İYİ Parti Gençlik Politikaları Başkanı Berna Sukas ’’...

İYİ Parti Gençlik Politikaları Başkanı Berna Sukas '' Gençlik Rahat Uyuyamıyorsa Bütün Ülke Uykusuz Kalsın ''

İYİ Parti Gençlik Politikaları Başkanı Berna Sukas

06 Ocak 2020 - 17:49

İYİ Parti Gençlik Politikaları Başkanı Berna Sukas, gençler için acil eylem planı oluşturulması gerektiğini belirterek, “Sibel’i aramızdan koparan, gençlerine kayıtsız, sorunlarına duyarsız bir yönetim anlayışıdır” ifadelerine yer verdi.

İstanbul Üniversitesi öğrencisi Sibel Ünli’nin maddi imkansızlıklar nedeniyle intihar etmesi sonrası gençlerin yaşam şartları yeniden tartışma konusu oldu. İYİ Parti’den yapılan açıklamada mevcut iktidarın gençlerin sorunlarına kayıtsız kaldığı belirtilerek, gençler için acil eylem planı hazırlanması gerektiğinin altı çizildi.

İYİ Parti Gençlik Politikaları Başkanı Berna Sukas’ın imzasıyla yayınlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İstanbul Üniversitesi öğrencisi evladımız Sibel Ünli’nin, hayat şartlarını gerekçe göstererek intihar etmesi, 82 milyonluk bir ülkenin acısı ve ülkeyi yönetenlerin de ayıbıdır.

Sibel’i aramızdan koparan, gençlerine kayıtsız, sorunlarına duyarsız bir yönetim anlayışıdır.

Üniversitede yemek ücretlerine yapılan zamma tepkinin yükseldiği bir döneme denk gelen bu elim olay, ülkeyi yönetenlerin sorumluluklarını hatırlatan acı bir uyarıdır.

Gençlerimizin sorunları var.

Gençlerimizin imkansızlıkları var.

Gençlerimizin pırıl pırıl zekaları ve enerjileriyle ülkemizin geleceğine katacakları yenilikler var, güç var."

GENÇLER RAHAT UYUYAMIYORSA, BÜTÜN ÜLKE UYKUSUZ KALSIN !

"Ülkemizde ekonomik krizin derinleşmeye başladığı son günlerde, vatandaşlarımız iyice zorlanmaktadır. Artan genç işsizlik, KYK borçları, özellikle büyükşehirlerdeki hayat pahalılığı, sosyal imkânların yetersizliği, gençlerimizi daha da olumsuz etkilemektedir. Tüm bunlarla birlikte gençlerimizin maddi olumsuzluklar yüzünden hayatlarına son vermeleri de son derece üzücüdür. Zira her “Türk Genci” bizim için bir “değerdir”.

Aramızdan ayrılan İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi 3.sınıf öğrencisi Sibel Ünli’ye Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı dileriz.

Bilinmelidir ki;

İYİ Parti; Milli varlığın korunması ve geliştirilmesi ile bağımsız ve hür olarak devamlılığının sağlanması yönünde hayati bir önem taşıyan gençliğin, psikolojik, fizyolojik, ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasının çok önemli olduğunu düşünmektedir.

Gençlerimizin psikolojik, fizyolojik ve sosyal ihtiyaçlarının yanı sıra, ekonomik sıkıntılarının olduğu da aşikârdır. Bu kapsamda İYİ Parti Gençlik Politikaları Başkanlığımızın, mevcut hükümete aşağıda belirttiğimiz 9 maddelik “Acil Eylem Planı” tavsiye niteliğindedir.

Zira “Türk Gençliği” halinden memnun değildir.

“Ulusal Stratejik Gençlik Belgesi” hazırlanmalı.

Öncelikle ülkemiz gençliğinin eğiminden istihdamına, sosyal gelişiminden ruhsal gelişimine, sportif yaklaşımından sağlıklı bir birey olarak toplumsal yaklaşımına kadar her alanda ilgili tüm kurum ve kuruluşların görev ve sorumluluklarının yer aldığı “Ulusal Gençlik Strateji Belgesi”, söz konusu alanların uzmanlarından oluşan katılımcılarla birlikte -acil kodu- ile hazırlanmalıdır."

KANALA HARCAYACAĞINIZI, DEVLET YURTLARINI ARTIRARAK GENÇLERİMİZE HARCAYIN”

Sosyal devlet anlayışı ile üniversite eğitimi alan gençlerimizin barınma ve gıda ihtiyaçlarını karşılamak, eğitimleri sırasında güvenli, rahat ve uygun ortamlarda kalabilmelerine imkân sağlamak amacıyla “Devlet Yurtları” yeterli sayıya ulaştırılmalıdır.

'Gençlik fonu' oluşturulmalı..

"Valilikler- Kaymakamlıklar- Belediyeler – Üniversiteler ve ilgili sivil toplum kuruluşları ile ortak bir çalışma yapılmalı, özellikle ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerinin tespiti ve gerekli maddi desteklerin sağlanması için kamu destekli bir fon oluşturulmalıdır.

Eğitim ve iş piyasasında bütün genç insanlar için daha fazla olanak ve eşit fırsatlar yaratılmalı, eğitimi devam eden üniversite öğrencilerinin, üniversite ve kamu kurumlarında, tam zamanlı çalışma hakları çerçevesinde evde çalışma, uzaktan çalışma, esnek çalışma iş olanakları genişletilmelidir."

“GENÇLERİ İŞE ALANLARA AVANTAJLAR SAĞLANMALI”

"Gençlere yönelik istihdam garantili mesleki eğitim kursları açılmalı ve mesleki sertifikalarını alan gençlerin istihdam edilmeleri yönünde kayda değer hibe ve teşvikler verilmelidir. Genç işsizliğin önlenmesi amacıyla gençleri istihdam eden girişimlere gözle görülür, girişimciyi de rahatlatacak destek verilmelidir.

Gençlerimizin sosyal sorumluluk projeleri ile sosyal girişimcilik faaliyetleri desteklenmeli, kişisel potansiyellerini açığa çıkarma ve geliştirme imkânı sağlanmalıdır.

Gençlerimizin uluslararası kurum ve kuruluşlar ile uluslararası iş gücü piyasasında etkin olarak yerini alması, uluslararası alanda rekabet gücü kazanabilmeleri için özel destek programları oluşturulmalı, ilgi alanlarına göre uluslararası platformlarda yer alabilmeleri için her türlü destek sağlanmalıdır."

GENÇLERİN PROJELERİNİ CİDDİYE ALIN

"Gençlerimizin sivil toplum kuruluşlarında, gönüllü platformlarda, yardımlaşma ve dayanışma faaliyetlerinde yer almaları sağlanmalı, ilgi alanlarına göre hazırladıkları proje ve etkinlikleri desteklenmelidir.

Aynı zamanda dezavantajlı gençler ile toplum arasındaki ilişki, gençlerin sosyalleşmelerini sağlayabilecek, uygulanabilir politikalar oluşturularak pozitif hale getirilmelidir."

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Horosan'ın İstifasın Koray Aydın Kabul Etmedi / Muzaffer Horasanı bizzat arayan Koray Aydın istifa edemezsiniz Dedi
Horosan'ın İstifasın Koray Aydın Kabul Etmedi / Muzaffer...
Sondakika: Konya İYİ Parti Teşkilatında Koronavirüs Şoku
Sondakika: Konya İYİ Parti Teşkilatında Koronavirüs Şoku