İYİ Parti’den hem öğrencileri hem de ailelerini sevindirecek haber


İYİ Parti’den hem öğrencileri hem de ailelerini sevindirecek haber

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açıkladığı Rüzgargülü Projesi’nin detayları ortaya çıktı.

Projeyi hazırlayan İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale, projeyle 15.1 milyon öğrenciye ücretsiz kahvaltı ve öğle yemeği sunulacağını belirterek, “Ücretsiz yemek programının uygulanmasıyla 1.6 milyon vatandaşımız yoksulluktan kurtulacak” dedi. Projeye göre; gıdaya erişim olmasıyla eğitimde devamlılık artacak."DOĞRU VE DENGELİ BESLENEN DERSLERİNDE DAHA BAŞARILI OLUR"

İYİ Partili kaynaklar, Türkiye’nin PISA skorlarında “başarısız öğrenci” grafiği çizdiğini belirtirken, “doğru ve dengeli beslenen öğrencilerin, derslerinde daha başarılı olacağını” kaydetti. Projeyle matematikte yüzde 10, dil bilgisinde ve fen bilgisinde yüzde 9’a varan eğitim kalitesi artışı yakalanabilecek. Bu artış yakalandığında, Türkiye PISA skorlarında, matematikte 35. sıradan 17. sıraya, dil bilgisinde ve fen bilgisinde ise 33. sıradan 7. sıraya yükselebilecek.

"YOKSULLUK, ÇOCUKLARIN YETERLİ GIDAYA ERİŞMESİNİ ENGELLİYOR"
Milliyet'ten Bahar Atakan'ın haberine göre Özlale,  “TÜİK verilerine göre, ülkemizde 3 yaşından küçük her 100 bebeğimizden 45’i; 3-14 yaş arası her 2 çocuğumuzdan biri; 15-24 yaş arasındaki her 3 gencimizden biri en yoksul yüzde 20’lik kesimi oluşturan ailelerde yaşıyor. Yoksulluk, çocuklarımızın yeterli gıdaya erişmesini de engelliyor. Projeyle aileler üzerinde ek gıda masrafı azalacak, okullaşma artacak. 720 bin yeni iş imkanı yaratılacak. Okullarda ücretsiz yemek programının uygulanmasıyla 1.6 milyon vatandaşımız yoksulluktan kurtulacak,   gelir eşitsizliği ise yüzde 1.6 oranında azalacak” dedi.