Hani Asgari Ücret Altında Emekli Maaşı Yoktu ?

Hani Asgari Ücret Altında Emekli Maaşı Yoktu ?

detay için tıkla

21 Temmuz 2020 - 09:00

Türkiye’de emeklilerin yaklaşık yarısı asgari ücretin altında maaş alıyor. Bu oranın iki yıl önce yüzde 12 olduğuna dikkat çeken CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Emeklilerimiz iktidar partisi eliyle açlığa ve yoksulluğa mahkûm ediliyor” dedi.

Emeklilerin durumuyla ilgili yazılı açıklama yapan Özel, AKP’nin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) eliyle açıkladığı verilerin “aldatmacadan ve göz boyamadan ibaret” olduğunu vurguladı.

Özel, “İşsizliğin giderek arttığı, tüm çalışan kesimlerin ve emeklilerin giderek hayatlarını idame ettirmede zorlandığı bir dönemi yaşıyoruz. Çalışma Bakanlığı’nın rakamları durumun vahametini ortaya koyuyor. Buna göre, emeklilerimizin neredeyse yarısına denk gelen 4 milyon 179 bin 840 emeklimiz, asgari ücretin altında maaş alıyor” ifadelerini kullandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın son açıkladığı verilere göre emeklilerin yüzde 49,31’inin maaşının asgari ücretin altında olduğuna dikkat çeken Özel, “Rakamların daha korkutucu olan boyutu ise 2018 yılı sonunda emeklilerimizin yalnızca yüzde 11,96’sının asgari ücretin altında bir maaş ile geçinmek durumunda kaldığı gerçeğidir. CHP olarak emeklilerimizi açlığa mahkûm eden bu koşulları değiştireceğimizin sözünü veriyoruz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İYİ Parti Kartepe İlçe Başkanından Önemli Açıklamalar
İYİ Parti Kartepe İlçe Başkanından Önemli Açıklamalar
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan '' Aşı çalışmasında dünya üçüncüsüyüz '' dedi
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan '' Aşı çalışmasında dünya...