9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Manevi Kızı İYİ Partili...

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Manevi Kızı İYİ Partili Aylin Cesur'dan Vefatının Yıl Dönümünde Anlamlı Mesaj

Editor: Süperadmin
16 Haziran 2021 - 11:29

DEMİREL’İN MANEVİ KIZI ISPARTA MİLLETVEKİLİ AYLİN CESUR’UN, CUMHURBAŞKANI SÜLEYMAN DEMİREL’İN EBEDİYETE İNTİKALİNİN 6. YILDÖNÜMÜ MESAJI

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in özel doktorluğunu ve Başdanışmanlığını yapan, Süleyman Demirel’in manevi kızı, Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, Süleyman Demirel’in ebediyete intikalinin 6. Yıldönümü için bir mesaj yayımladı.

Milletvekili Dr. Aylin Cesur, mesajında Cumhuriyet’in ilk yılında doğan Süleyman Demirel’in İslamköy’den Çankaya’ya uzanan hikayesinden, Türkiye’ye sunduğu sayısız hizmetlerine; neden Büyük Devlet Adamı olduğuna, Türkiye sevdasına, Atatürk’e ve Cumhuriyet’e bağlılığına kadar pek çok konuya değindi. 20 sene boyunca Cumhurbaşkanı Demirel’in her an yanında olan ve vefatından sonra Türk Milleti tarafından Demirel’in Manevi Kızı ünvanı verilen Dr. Aylin Cesur’un tarihi belge niteliğindeki Demirel Anma mesajı:

Türkiye’nin Babası, Türkiye Sevdalısı 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Aziz Hatırası Önünde İhtiramla Eğiliyor Kendisini Rahmetle, Minnetle Anıyorum ve Özlüyorum

17 Haziran, Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanı, Nam-ı diğer Türkiye’nin BABA’sı, Büyük Siyaset ve Devlet Adamı Süleyman Demirel’in ebediyete intikalinin 6. Yıldönümüdür. 

Süleyman Demirel; demokrasi ve kalkınmanın kahramanıdır ve yaptığı her dönemde, siyasette de tartışmasız lider ve duayendir. Bir ömre değil, bin ömre sığacak kadar çok hizmetle ve eserle dolu ömrünü, neye adadığının bilinmesi, tarihe karşı büyük bir sorumluluktur. 

1 Kasım 1924’de İslamköy’de doğdu. Cumhuriyet’in ilanından 1 yıl sonra. 13 milyondan oluşan ve bütün sanayi ihtiyaçlarını ithal eden, tarıma dayalı bir toplum ve kişi başına düşen geliri yıllık 50 dolar olan bir Türkiye vardı.
Demirel’in hikayesi, sadece İslamköy’den Çankaya’ya giden bir uzun ince yolun hikayesi değildir. Bu hikaye aynı zamanda, Cumhuriyet’in kalkınma, medenileşme mücadelesinin ve Türk Milleti’nin benlik arayışının hikayesidir.  
Sayın Cumhurbaşkanı’mız bir gün, İslamköy'deki baba evini gezdirirken, bir kerpiç odada dedi ki; 

"Ben, bu odada kardeşlerimle yaşadım. Elektrik yoktu. Gaz lambasıyla okur-yazardık. Köy okulunu bitirdim. Ortaokula gitmek için her sabah kilometrelerce yürür, kasabaya giderdik. Eğer bana Cumhuriyet nedir, diye sorarsınız, Cumhuriyet benim işte! İslamköy'den çıkmış bir köylü çocuğunu Cumhurbaşkanı yapan, Cumhuriyet'tir” Her fırsatta bunun altını çizdi ve Büyük Atatürk’e bağlılığını ifade etti.

Kendisini siyasete iten Türk köylüsünün ve halkının o dönemdeki yoksulluğu ve çaresizliği idi. Memleketin büyük bölümünde içecek su yakacak ışık yoktu. Meslek seçimi de, milyonları çatlamış toprakla mavi gökyüzü arasında sıkışmış kaderinden kurtarma kavgasına katkıda bulunma amacıyla oldu ve bugün dünyada nam salan dev eserlere imza attı. 

Göreve başladığı yıllarda Türkiye’nin 35 bin köyünün sadece 13’ünde elektrik olan bir Türkiye. Bir yerden bir yere gidilemeyen ve gidilmesine aslında ihtiyacı olmayan bir Türkiye. 

Demirel’in Rüyası “Büyük Türkiye” idi.  Köyden gelen ve halkın ıstırabını iyi bilen biri olarak, 1965 seçimlerinde “vatan için el ele” diyerek yola çıktı. Halkın karşısına “kavgada, dövüşte fayda yoktur. Gelin Türkiye’yi iyi günlere götürelim. Aş bulalım, ekmek bulalım. Türkiye’yi imar ve inşa edelim. Türkiye’yi kalkındıralım. Çağdaş ülkeler seviyesine getirelim. Ne mi yapalım? Avrupa’yı Asya’ya bağlayalım. Boğaz Köprüsü’nü yapalım. Ne mi yapalım? Dicle ve Fırat’ın üzerine Keban Barajı’nı yapalım ve Türkiye’ye elektrik bulalım. Elektrik ile fabrikalar kuralım. Fabrikalarda çocuklarımıza iş bulalım. Okul yapalım. Okumamış insan kalmasın Türkiye’de. Ve geleceğe yürüyelim” diye çıktı. “Büyük Türkiye” hamlesinin gayreti yurt topraklarında verilecekti. “Bilgi konacak, demir konacak, çimento konacak ve en önemlisi bu güzel topraklara sevda konacak” dediği topraklara hepsini koydu. Ne yapmaya kalkışsa, bir karşı çıkan oldu. Para yok, para bulacaksınız, buldu; Proje yok-bulacaksınız; buldu; mühendis yok-bulacaksınız; buldu..

Barajlar geldi artarda. Seyhan Barajı, bir ömrüm daha olsa bir daha veririm dediği büyük eseri GAP. Dünyanın incisi dediği Atatürk Barajı. Birecik Barajı ve Karkamış Barajı. Dağları değil çağları deldiği Urfa Tüneli. 

Ve sanayileşme.. Kendisinin deyişiyle iğneden ipliğe her şeyi satın alan bir ülkeden, kendine yetecek inşa gücü ve sanayi tesisi ile ve eğitim kurumu olan bir Türkiye! 

2000’e gelindiğinde Türkiye 80 milyona varan nüfusu ile tüm sanayi ürünlerini ithal eden bir ülkeden, bir sanayi toplumuna dönüşmüştür ve her alanda dev atılımlar gerçekleştirmiş bir dünya devletidir. 

Cumhuriyetin en büyük işinin eğitim olduğuna inandı. Okulsuz köy, orta okulsuz kasaba ve lisesiz ilçe kalmasın. İlk hedef buydu. Cumhuriyetin en güzel eseri saydığı “üniversiteyi her yere götürelim”. Asıl hedefi de bu oldu. Ve 104 üniversitenin kurulmasına, gelişmesine imza attı. 

Ülkenin hür olması lazımdı. Hür devlet, hür toplum ile mümkündü. İnsanların hür olması ise eğitim ile mümkündü. Eğitim hizmetlerinin en başında tuttu. Hür üniversite demokrasinin en önemli kurumlarındandı.  

Demirel’e göre adaletin işlemesi lazımdı, kurumların işlemesi lazımdı ve anayasanın işlemesi lazımdı. Pozitif hukuka dayanan ve batının kanunlarını esas alan devlet. Cebinde taşıdığı anayasasını, yine hep yanında taşıdığı Kuran gibi muhafaza etti. Hukukun üstünlüğüne inandı ve her daim bunu dile getirdi. 

Devlet kavramını ve onun zedelenmemesini çok önemsedi. Ona göre; “Devlet, halkın devletidir, üstün irade ve her türlü yönetim yetkisinin kaynağı millet iradesidir.  Derdi ki; “Hükümetler şapka gibidir, devlet baş gibidir. Şapka eskiyince yenisini alır takarsınız ama başı yıpratırsanız yenisini bulamazsınız. Devleti zedelemeyin.” 

Kıbrıs’a, Türk Dünyası’na, Balkanlara, Amerika’dan Orta Doğu ve Rusya’ya uzanan iyi ve artan ilişkiler ve bir ömür inandığı davalarından biri Avrupa Birliği üyeliği..

Ve; ülkenin her köşesini ve kişisini kucaklayan bir Cumhurbaşkanlığı..

Son nefesine kadar; “Kalkınmış,  Demokrat, Büyük Türkiye’yi” hedeflemiştir. Başarılarla ve mücadeleyle dolu öyküsünde, bu gün çok önemsediğim ve özellikle umudunu yitiren pırıl pırıl gençlerimizle paylaşmak istediğim çizdiği yol şudur:

“Pek çok ülke gibi Türkiye'nin de önemli sorunları bulunmaktadır. Hiçbir zaman sorunlarımızı küçümseyemeyiz. Yorgunluğa, bıkkınlığa, karamsarlığa gerek yoktur. Şevkimiz, kararlılığımız, kendimize güvenimiz bize yetecektir.

Türkiye, neye sahip olduğunun değerini iyi bilmeli ve sorunlar ne kadar büyük ve ciddî de olsa, devletten, rejimden, kendisinden güvensizliğe düşmeden, sorunlarını demokratik zeminlerde çözmenin yollarını aramalıdır. 

Türkiye, demokrasi ve insan hakları idealine ve prensiplerine içtenlikle bağlıdır. Bu, kimseyi memnun etmek için değil, kendi vatandaşlarını mutlu etmek içindir. 

Bu ülkenin doğulusu ve batılısı, kuzeylisi ve güneylisi ile tüm bireyleri kardeştir. Bu kardeşlik bozulmamalıdır. 
Türkiye, dünya ile kucaklaşabilecek şekilde ekonomisini geliştirmeli ve teknolojinin gerisinde kalmamalıdır. Türkiye, kalkınmasını sürdürebilmeli; demokrasi ve kalkınma bayrağını hiçbir zaman elinden bırakmamalıdır.”  

Bu duygularla, adını tarihe altın harflerle yazdıran Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Aziz Hatırası önünde ihtiramla eğiliyor, büyük kaybının 6. Yıldönümünde kendisini Rahmetle, minnetle anıyorum ve özlüyorum.

Dr. Aylin Cesur 
Isparta Milletvekili

04db7ac2 b303 4897 9b23 a488a2865aae 4b837f62 4e26 4427 9bae b28620902ebc 9e6c8593 762f 40ed 82e7 b1fe8e27ea99 82cbb6f8 d2bc 445e a4da 55fe08f122b3 2959cbd2 8c4c 4376 90e8 8b812214dfc4 acd8caeb e6f0 43e9 9974 920ebe092e9b b4b1a44f bdbe 42e4 a7e2 6d2e2d22d6f8 bd2b5f87 adf0 4f89 ba25 4f401efad42e

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Doğrular er geç Ortaya Çıkar || 'Erdoğan ve Soylu kirli bir suçun üstünü örtüyorlar'
Doğrular er geç Ortaya Çıkar || 'Erdoğan ve Soylu kirli bir...
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: Partimizin oy oranı yüzde 16 lar da en az yüzde 20 olmalı
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: Partimizin oy oranı...