ÜLKEMİZDEKİ SURİYELİLER VE BERABERİNDEKİ SORUNLAR !
İsmail Azakoglu

İsmail Azakoglu

Ülkücü Yazar

ÜLKEMİZDEKİ SURİYELİLER VE BERABERİNDEKİ SORUNLAR !

07 Ocak 2020 - 05:31

 

ÜLKEMİZDEKİ SURİYELİLER VE BERABERİNDEKİ SORUNLAR !

 

12 Milyon Suriye toplam nüfusunun 7 milyondan fazlası çeşitli ülkelere göç etmiştir.

Ülkelerinde can ve mal güvenlikleri kalmayan Suriye'li ler, her an ölümle karşı karşıya yaşamak durumunda olan ve bu durumdan kurtulma ve başka bir ülkelere toplu olarak göç eden Suriyelilerin durumunu göç tanımlamaları ışığında “zorunlu, kitlesel dış göç” olarak adlandırabiliriz.

Bu göçler en fazla Türkiye’ye yönelik olarak gerçekleşmiştir.

12 Milyon Suriye toplam nüfusunun 7 milyondan fazlası çeşitli ülkelere göç etmişlerdir.

8 İlde 11 geçici barınma merkezinde 108.732 Suriye'li barındırılmaktadır.

Geçici barınma merkezleri dışında resmi kaynaklara göre Türkiye'de 3.514.016 Suriyeli yaşamaktadır. Türkiye'deki Suriyelilerin çoğu Suriye-Türkiye sınırına yakın olan bölgelerden gelmektedir.

Türkiye'deki göçmen mülteci Suriye'li sayısı tam bilinmemekle beraber 5 milyonun 3 yüz binin üzerinde olduğu tahmin edilmekte.

En fazla Suriyeli Türkiye’de bulunmasına ve en fazla riski Türkiye üstlenmesine karşın uluslararası toplumdan yeterli düzeyde maddi ve manevi destek görememiştir.

CB Recep T Erdoğan'ın bir çok konuşmasında Suriye'li lere harcanan para olarak dolar cinsinden 40 milyar doları aştığı dile getirildi.

Türkiye’deki Suriyeliler konusu sosyal, siyasal ve çok büyük ekonomik boyutu olan bir uyum sorunu ve güvenlik meselesine dönüşmüştür.

Dolayısıyla sığınmacıların sadece temel ihtiyaçlarını karşılamaya dayalı bir politikanın sürdürülemez olduğu da kabul edilmektedir.

...Ve Türkiye'deki Suriyeli mültecilerle ilgili kurumların son dönemdeki çalışmaları bu yönde şekillenmektedir. Çünkü süreç uzadıkça sorunlar farklılaşmakta, nicelik ve nitelik değiştirmektedir.

Buna karşılık olarak çoklu çözümler isteyen sorunların çözüm yollarının değiştirilmesi de zorunluluk arz etmektedir.

Suriyeliler politikasını hiç bir düzeyde şekillendiremeyen Akp iktidarı sorunları giderek dahada keşmekeş hal aldırttı.

Akp hükümeti Suriye li mülteciler sorununa kalıcı bir çözüm üretememişken ürettiği çözümler de gün geçtikçe sorunları dahada derinleşerek, müferit gasp, hırsızlık, soygun, ve cocuk, kadın cinayet, taciz gibi ana başlık suçalrında çoğalarak devam etmekte.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar