Çay Üreticisi Dertli / İktidar Çay Üreticisini Sahipsiz...

Çay Üreticisi Dertli / İktidar Çay Üreticisini Sahipsiz Bıraktı

detay için tıklayınız

31 Temmuz 2020 - 12:06 - Güncelleme: 31 Temmuz 2020 - 12:10

ÇAY ÜRETİCİSİ SAHİPSİZ BIRAKILDI

Çaykur tarafından uygulanan kota ve kontenjan ayarı üreticiyi çok zor duruma sokuyor.
Daha önce Türkiye de şeker pancarı ve tütün için kota uygulayıp üreticisini bitme noktasına getirilmesi göz ardı edilerek şimdi de çay üreticisine aynı kota uygulaması yapılıyor. Üretici ürettiği çayları çok ucuz fiyata özel sektörlere satmak zorunda kalıyor. 

ÇAYDAKİ KOTA VE KONTENJAN AYARI ULUSLARARASI KÜRESEL ISINMA VE GIDA KORUMA ETKİNLİKLERİNE UYMUYOR

Pandemi sürecinin tarım işçilerine ve üreticilerine bir takım sıkıntılar getirmişti .Bu örneklerden biri de çay üreticileri ve işçileri .

Mevsim normallerine göre soğuk geçen Mayıs -Haziran ayı 1.sürüm sezonu çayın olgunlaşma sürecine uyum sağlamaya çalışılıp uzun döneme yayılmıştı.

Bu durum nem ve sıcaklıkların yoğun olduğu Temmuz -Ağustos 2.sürüm dönemi halk diliyle (çürük ayı ) sezonu kota ve kontenjanda artışlar beklenilirken düşüşler yaşanıyor olmasındaki bu ters orantı üreticiyi zor duruma düşürdü. Üretici hasada olgunlaşmış hazır olan çayını düşük fiyatla özel sektöre yönelmek zorunda kaldı .

Üretici her gün bir öncekine göre daha az kontenjan uygulanması bu sezonda düşürülen kota tamamlamasına engel oluyor .Üretici bir kez daha mağdur durumda kalıyor .

Unutulmaması gereken bir durum var ki çay tropikal meyveler gibi hasat sonrası olgunlaşan bir ürün değildir. Hasadın sezona uygun adımlarla takip edilmesi gerekir . Küresel ısınma ve gıda koruma etkinliklerine bakıldığında ürün en uygun dönemde en iyi kalitede tüketime sunulmalıdır .Çaykurun bu konudaki dikkatsizliği dünya ticaretindeki aktiflik durumumuzu da etkileyecektir .

Çaykurun uyguladığı yaptırımdan bir an önce geri dönmesi gerekmektedir. Aksi halde tütün ve pancar üreticisini yok olma seviyesine getiren bu uygulama çay üreticisini de yok edecektir. Türk tarım rekoltesinde çok önemli bir yer alan çay üretimi özel sektörün eline düşerek bitme noktasına gelecektir. 


Dilek ŞİŞMANOĞLU
Haber Asi Hopa Temsilcisi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İYİ Partili Başkan Akışık ve Ekibinden Denizli Valisine Ziyaret
İYİ Partili Başkan Akışık ve Ekibinden Denizli Valisine Ziyaret
Erdoğan Yine CHP'ye Saldırdı: CHP'li siyasetçiler ve CHP medyası Yunan medyasının ağzıyla konuşuyor
Erdoğan Yine CHP'ye Saldırdı: CHP'li siyasetçiler ve CHP medyası...