Bu Nasıl Önlem Almadır ? Rize’de umreden dönen 500 kişinin...

Bu Nasıl Önlem Almadır ? Rize'de umreden dönen 500 kişinin hiçbir sağlık kontrolünden geçirilmeden evlerine gittiği ortaya çıktı.

17 Mart 2020 - 18:00

Rize'de umreciler karantinaya alınmadı: 'İş işten geçti'

Rize'de umreden dönen 500 kişinin hiçbir sağlık kontrolünden geçirilmeden evlerine gittiği ortaya çıktı.

 

Koronavirüsü salgınından korunma için alınan önlemler kapsamında Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, umreden dönenlerin 14 gün evlerinden çıkmamasını ve ziyaretçi kabul etmemelerini istemişti.

 

Ancak bu uyarılara rağmen Rize’de AKP’li Çayeli Belediye Başkanı İsmail Hakkı Çiftçi’nin umreden dönen bir kişiyi evinde ziyaret ettiği ve bir de ziyaretin fotoğrafını paylaştığı öğrenildi.

 

Evrensel’den Gencağa Karafazlı ve Doğancan İlek’in haberine göre Rize İl Müftü Vekili Naci Çakmakçı, Umreden Rize’ye gelen yaklaşık 500 kişinin sağlık kontrolünden geçirilmeden evlerine gönderildiği doğruladı.

 

Rize Vali Yardımcısı ve Koronavirüs Koordinasyon Başkanı Ahmet Dalkıran da umreden dönen vatandaşların sağlık kontrolünden geçirilmeden evlerine gönderildiğini kabul ederek, umreden dönenlerle sürekli diyalog içerisinde olduklarını söyledi.

 

TABİP ODASI BAŞKANI: DURUM CİDDİ

Rize Tabip Odası Başkanı Dr. Turgay Hasanoğlu ise umreden dönenlerin karantina altına alınmamasına tepki göstererek şunları söyledi:

 

“Umreden gelenlerin doğrudan karantina altına alınması sağlanmalıydı. Bu yapılmadı, dolayısıyla iş işten geçti. Çok ciddi bir durumla karşı karşıyayız. Neden bunu söylüyorum? Çünkü bu vatandaşlarımızın arasında virüs kapmış olan bir hastamız varsa bunlar zaten ev ev gezmiş, dolaşmış, ziyaretçi kabul etmiş, alışveriş yapmış, sosyal ilişkilerini sürdürmüş. Sonuç olarak bu durumda mevcut virüsü başkalarına da bulaştırmıştır. Bu saatten sonra Rize’deki panik havasından kurtulmak, kamuoyunu rahatlatmak için yapılması gereken bir tek şey var o da bu vatandaşlarımızın kaldığı yerleri tek tek tespit ederek, eğitim verilerek evlerinden çıkmamaları konusunda uyarılarda bulunmak, varsa hasta olanlar tespit edilerek testleri yapılıp kontrol altına alınmalarını sağlamak gerekir.”

Kaynak: https://gazetemanifesto.com/2020/rizede-umreciler-karantinaya-alinmadi-is-isten-gecti-343586/

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Maksut
  1 hafta önce
  Bu başıboşluk sonucu belkide Rizede koronavirüs artması
 • mustafa can eratik
  3 hafta önce
  nasıl yani kontrol altında? rize\' de yaşayan vatandaşlarımızın hepsi aynı yerlerde ikamet etmiyorlar ki!... kimisi şehirde, kimi ilçede, kimileri belde veya köylerde bazılar da yaylalarda 500 vatandaşında başında kontrol sağlayacak sağlık personeliniz varsa güzel amma olmadığına olamayacağına göre umreden dönenlerle sürekli diyalog içindeyiz demek bana göre en hafifinden vurdumduymazlığın boşvermişliğin tipik örneğidir. asla dilemiyoırum amma RİZE\' de corona virüs patlaması yaşanırsa sorumlusu vatandaş mı yoksa boş yere açıklama yapan vali yardımcısı mı sorumlu cevabını bilen var mı?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yazık Yazık ! '' Akp Korona İle Mücadele Eden Sağlık Çalışanlarına da Yalan Söyledi ''
Yazık Yazık ! '' Akp Korona İle Mücadele Eden Sağlık...
Eski erkek arkadaşının asitli saldırısına uğrayan Berfin Özek şikayetinden vazgeçti
Eski erkek arkadaşının asitli saldırısına uğrayan Berfin Özek...