Agiralioglu-bu-zor-durum-siyaset-ustudur-hepimizi-ilgilendiren-bir-memleket-meselesidir

İYİ Parti sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu Sosyal Medya hesabından korona virüs ile ilgili açıklamalarda bulundu.

20 Mart 2020 - 14:47

1. Bu zor durum siyaset üstüdür ve hepimizi ilgilendiren bir memleket meselesidir.

Hepimiz aynı gemideyiz. Bu zor günleri de hep birlikte atlatacağız. Fedakâr gayretleri için sağlık çalışanlarımızı alkışlıyorum. Dualarımız ve desteğimiz sizinle.

#BeraberBaşaracağız
Alkışlama işaretiDualarımız ve desteğimiz sizinle.#BeraberBaşaracağız


2. Sağlık personeli istihdamı acilen artırılmalıdır. Sağlık lisesi mezunları, aday sağlık personeli ile takipsizlik ve beraat alan bütün personelimiz sağlık kadrolarında yerini almalıdır. Ayrıca fedakâr sağlık personellerimizin 'risk primleri' de tartışmasız olarak verilmelidir.


3. Salgınla mücadelede hızlı teşhis/hızlı müdahale için test sayılarının artırılması elzemdir. Tetkik kitleri acilen yaygınlaştırılmalı ve sağlık çalışanlarımızın koruyucu ekipman ve ihtiyaçları eksiksiz karşılanmalıdır. Bunlar, kaynaklarımızı aktaracağımız en mühim yerlerdir.


4. Geçici olarak kapatılan iş yeri çalışanlarının ve işverenlerin mağduriyetleri artacaktır. Vatandaşlarımızın su, elektrik, doğal gaz, internet ve telefonları "evde kalın teşviği" olarak asla kesilmemelidir. Fatura, kredi ve kredi kartı borçları faizsiz olarak ötelenmelidir.


5. Bu zor süreçte, bugüne kadar tek bir çekini yazdırmadığı hâlde, cirosu bozulunca işleri aksayan esnaf ve tüccarımızın ödeyemediği çekler olacaktır. Ödenemeyen çek yüzünden hapis cezasına ve bu dürüst insanlarımızın ticari itibarlarının kaybolmamasına TBMM'de çözüm bulmalıyız.


6. Kapatılan iş yeri çalışanlarına “kısa çalışma ödeneği” ile maaşları ödeniyor ancak (KOBİ statüsünde olan ve geçimini günlük/haftalık gelir ile sağlayanlar dâhil) hak kazanmayan çalışanların maaşları da devlet tarafından karşılanmalı ve 600 günü doldurma şartı kaldırılmalıdır.


7. Devletin kiracısı konumundaki işverenler, devletimizin desteği ile bu süreci atlatmalı ve kira ödemelerine tıpkı @ankarabbld gibi kolaylık getirilmelidir. Diğer iş yeri ve konut kiracıları için ise insanımızın yardımlaşma, dayanışma ve hamiyet duygusuna itimat ediyoruz.


8. Bir kez daha gördük ki tarım bir ülke için en hayati ve stratejik sektördür. Temel gıda maddelerini alabilmek için marketlere akın ediyoruz! Çiftçilerimizin mazot, gübre, ilaç ve elektrik gibi girdi/üretim maliyetleri düşürülmeli ve kredi borçları da faizsiz ertelenmelidir.


9. Büyük çoğunluğu asgari ücretin de altında çalışan ücretli ögretmenlerimiz, okulların tatile girmesiyle ciddi şekilde mağdur oldular. Sadece ek ders ücreti alan ücretli öğretmenlerimizin durumu hayati önem arz ediyor. Devletimiz, bu yaraya merhem olmalı... @tcmeb @ziyaselcuk


10. Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi hızlı karar alıp, hızlı müdahale edebilme argümanları ile getirildi. Mali Müşavirlerimiz #BeyanlarUzatılsın diyorlar, seslerini duyurmaya çalışıyorlar. @turmob Mart ayında düzenlenen beyanname ve bildirim süreleri uzatılmalıdır.
YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Teşekkürler Kazım Yücel
Teşekkürler Kazım Yücel
Türkiye İçin Şok Analiz '' Dünya Çapında Virüs En Hızlı TÜRKİYE'de Yayılıyor ''
Türkiye İçin Şok Analiz '' Dünya Çapında Virüs En Hızlı...