İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı : Limon üreticisi...

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı : Limon üreticisi perişan, İktidar; sorunu araştırmayı bile kabul etmiyor

Editor: Süperadmin
20 Ocak 2022 - 12:45

 

Subaşı; ’’Limon üreticisi perişan, İktidar; sorunu araştırmayı bile kabul etmiyor’’

Subaşı; ’’Ne vatandaşa ucuza limon yedirebiliyoruz ne de ihraç edebiliyoruz. İktidarın enflasyonla mücadele politikası bu mu?’’ diye sordu

Antalya Milletvekili Hasan Subaşı ve 19 milletvekili arkadaşının hazırladığı başta limon olmak üzere narenciye üreticilerinin içinde bulunduğu sıkıntılı sürecin tespiti için istenen meclis araştırma önergesi AK Parti ve MHP Milletvekilleri tarafından reddedildi. Subaşı, ’’Ne iç pazara satılarak vatandaşın ucuza limon yemesi sağlanabiliyor ne de ihracat yapılarak döviz geliri elde edilmesi sağlanabiliyor. İktidarın üretimi artırma ve bu yolla enflasyonla mücadele programı bu mu?’’ diye sordu.

İYİ Parti Grubu adına Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, önergenin gerekçesini anlatmak üzere TBMM’nin dünkü oturumunda bir konuşma yaptı.

Subaşı, uygulanan yanlış ihracat politikaları, destek ve teşvik sistemleri ile ihracat koşullarında sürekli yaşanan değişimlerin yarattığı güvensizlik ortamı nedeniyle limon üreticilerinin ihracat pazarlarını kaybettiğini hatırlatarak; ’’Bölgemizde, başta limon üreticilerinin yaşamakta olduğu sıkıntı ve ardından diğer narenciye üreticilerinin de yaşaması muhtemel sıkıntılara karşı tedbir aramak, zorunluluk hâline gelmiştir. Limon üreticileri, ihracat pazarlarını maalesef kaybetmiştir. Limon üreticisi, fahiş girdi maliyetlerine rağmen malını 30 kuruşa dalından zararına satıyor ya da yollara döküyor. Üreticilerin sorunlarının, alınacak tedbirlerin ve çözüm önerilerinin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırma komisyonu kurulması gereklilik olmuştur’’ dedi.

Hani enflasyon üretimle önlenecekti?

Türkiye’de son aylarda özellikle gıdada yaşanan yüksek enflasyona dikkat çeken Hasan Subaşı, ’’Market ve semt pazarlarında fiyatlar sürekli yükselirken bazı sebze ve meyveler depolarda ve dalında çürümeye terk ediliyor. Hükûmetin en temel ekonomi politikası söylemi hâline gelen ihracatı artırmak ise meyve ve sebzeler, özellikle narenciye söz konusu olduğunda dikkate alınmıyor. Geçtiğimiz sene, iç pazarda portakal fiyatlarında yaşanan yüksek artışlar nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığı portakal ihracatı yapılırken kamuya ve Bakanlığa ait laboratuvarların tercih edilmesini istemişti. Bunun anlamı, portakal ihracatını durdurmak demekti. O günlerde hazırladığımız soru önergemiz ve narenciye birliklerinin tepkileri sonucu Bakanlığın geri adım atması sağlanmıştı. Böyle mi olacaktı enflasyonla mücadele?’’ diye konuştu.

Geçen yılki portakal krizi, bu yıl yerini limona bıraktı

Ülkemizin, dünya limon üretiminde yaklaşık yüzde 20’lik bir pazar payına sahip olduğunu söyleyen Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, geçen yıl portakalda yaşanan krizin bu yıl limonda gerçekleştiğini de dile getirerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

’’Geçen yıl Koronavirüs salgınıyla birlikte, birçok ülkede limon başta olmak üzere, C vitamini içeren ürünlere talep ve fiyatlar artmıştı. Tarım ve Orman Bakanlığı ise iç piyasa ve enflasyon kaygısıyla limon ihracatını izne bağladı ve bunun sonucunda maalesef dış pazar kaybedilmiş oldu. Geçen yıl ağustos başında ihracattaki kısıtlama kaldırılsa da pazarları yeniden kazanmak maalesef mümkün olmadı. Bunun faturasını bu yıl üretici ödüyor. Bunun üzerine bir de komşularla yaşanan sorunlar, Rusya’nın engeller koyması, dış politikada istikrarsız ilişkiler, ihracat pazarlarının rakip ülkelere kaptırılmasına neden oldu. Antalya, Mersin, Adana ve Muğla’da üretilen limon, büyük ölçüde dalında kaldı’’

‘’Üretici 1,5-2 liraya melettiği limonu 30 kuruşa satmaya mahkum edildi’’

Limon üreticisinin, ilaçlamadan, gübrelemeye, sulamadan, budamaya ve toplamaya, ambalajlamadan, nakliye, komisyon masrafları ile limonu 1,5- 2 lira civarında mal ettiğini dile getiren Subaşı, ’’Maalesef üretici limonu 30 kuruşa vermeye mahkûm ediliyor. Buna kimsenin hakkı yok’’ dedi. Hallerde limonun 50 kuruş ile 2,5 lira arasında işlem gördüğünü belirten Hasan Subaşı, ’’Bölgemizde birçok çiftçi ürünü dalında bıraktı, bazı çiftçiler de limon ağaçlarını kesmek zorunda kaldı. Hal fiyatları, işçilik ve toplama maliyetini karşılamıyor. En çok tercih edilen dikenli limon da halde 2 ve 2,5 lira arasında satılıyor. En çok ihracata giden enterfona cinsi limonların ise depolarda büyük bir bölümü maalesef çürüdü, çöp oldu. Üretici markete gittiği zaman 7-8 liralarla karşılaşıyor. Ne iç pazara satılarak vatandaşın ucuza limon yemesi sağlanabiliyor ne de ihracat yapılarak döviz geliri elde edilmesi sağlanabiliyor’’ dedi.

Hasan Subaşı konuşmasının son bölümünde, Limon üreticisinin sorunlarıyla ardından gündeme gelmek üzere olan diğer narenciye ürünlerimizin sorunlarının tespiti ve çözülmesine ilişkin tedbirlerle girdi maliyetlerinin azaltılması, destek ve ihracat teşvikinin getirilmesi için bir İYİ Parti grubu olarak araştırma komisyonu kurulmasını talep ettiklerini hatırlattı ve ’’Tüm narenciye üretiminde gerekli tedbirleri araştırmak adına lehte oylarınızı bekleriz’’ dedi.

Oturumu yöneten Meclis Başkanının oya sunduğu araştırma önergesi, AK Parti ve MHP Gruplarının oyları ile reddedildi.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'' Kimin Aday Olamayacağını Akşener'den Öğreneceğiz ''
'' Kimin Aday Olamayacağını Akşener'den Öğreneceğiz ''
AKP'ye yeni üye kaydı bıçak gibi kesildi | hiç kimse üye olmak istemiyor
AKP'ye yeni üye kaydı bıçak gibi kesildi | hiç kimse üye olmak...