2020’de Ev Fiyatları Zamlanır mı?

2020'de Ev Fiyatları Zamlanır mı?

2020'de Ev Fiyatları Zamlanır mı?

21 Ocak 2020 - 19:31

Konut kredisi faiz oranlarının düşmesi, 2019 yılının son çeyreğinden itibaren ev sahibi olmak isteyen vatandaşları harekete geçirdi. Sıfır konutta %0,79; ikinci el konutta ise %0,99 oranında uygulanan faiz oranları değerlendirildiğinde tüketicinin ev sahibi olması için en uygun zaman diliminde olduğunu vurgulayan uzmanlar, ev alımına olan ilginin artmasıyla birlikte "2020'de ev fiyatları zamlanır mı?" merak edenler için tahminlerde bulunmaya devam ediyor. "Ev fiyatları 2019'da nasıldı?", "2020'de ev fiyatlarında beklentiler ne?" gibi konut satışlarıyla ilgili tüm merak edilenler haberimizde.

2019 Ev Fiyatlarına Genel Bir Bakış

Konut sektörü 2019 yılına kötü bir başlangıçla giriş yaptı ve neredeyse yılın son 5 ayına kadar durgunluğunu korudu. Haziran 2019 tarihine kadar satılan konut sayısı değerlendirmelerinde bir önceki yıla göre yüzde 23 gerileme olduğu belirtildi. Bu süreçte satışı gerçekleşen konutların %59'unu ise ikinci el evler oluşturdu. Bu durgunluğun yaşanmasında büyük rol oynayan etken kuşkusuz döviz fiyatlarına endeksle konut kredisi faiz oranlarına yansıtılan artıştır. Oranlardaki değişim hem yatırımcıların hem de konut kredisi kullanarak ev satın alacak tüketicinin çekingen davranmasına neden olmuştur. Öyle ki 2019 yılının ilk yarısında tüketicinin kredili konut alım oranı yalnızca yüzde 16'yı aşamadı.

Ev Fiyatları 2019 Yılında Nasıldı?

Aydın'ın Kuşadası ve Didim; İstanbul'un Beylikdüzü, Esenyurt ve Kadıköy; Ankara'nın Çankaya ve Keçiören; Bursa'nın Osmangazi, Trabzon'un Ortahisar ve Samsun'un Atakum ilçesi 2019 yılının emlak sektöründe en çok talep gören ilçeler oldu. Buna göre metrekare bazında 2019 yılı ev fiyatları;

 • Kuşadası'nda konut metrekare fiyatları ortalama 2.470,00 TL olurken; 100 metrekare bir dairenin ortalama fiyatları ise 185.264,00 TL - 308.773,00 TL arasındaydı.
 • Keçiören'de ise
 • Beylikdüzü'nde konut metrekare fiyatları 2.438,00 TL
 • Esenyurt'ta 2.438,00 TL
 • Kadıköy'de 7.198,00 TL
 • Çankaya'da 2.545,00 TL
 • Osmangazi'de 2.310,00 TL
 • Ortahisar'da 1.907,00 TL
 • Atakum'da 2.310,00 TL
 • Didim'de ise 2.310,00 TL olarak kayıtlara geçti.

Genel anlamıyla fiyatlar değerlendirildiğindeyse kentten çok mahalleye göre yatırım yapmanın daha karlı olduğu gözüküyor.

En Güncel Konut Fiyatlarını Flatfy’de Bulmak Mümkün!

Son yıllarda emlak arama motoru olarak sektörde yaptığı yenilikler ve araştırmalar ile adını duyuran Flatfy ev arama sitesi, konut arayan vatandaşlara en güncel fiyatları ulaştırıyor. Kullanıcılar Flatfy sitesinden konut aradığı bölgeyi yazarak, lokasyonunda bulunan tüm ilanları ve ortalama fiyatları görebiliyor. Normal bir emlak sitesinden ziyade bünyesinde bütün ilanları tek tıkla kullanıcılara sunan Flatfy, konut arayanların bir numaralı tercihi oluyor.
 

Peki 2020'de Ev Fiyatlarında Beklentiler Nedir?

2019 yılında yaşanan durgunluk inşaat sektörünün elindeki konut stokunun artmasına neden oldu. Bu gelişmeyle birlikte ekonomimize güç katacak atılımlar neticesinde bankalar inşaat firmalarıyla anlaşmalar yapma yoluna gitti ve tüketiciye %0,79 konut kredisi kampanyası sunmaya başladı. Böylece 2020, Ocak ayıyla birlikte 0,79'a kadar düşen oranların yanı sıra vadelerin uzaması yatırımcıları ve ev sahibi olmak isteyenleri harekete geçirdi. Konut satışlarında faiz indiriminden sonra %54,4'lük bir artış yaşandı.

Peki 2020'de ev fiyatları zamlanır mı? Her ne kadar inşaat sektöründe maliyet artışı gerçekleşse de bu oranların henüz konut fiyatlarına yansıtılmadığı gözlenmektedir. Faiz oranlarındaki düşüş ve konut fiyatlarının normalinde seyretmesi ev sahibi olmak isteyenler için en doğru zamanın şu an olduğunu işaret ediyor.

2020 Yılında Konut Fiyatları Zamlanacak mı?

Uzmanlar konut fiyatlarında hala zam görülmemesinin nedenini hali hazırda mülklerin satışta olmasından kaynaklandığını belirtiyor. Bu nedenle stokların azalmaya başlamasıyla birlikte 2020 yılında ev fiyatlarında artış gözeneceği düşünülüyor. Yüzde 50 seviyesinde azalan konutların ardından yeni yatırımların söz konusu olacağı ve bu gelişmelerle birlikte yeni fiyatların söz konusu olacağı tahmin ediliyor. Özellikle tüketicilerin bu dönemi iyi değerlendirmesi, fiyatlarda dalgalanmalar olmadan bütçelerine uygun konutu satın almasının tam zamanı olduğunu söyleyen uzmanlar, sonraki projelerde bu fiyatların görülmeyeceğini belirtmektedir. 2020 konut fiyatlarında yüzde 40 ila 50 oranında artış beklenmektedir.

Ev Almak İsteyenler Ne Yapmalı?

Yüzde 0,79 faiz oranıyla kredi kullanarak ev sahibi olmak isteyenler bankaların anlaşmalı inşaat firmalarından bütçelerine uygun konutu seçebiliyor. 180 aya varan vade seçenekleriyle sunulan %0,79 konut kredisi Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank aracılığıyla kullanılabiliyor. Bu firmaların tamamlanmış veya inşaatı devam eden projeleri için başvuruda bulunacak olan kişinin kredi notunun yeterli seviyede olması ve gelirini beyan edebilmesi gerekiyor. İlgili firmalar her bankanın resmi web sitesinde yer almaktadır. Karar verdiğiniz konut için başvuruda bulunmak isterseniz söz konusu bankanın şubesini ziyaret etmelisiniz.

Yeni yatırımların hazırlıklarına başlandığı şu günlerde tüketiciyi yeni projeler bekliyor olacak. Ortalama 20 bin - 30 bin arasında ev fiyatlarında artış gözlenecek olsa da faiz oranının sabit kalacağı düşünülüyor.

YORUMLAR

 • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ORDU HES'E MAHKUM EDİLDİ
ORDU HES'E MAHKUM EDİLDİ
İYİ Parti Lideri Merak Akşener “BİZİM EVİMİZ 83 MİLYONUN SİNESİDİR”
İYİ Parti Lideri Merak Akşener “BİZİM EVİMİZ 83 MİLYONUN...