Bunlar Kasıtlı mı Yapılıyor ? Milli Eğitimin Hazırladığı...

Bunlar Kasıtlı mı Yapılıyor ? Milli Eğitimin Hazırladığı Ders Kitabında ATATÜRK Skandalı

28 Ekim 2020 - 08:46

Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu Türkçe kitabında "Abartma" sanatına örnek olarak Peyami Safa’nın Atatürk’ün ardından yazdığı ağıtın gösterilmesi tartışmalara neden oldu. Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Başkanı Mehmet Balık, kitabın art niyetli hazırlandığını savundu.

OdaTV’de yer alan habere göre, yedinci sınıf Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu Türkçe kitabından bir skandal ortaya çıktı. Ders kitabında, "abartma" sanatına örnek olarak, ünlü edebiyatçı Peyami Safa’nın Atatürk’ün ölümünden bir gün sonra kaleme aldığı "Atatürkümüz" başlıklı yazısı gösterildi.

Öğrencilere yazıdan bir paragraf verilerek, “Abartma ve duygu belirten ifadelerin geçtiği cümleleri "Atatürkümüz" metninden bularak yazınız” denildi.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Başkanı Mehmet Balık, Safa'nın Atatürk'ün yokluğunu ağıt şeklinde ifade ettiğini söyledi. Ders kitabını hazırlayanların art niyetli olduğunu savunan Balık, şunları ifade etti:

"Ders kitabındaki metinleri hazırlayanlar art niyetli bakışla hareket ediyor. ‘Bunların hepsi abartılı, ne gerek var buna' gibi mesaj veriyorlar. Atatürk sevgisi abartı değildir. Peyami Safa da hislerini yazmıştır."

Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki ders kitabı komisyonlarının iktidara yakın Eğitim-Bir-Sen üyesi öğretmenlerden oluştuğunu anlatan Balık, sözlerini şöyle tamamladı.

"Onların kindar ve dindar gençlik yetiştirme hedeflerine ulaşabilmek işin Atatürk'ü zihinlerde sıradanlaştırma düşüncesi burada da hakim."

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TEMİZ TOPLUM DERNEĞİ GENEL BAŞKANI BİLAL AY’DAN KARANTİNA ÇIKIŞI: KARANTİNAYI FIRSATA ÇEVİREBİLİRİZ
TEMİZ TOPLUM DERNEĞİ GENEL BAŞKANI BİLAL AY’DAN KARANTİNA...
COVİD-19’dan  HAYATINI KAYBETTİ BIRAKTIĞI MESAJ  DUYGULANDIRDI
COVİD-19’dan HAYATINI KAYBETTİ BIRAKTIĞI MESAJ DUYGULANDIRDI