlık Bakanlığı bahsi geçen aşıların hangi ihale yöntemleriyle hangi firmalardan menşei belirtilmek kaydıyla ithal edildiğini, aşıların hangi tarihlerde üretildiği ve hangi tarihlerde bakanlığa teslim edildiğini kamuoyuyla paylaşmalıdır” diye konuştu. Aşıların muhafaza edildiği İl Sağlık Müdürlüğü depolarının da incelenmesini isteyen Dr. Çokal “İl Sağlık Müdürlüklerinin depolarında aşılarının muhafaza edecek soğuk zincir depolarını da merak ediyorum. Şahsım olarak tüm il müdürlüklerinde soğuk zincir deposu olmadığını düşünüyorum. Çünkü aşılar miadından önce bozulmaya müsaittir ve soğuk zincir tesislerine sahip olmayan kurumların depoladığı ilaç serum aşı vb. ürünler son kullanım tarihlerinden önce miadlarını doldururlar” dedi. 

Türkiye’de daha önceki yıllarda belirli aşıların üretildiğini hatırlatan Dr. Çokal, şuan neden aşı üretimi yapılmadığının da kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini ifade etti. Dr. Çokal Sağlık Bakanlığının aşı üretimi için planlama ve yatırım yapması gerektiğini ifade etti.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıda yer alan sorularımın Anayasa’nın 98. Maddesi ve TBMM iç tüzüğün 96.ve 99. Maddesi gereğince Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA tarafından yazılı olarak cevaplanmasını arz ederim. (04.10.2019)

Dr. Tuba VURAL ÇOKAL

Antalya Milletvekili

 

1)            Bahsi geçen aşıların hangi hastalıkları önleme amacıyla yapılmıştır?

2)            Bayat aşı uygulanan çocuklar hangi şehirlerde yaşamakta ve hangi okullarda okumaktadır?

3)            Son kullanma tarihi geçen aşıların uygulanmasına izin veren ve uygulayan kamu görevlileriyle ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa sonuçları ne olmuştur?

4)            Bayat aşıların uygulandığı 63 bin çocukta herhangi bir sağlık sorunu görülmüş müdür? Bayat aşı uygulanan çocuklara yeniden aşı yapılmış mıdır? Ailelerine konu hakkında bilgi verişmiş midir?

 

5)            Bakanlığınızın aşıların miadının dolmasının önlenmesi ve sağlık tesislerinin deposunda iken miadı dolan aşılar hakkında sorumluluğun araştırılması ve kamu zararı tespit edilmesi yönünde nasıl bir çalışması olacaktır?

6)            ATS üzerinden yapılan incelemede 2018 yılında 808.380 doz PPD, 383.060 doz Kızamık, 293.793 doz KKK, 42.682 doz Mevsimsel Grip ve 32.500 doz Hepatit B olmaz üzere toplam 1.628.966 doz 11.332.471 TL değerinde aşının İl Sağlık Müdürlüklerinin deposunda iken miatlarının dolduğu tespit edilmiştir. MKYS “kullanılmaz hale gelme” çıkış türünden çıkış yapmak suretiyle miadı dolduğu beyan edilen aşı tutarı 1.153.518 TL olup, ATS ve MKYS arasındaki farkın miadı dolan aşıların bir kısmının MKYS üzerinden beyan edilmemesinden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Bakanlığınız bu hususu hangi gerekçelere dayandırarak kamuoyuna açıklayacaktır?   Bakanlığınızın bu hususta bir yaptırımı olacak mıdır?

7)            Bakanlığınızın bahsi geçen konuyla alakalı açıklaması "Haberlerde yer alan 'miadı geçen aşıların uygulandığı' iddiası tamamen asılsızdır. Her ilacın ve aşının uygulaması öncesinde, son kullanma tarihi sağlık personelimiz tarafından ambalaj üzerinde yazılı bilgiden tekrar tekrar kontrol edilmekte buna ilâveten uygulama öncesi karekod okutularak olası gözden kaçırılma durumlarında sistem tarafından uyarı verilerek bu tip bir hatanın önüne geçilmektedir. Hiçbir sağlık personeli, etkinliğine güvenmediği veya miadı geçen bir ilaç veya aşıyı hastasına uygulamaz. Ayrıca ATS sistemi miadı geçmiş aşıların uygulanmasına müsaade etmez." olmuştur. Bakanlığınızın yapmış olduğu açıklamaya Sayıştay raporlarında yer alan bilgileri yalanlamakta mıdır?  Bakanlığınıza bağlı denetlemeye yetkili kurumlarınız yanlış ve gelişi güzel raporlar mı düzenlemektedir? Bu hususta bakanlığınızın bir yaptırımı olacak mıdır?

KAYNAK: HABERASİ Akdeniz Bölge Koordinatörü İsmail Yıldırım

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NİĞDE’DE CORANAVİRÜS ŞÜPHESİ
NİĞDE’DE CORANAVİRÜS ŞÜPHESİ
'' Şehitler Tepesinin Boş Kalmasını İstemiyorsan Askerlik Yapmayan Oğullarını Yolla Oraya ''
'' Şehitler Tepesinin Boş Kalmasını İstemiyorsan Askerlik...