Devlet Vatandaşına Bunu Yapar mı ? Van Depremi Mağdurlarına...

Devlet Vatandaşına Bunu Yapar mı ? Van Depremi Mağdurlarına Verilen İş Sözüne AKP Yandaşları Yerleştirilmiş

28 Ekim 2020 - 08:41

DEPREMZEDELERE BUNUDA YAPTILAR. 

Van depremi sonrası işe alınarak "sizi daimi işçi statüsüne alacağız" denen depremzedelerin yerine başkalarının alınması istan ettirdi. 

23 Ekim 2011 tarihinde yaşanan Van depremi sonrası İŞKUR aracılığıyla işe alınan depremzedelere söz verilmesine rağmen hakları olan daimi işçi statüsüne başkalarının alınmasına isyan eden işçiler çare bulamamaktan yakındı. 

Depremden sonra daimi iş sözü verilerek işe alınan İŞKUR işçileri verilen sözlerin tutulmaması üzerine Van’dan Ankara’ya yürümüşlerdi. İŞKUR işçilerinden Maşallah TÜRKAN, İŞKUR’un, Toplum Yararına Çalışma Programı  kapsamında işe alındıklarını söyleyerek, “Görüşmediğimiz ve bize söz vermeyen kimse kalmamıştı” dedi. Van’a gelen bütün yetkililerle görüştüklerini hepsinin de söz verdiğini hatırlatan TÜRKAN “2015 yılında Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, Van’a geldiğinde Tuşba Belediyesi binasında görüştük” diyerek, görüşmeye dair detayları da şöyle özetledi: “Çaresiz olduğumuzu, sürekli çalışıp çocuklarımıza ekmek götürmek zorunda olduğumuzu, çocuklarımızı okutmak zorunda olduğumuzu söyleyip istek de bulunduk. Sayın Cumhurbaşkanımız bize daimi işçi sözü verdi. Hatta o zaman bizi dinlerken ‘hemen çalışma bakanını bağlayın’ diye talimat verdi.” Dönemin Başbakanı Ahmet DAVUTOĞLU ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile defalarca görüşmeler yapıldığını bütün görüşmelerden de olumlu sonuçlar çıktığını  ancak gelinen noktada sözlerin tutulmadığını söyleyen TÜRKAN, “En son 250 kişiyi kadroya aldılar. Bizim hakkımız olan kadrolar bize verilmedi. Bizim hakkımız olan kadrolar; Ak Parti teşkilatı, milletvekilleri ile il ve ilçe başkanlarının yaptıkları toplantı sonrası aralarında bölüştürüldü” iddiasında bulundu.


2011-2018 Yılları arasında çalışan ve Ak Parti’nin Bir önceki İl başkanı ve teşkilatı tarafından işsiz bırakılarak mağdur edilen işçiler, şu anki teşkilat tarafından da geri çevrilen mağdurlara verilen cevap ise biz yapmadık bizim suçumuz yok denilmektedir.


Mağdurların sözcüsü olarak söz alan Maşallah TÜRKAN  Maddi olarak çok zor durumdayız, eve ekmek götüremiyoruz, çocuklarımız aç uyuyor, bu haksızlığa çözüm arıyoruyuz hakkımız olan işin geri verilmesini telep ediyoruz dedi. 

Gökhan AYBE
HaberAsi Van Temsilcisi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Çin aşısı yaptıracak mısınız?” sorusuna, “Önce sayın Erdoğan yaptırsın aşıyı herkesin gözü önünde, o zaman bakarız duruma” yanıtını verdi.
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Çin aşısı...
İYİ PARTİ Mardin il Başkanı Süleyman AKAR'ın Gündeme Getirdiği Aileye Çorum Sungurlu Belediyesinden Yardım eli
İYİ PARTİ Mardin il Başkanı Süleyman AKAR'ın Gündeme...