CHP Lideri Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a ’’ Eger...

CHP Lideri Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a '' Eger Hesabını Veremeyecek Bir Mal Varlıgına Sahipseniz ''

10 Ocak 2020 - 08:24

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Saray’a gittiğimde ilk söylediğim söz, devlette liyakatı mahvettiniz siz dedim. Devleti yöneten kişinin devletin itibarını her ortamda koruması lazım. Siz kutuda rüşvet alan adamı büyükelçi tayin ederseniz Türkiye’nin itibarı mı olur? Hesabını veremediğiniz bir mal varlığına sahipseniz, egemen güçlerin tutsağı olursunuz” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, AKP hükumetinin dış politikasını eleştirerek, “Türkiye’nin başına gelen hiçbir yönetim dış politikada bu kadar zarar vermemiştir. Hafter kalktı Türkiye’yi düşman ilan etti. Yapılan işin, Türkiye’ye maliyetinin farkında mı bunlar? Devlet yönetmeyi bilmiyorlar. Bu bir il yönetmeye benzemiyor. Uluslararası arenada bir ülkenin çıkarlarını konuşmak zorundasınız” dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Haber Global Genel Yayın Yönetmeni Erdoğan Aktaş’ın konuğu oldu. Eşit Ağırlık Özel programına katılan Kemal Kılıçdaroğlu canlı yayında gündeme dair soruları yanıtladı.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

“Aktif olması gereken ülke Türkiye ve İran’dır”

“Bu olay aslında Ortadoğu’da vekalet savaşlarının getirdiği noktayı gösteriyor. Aslında yapılması gereken CHP olarak OBİT dediğimiz bölgeye barışın gelmesi. Vekalet Savaşlarında Orta Doğu’nun kurtarılması lazım. Burada aktif olması gereken ülke Türkiye ve İran’dır.

“Yanlış, kişisel çıkarlar üzerinden geldi”

“Koalisyon döneminden beri söylediğimiz bir şey var Türkiye’nin dış politikasını değiştirmesi lazım. Bu dış politika Türkiye’ye çok zararlar getirdi. Dış politika Milli olması gerekir. Ülke çıkarlarını uluslararası arenada da savunmamız gerekiyor. Yanlış, kişisel çıkarlar üzerinden geldi. Nasıl iktidarımı korurum mantığıyla dış politika olmaz. Doğu Akdeniz’e gemi gönderdik ne oldu? Ama onlar gönderdi biz bulduk paylaşacağız diyorlar. Ben bunu söyleyince bana kızıyorlar. Ama gerçek bu, yapamadılar. Sonra ne oldu Libya’ya asker gönderelim dedik biz de destek verdik. Neden asker gönderiyoruz? Fizan çöllerinde bizim askerimizin ne işi var? Bizim askerimizin kanının Libya çöllerinde dökülmesini istemem.

Son 10 yılda dış politikada verilen zararı başka hiç bir hükümet bize bu kadar derin zarar vermedi.

“2 Ekim 2012 tarihli bir haber Kaddafi’nin verdiği 250 bin doları Erdoğan aldı, hiçbir yere de bağışlanmadı.

“Putin’den ders alıyor”

“Erdoğan beni eleştiriyor ama benim söylediğime geliyor. Ben arabuluculuk çağrısında bulundum, Erdoğan beni hedef aldı. Sonra Putin geldi, beraber basın açıklaması yapıyor. Putin’den ders alıyorsunuz ben söyleyince laf söylüyorsunuz. Putin gelince aynısını o söylüyor yüz seksen derece dönüyor Putin’i destekliyor. O daha Türkiye Cumhuriyeti devletinin gücünün farkında değil. Putin’den, yabancı bir ülkenin liderinden telkin alıyor.

“Türkiye’nin başına gelen hiçbir yönetim dış politikada bu kadar zarar vermemiştir. Hafter kalktı Türkiye’yi düşman ilan etti.

“Yapılan işin, Türkiye’ye maliyetinin farkında mı bunlar? Devlet yönetmeyi bilmiyorlar. Bu bir il yönetmeye benzemiyor. Uluslararası arenada bir ülkenin çıkarlarını konuşmak zorundasınız.”

“Eğer siz dış politikanızı kişisel çıkarlarınız, partinizin çıkarları üzerine tesis etmeye kalkarsanız, gelir İhvan’ı nasıl desteklerim diye bakarsanız, duvara çakılırsınız.

“Bunlar yüzünden Mavi Vatan’ı kaybedeceğiz. Mavi Vatan’da benim de hakkım var, neden dışlanıyorum? İzlediğim yanlış dış politikalardan.

“Libya’da Hafter’i BM tanımıyor, Mutabakat Hükümeti’ni tanıyor, biz onunla işbirliği içindeyiz” diyor. Peki Rusya’da Beşar Esad’ı BM tanımıyor mu? Mısır’daki hükümeti BM tanımıyor mu? Tanıyor. Ama biz onlarla kanlı bıçaklıyız.

“Kanal İstanbul devlet projesi değildir, Tayyip Erdoğan’ın çıkar projesi, rant projesidir”

Kanal İstanbul devlet projesi değildir, Tayyip Erdoğan’ın çıkar projesi, rant projesidir. Kaldı ki bu proje gerçekleşmeyecek. Bu ülkede olan bitenleri ört bas etmek için bunu ortaya attılar. Yap-İşlet-Devret’le yapacaklarmış. CHP’nin iktidar olduğu zamanda bu proje için tek kuruş verilmeyecek. Bu Kanal İstanbul lüzumsuz bir tartışma.

“‘Ben Kanal İstanbul’u yapacağım, bu çılgın projedir’. Devleti çılgın insanlar yönetirse felaket getirirler. Devlet çılgın insanlar değil hesap verebilir insanlar yönetir. Devleti çılgın insanlar değil, kendi ülkesinin çıkarlarını savunan insanlar yönetir. Çılgın projeymiş, e buyur yap o zaman.

“Vatandaştan niye gizli?”

“Yol yaptılar. Biz niye yaptık demedik ki… Kaça yaptın diye sorduk. Vatandaştan niye gizli? Ben herhangi bir iş adamının maliyetini sormuyorum. Ama bu devletin işi, benim vergimle yapılıyor. Ben bunu sorduğum zaman ‘vay efendim, siz her şeye karşısınız’. Türkiye’nin çıkarınaysa ‘evet’, değilse ‘hayır’ diyoruz.

Yerli otomobil açıklaması: Şov başka bir şey

“Biz hiçbir zaman karşı olmadık. Türkiye bunu yapabilir, neden yapmasın? Hacettepe Üniversitesi yaptı, kimse onları dikkate bile almadı. Şov başka bir şey, bir şey yapmak başka bir şey. Bizim istediğimiz dünya standartlarına uygun bir otomobil yapsınlar. Daha önce biz bunları yaptık, olmadı. Bu işler planlı olur. Bir fizibilite raporu çıksaydı biz de bunu görürdük. Ama öyle bir rapor yok

“2019’da da Türkiye’nin yapacağı uçak uçacaktı, 60 kişi uçacaktı. Nerede o uçak? Söylemek başka bir şey. Bizim Devlet Planlama Teşkilatımız gibi bir teşkilatımız vardı. De bizim ülkemizin planı yok doğru dürüst.

“Erdoğan’a ‘işler kötü gidiyor’ diyecek kişi kalmadı”

“Erdoğan’a ısrarla şunu söyledim. Daire başkanıyken her şeyi tartışırdık Binali bey oradan hemen siyasiler tartışır diye atladı. Elbette tartışır. Erdoğan’a ‘işler kötü gidiyor’ diyecek kişi kalmadı. Liyakatı bitirdiler. Devletin organlarını dışladılar. Böyle bir tablo çıkardılar ortaya. O tablo da Türkiye’yi bu noktaya getirdi.

“İstediği her şeyi yapabiliyor. Neden Türkiye’de 673 liranın altında geliri olan 8 milyon kişi var. Ve hala milyonlarca kişi çöp konteynerinden geçiniyor. 17 yılın sonu bu. Tek adam dedi tek adam oldu. Satmadığın fabrika kalmadı.

“Vatana ihanettir”

“Tayyip Erdoğan, ‘Tank Palet’i 25 yıllığına kiraladık’ dedi, Ethem Sancak ‘kira falan vermiyoruz’ dedi. Düşünün Cumhurbaşkanı değil Ethem Sancak doğruları söylüyor. Sonra bizi televizyon programına çağırdılar. Ethem Sancak da gelecekti. Karşılıklı sorularımızı soracaktık. Ama kaçtı. Bir ülke bedel almadan Katar ordusuna peşkeş çekiyorsa bu vatana ihanettir.

“O Fırtına Obüslerinin yapıldığı tüm o sırları aradaki protokol uyarınca Katar ordusuna teslim etmek zorundasınız. Şimdi beni mahkemeye verdi Tayyip Erdoğan. O protokollerin hepsini isteyeceğiz.

“Ben üretiyorum. Ethem Sancak ile Katar ordusuna ‘gelin bana satın’ diyorum. Benim zaten.”

“Benim mal varlığım belli, ailemin belli. Ama mal varlığınızın hesabını veremezseniz egemen güçlerin tutsağı olursun. Ve ağır mektubu sineye çekmek zorunda kalırsın. Ben içime sindiremiyorum, beyefendi içine sindirdi. Ben itiraz ediyorum, o itiraz edemiyor. Ben onun için değil, o makam için itiraz ediyorum. O makamın arkasında Türkiye Cumhuriyeti’nin forsu var. Bu benim gücüme gidiyor.

Kaynak: tele 1

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP'nin eski Genel Başkanları Murat Karayalçın ve Hikmet Çetin Muharrem İnce İçin Sahaya İniyor
CHP'nin eski Genel Başkanları Murat Karayalçın ve Hikmet Çetin...
Pençe-Kaplan Operasyonu bölgesinde çıkan silahlı çatışmada Şehit Ve Yaralılarımız Var
Pençe-Kaplan Operasyonu bölgesinde çıkan silahlı çatışmada...